كابل به توافق با تهران بر سر آب هیرمند پای بند است

كابل - ایرنا - سفیر افغانستان در تهران گفت كه سرازیر شدن آب رودخانه هیرمند افغانستان به دریاچه هامون ایران بر اساس قراردادی كه بین دو كشور وجود دارد صورت می گیرد و افغانستان به این قرارداد متعهد است و در حال حاضر نیز همین مقدار آب به ایران سرازیر می شود.

به گزارش ایرنا، «نصیر احمد نور» روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در كابل افزود: ایران و افغانستان می توانند با تشكیل یك كمیته كارشناسی در این زمینه حقابه ایران را مورد رسیدگی قرار دهند و در بررسی ها مشخص شود كه سهم آب تعیین شده در حال حاضر به دریاچه هامون ایران می ریزد.
وی افزود: اگر تهران معتقد است كه افغانستان به حقابه ایران پای بند نیست، ما آمادگی داریم تا میزان آب سرازیر شده از رودخانه هیرمند به هامون را مورد بررسی قرار دهیم، اما در حال حاضر به دلیل توانمند نبودن افغانستان در مهار آب های خود بر اساس اطلاعات به دست آمده، بیشتر از میزان آبی كه در قرارداد میان ایران و افغانستان ذكر شده است به ایران سرازیر می شود.
بر اساس قراردادی كه در سال 1351 خورشیدی میان امیرعباس هویدا نخست وزیر وقت ایران و«موسی شفیق»، همتای افغان وی به امضا رسید، مقرر شد در هر ثانیه 26 متر مكعب آب رودخانه هیرمند با حجم سالانه 850 میلیون متر مكعب یا 20 درصد از آب این رودخانه به دریاچه هامون ایران سرازیر شود.
پیشتر سفیر افغانستان در تهران در گفت و گو با ایرنا، دلیل سرازیر نشدن 20 درصد از آب رودخانه هیرمند به دریاچه هامون را كاهش نزولات جوی و كم شدن میزان آب ورودی به این رودخانه اعلام كرده بود.
احمدنور در عین حال این بار نیز گفت كه مساله این است كه افغانستان به دلایل مختلف، از جمله كثرت جمعیت، راه اندازی واحدهای صنعتی، كشاورزی و اجرای طرح های دیگر در كنار تغییر اقلیم و كاهش بارندگی ها بیش از گذشته نیازمند آب است، اما به دلیل مهار نكردن آب های سطحی خود بیشتر آب های افغانستان به كشورهای همسایه از جمله ایران سرازیر می شود.
وی گفت كه بخش اعظمی از مردمی كه در حاشیه رودخانه هیرمند به سر می برند، تشنه هستند، اما به آب این رودخانه دسترسی ندارند.
وزارت انرژی و آب افغانستان اعلام كرد كه قرار است بر روی رودخانه هیرمند در نزدیكی ایران سد كمال خان ساخته شود و «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان هفته گذشته اعلام كرد كه احداث سد كمال خان در مسیر رودخانه هیرمند در اولویت 21 سد در دست ساخت این كشور قرار دارد.
افغانستان درصدد است تا با ساخت این سد سالانه 850 میلیون متر مكعب آب را بر اساس قرارداد منعقد شده در سال 1351 خورشیدی میان دو كشور اندازه گیری و به همان میزان به ایران سرازیر كند.
این سد در حدود 100 كیلومتری مرز ایران ساخته خواهد شد و قرار است عملیات اجرایی ساخت آن در اوایل سال جدید «1395 »آغاز شود.
وزارت انرژی و آب افغانستان ساخت این سد و اندازه گیری آب برای سرازیر شدن به ایران را به عنوان بازی برد - برد بین ایران و افغانستان دانسته و گفته است كه با این اقدام هم افغانستان آب را مدیریت می كند و هم ایران حقابه خود را بصورت نظام مند دریافت خواهد كرد.
طرح ساخت سد كمال خان به چند دهه قبل در دوران ریاست جمهوری محمد داودخان برمی گردد كه اجرای آن نیز در همان زمان شروع شد، اما بعد از مدتی متوقف شد.
«علی احمد عثمانی» وزیر انرژی و آب افغانستان گفته است كه وقتی سدی ساخته می شود باید حقابه خود رودخانه را نیز درنظر گرفت. حقابه رودخانه این است كه ساخت سد به محیط زیست آسیب نرساند و حداقل جریان آب رودخانه را از بین نبرد و این حقابه رودخانه باید به رسمیت شناخته شود، در غیر این صورت به محیط زیست آسیب خواهد رساند.
سفیر افغانستان در تهران گفت كه نزولات جوی كاهش یافته، اما با این حال ما مشكلی در سرازیر شدن آب رودخانه هیرمند به ایران نمی بینیم و اكنون در فصل زمستان همه شاهدند كابل كه روزگاری به سفیدپوش بودن از برف شهرت داشت، اینك اثری از برف در آن نیست و برف كوه های اطراف آن نیز كه آب رودخانه هیرمند از همان كوه ها سرچشمه می گیرد، پیش از سپری شدن زمستان از برف خالی شده است.
به گفته وی، بر اثر مشكلات و گرفتاری هایی كه برای دولت افغانستان در گذشته بوجود آمده، بیشتر آب های سطحی افغانستان به كشورهای همسایه می ریزد.
وزارت انرژی و آب افغانستان در عین حال معتقد است كه برای دستیابی به توافق نهایی با كشورهای همسایه برای سرازیر كردن آب های افغانستان به آن كشورها مراحل بسیار زیادی باید طی شود.
بخشی از آب های افغانستان مطابق با كنوانسیون بین المللی در باره حقابه ها و یا توافق های دوجانبه به كشورهای پاكستان، ایران و افغانستان سرازیر می شود. گفته می شود شش درصد از یكی از مهمترین حوزه های آبی پاكستان از طریق رودخانه كابل تامین می شود.
اساق*291*1610 **1488 ** 1583 **