فرصت های سرمایه گذاری و گردشگری ایران در تركیه معرفی شد

آنكارا – ایرنا – فرصت های سرمایه گذاری در مناطق آزاد ارس و ماكو و گردشگری و فرهنگی در استان های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان طی نشستی با حضور فعالان اقتصادی ایران و تركیه در شهر ترابوزان معرفی شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در این نشست كه با هماهنگی و همكاری سركنسولگری جمهوری اسلامی ایران در ترابوزان و اتاق بازرگانی این شهر و سازماندهی شورای بازرگانی ایران و تركیه برگزار شد، یگ گروه 22 نفره از مدیران كل میراث فرهنگی و گردشگری استانهای یاد شده و روسا و مسئولان مناطق آزاد ارس و ماكو شركت كردند.
رضا باغبان كندری سركنسول ایران در ترابزون روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در آنكارا ضمن اعلام این مطلب گفت: هدف اصلی از برگزاری این نشست معرفی و تبیین فرصت های سرمایه گذاری در مناطق آزاد كشورمان و جذب گردشگران فرهنگی و تجاری از تركیه به ایران بود كه خوشبختانه با استقبال گسترده ای روبه رو شد.
او با اشاره به اینكه در این نشست استاندار و شهردار ترابوزان و مقامات استانی و رئیس اتاق بازرگانی این شهر، بیلگون آیگون رئیس طرف ترك و رضا كامی رئیس طرف ایرانی شورای بازرگانی ایران و تركیه و فعالان اقتصادی استان ترابوزان شركت كردند، گفت: هیات ایران با سخنرانی ها، ارائه فیلم و نمودارهای آماری در بیش از 4 ساعت فرصت های سرمایه گذاری و فعالیت تجاری در مناطق آزاد ارس و ماكو و استانهای آذربایجان شرقی و غربی و زنجان و اردبیل و همچنین فرصت های گردشگری در این استانها تشریح شد كه مورد استقبال خوبی قرار گرفت.
كندری گفت: به عنوان گرامیداشت یاد عثمان اولوسوی رئیس پیشین شورای بازرگانی ایران و تركیه كه افزون بر بیست سال ریاست شورا را به عهده داشت و نزدیك به نیم قرن برای توسعه مناسبات بازرگانی دو كشور فعالیت كرده بود، هیات ایرانی و ترك در شهر اوف در 70 كیلومتری ترابزون بر سر قبر وی حاضر شد و در این شهر نیز در یك صبحانه كاری، فرایند مناسبات تجاری و اقتصادی دو كشور در دوران پسابرجام بحث و بررسی گردید.
او گفت: هیات سپس در شهر ترابوزان در نشست بزرگی با فعالان اقتصادی ایران و تركیه راه های استفاده بهینه از فرصتهای سرمایه گذاری و گردشگری در ایران را بررسی كرد.
به گفته كندری، مقرر شد هیات بزرگی از ترابوزان به دعوت استانهای آذربایجان غربی و شرقی، زنجان و اردبیل در آینده نزدیك به ایران سفر كرده و ضمن آشنایی از نزدیك با امكانات بالقوه سرمایه گذاری و تجاری و گردشگری در كشورمان، مذاكرات شروع شده در ترابوزان را تكمیل سازد.
طرف ترك در این نشست ها پیشنهاد برقراری خط پرواز مستقیم بین ترابوزان با تبریز و استانهای یاد شده را دادند كه با توجه به مشكل توازن در برقراری خط پروازها، قرار شد امكانات برگزاری این خط از طرف ایران و به نام ایران بحث و بررسی شود.
خانم هولیا اولوسوی فرزند عثمان اولوسوی كه همراه هیات 160 نفره احمد داوداوغلو نخست وزیر تركیه اخیرا به تهران سفر كرده بود، در همایش گفت كه موضوع برقراری این خط در تهران نیز پیشنهاد شده و قرار شده توسط شركت های هواپیمایی و مسئولین وزارت راه و ارتباطات پیگیری شود.
كندری افزود: با توجه به اینكه قرار است در یكی دو ماه آینده نشست كمیسیون مشترك همكاریهای اقتصادی و تجاری ایران و تركیه در آنكارا برگزار شود، گفت: انتظار می رود این موضوع در دستور كار نشست كمیسیون مشترك توسط كارگروه های حمل و نقل و ارتباطات دو كشور قرار گیرد.
در همایش ترابوزان همچنین پیشنهاد شده است كه كمیته ای با شركت نمایندگانی از استانهای ایران و ترابوزان برای پیگیری توافقات حاصل شده تشكیل شود.
آیگول رئیس طرف ترك شورای بازرگانی ایران و تركیه نیز در این نشست تصریح كرد با رفع تحریم ها علیه ایران، هیچ مانعی بر سر راه تحقق هدف 30 میلیارد دلاری در تجارت بین دو كشور باقی نمانده است.
رضا كامی هم گفت: فعالان اقتصادی دو كشور نیز باید مشاركت فعالی در تلاشهای سازندگی برای روابط هرچه بهتر دو كشور داشته باشند.
عادل جلیل اوزدیل استاندار ترابوزان نیز گفت: در دوران پسابرجام انتظار شروع دور جدیدی از مناسبات ایران و تركیه است و امیدوارند دو كشور دوست و همسایه در این دوره جدید با هم افزایی بیشتر، در جهت توسعه و تحكیم مناسبات اقتصادی و تجاری گام بر دارند.
خاورم/2011**1144