عزاداري خياباني مرزنشينان آستارايي در سوگ شهادت بانوي آب و آينه

آستارا - ايرنا - به مناسبت سالروز شهادت بانوي آب و آينه حضرت فاطمه زهرا (س) مردم آستارا در قالب كاروان ها و دسته جات مختلف عزاداري كردند.

به گزارش روز يكشنبه خبرنگار ايرنا ، همزمان با سراسر كشور مردم مومن و ديندار آستارا در سوگ شهادت دخت نبي مكرم اسلام(ص) در قالب كاروان هاي مختلف از مسير روبه روي سپاه ناحيه آستارا تا مسجد حضرت فاطمه زهرا (س) را با پاي پياده به عزاداري پرداختند.
ايستگاه هاي صلواتي و احسان و نذورات مردم خير آستارا در طول مسير عزاداري و مداحي و سينه زني عزاداران حال و هواي خاصي را به تجمع بزرگ مردم آستارا در روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) بخشيده بود.
مردم آستارا اين بار فارغ از هرگونه حال و هواي مربوط به خريدهاي نوروزي عيد، آمده بودند تا نشان بدهند كه سبزي بهار 95 با عطر فاطمي (س) معناي ديگري دارد.
لباس هاي بهاري اين بار جاي خود را به لباس هاي حزن و اندوه و بيرق هاي منقش و مزين به نام بانوي بزرگوار اسلام داده بود.
مسئول عقيدتي سياسي هنگ مرزي آستارا در آيين سالروز شهادت بانوي بزرگوار دو عالم در محل مسجد حضرت فاطمه زهرا (س) آستارا گفت: عظمت و عزت دنياي اسلام به پاس خدمات و جان فشاني هاي حضرت فاطمه زهرا (س) است.
حجت الاسلام محمد واحدي افزود: در خانه حضرت فاطمه (س) و حضرت علي (ع) همواره به روي نيازمندان باز بود و آن ها با سخاوت و كرامت با مردم رفتار مي كردند.
وي در ادامه با اشاره به اينكه حضرت فاطمه (س) الگوي برتر انسانيت است ، بيان كرد: بايد سعي كنيم سيره زندگاني حضرت صديقه كبري (س) را در لحظه لحظه زندگي خودمان عملي كنيم.
وي اضافه كرد: تمامي ائمه اطهار (ع) در هنگام مواجه با مشكلات گوناگون به مادر خودشان حضرت زهراي اطهر (س) متوسل مي شدند كه اين امر، نشان از اوج عرت و كرامت آن بانوي بزرگوار مي باشد.
واحدي با بيان اينكه حضور در اين مجالس بايد بر معنويت ما بيفزايد ، اظهار كرد: زماني مي توانيم مدعي پيروي راستين حضرت فاطمه (س) باشيم كه كردار و رفتار خودمان رنگ و بوي فاطمي (س) بگيرد.
هم زمان با اين آيين معنوي عزاداري خياباني در شهر لوندويل و تعدادي از روستاهاي شهرستان آستارا نيز برگزار شد.
مداحي ، ذكر مصيبت و سينه زني از ديگر بخش هاي اين آيين معنوي بود.
شهرستان 86 هزار نفري آستارا در غرب استان گيلان و در نوار مرزي جمهوري آذربايجان واقع شده است.
7105/2007