نهاوندیان:استقبال ایران از توسعه روابط با كشورها با اهداف توسعه ای، تولید و اشتغال

تهران- ایرنا - رئیس دفتر رئیس جمهوری ضمن تشریح برنامه های دولت برای توسعه روابط اقتصادی با سایر كشورها گفت: طبق دستورالعمل تجاری تدوین شده در برجام ،هیچ مانعی بر سر راه توسعه روابط تجاری با ایران نیست و ما از هر كشوری كه تمایل به توسعه روابط در حهت اهداف توسعه ای، تولید و اشتغال در ایران داشته باشد، استقبال می كنیم.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمد نهاوندیان در ادامه دیدارهای خود با مقام های انگلیس در لندن با مشاور امنیتی نخست وزیر این كشور سرمارك گرانت دیدار و گفت و گو كرد.
وی در این دیدار با اشاره به شروع فصلی تازه در روابط دو كشور بعد از اجرایی شدن برجام گفت: روابط دو كشور بعد از موفقیت به دست آمده در مذاكرات هسته ای می تواند به شكلی منطقی توسعه و گسترش یابد و با توسعه روابط اقتصادی ایران و انگلیس سرعت مطلوب پیدا كند.
رئیس دفتر رئیس جمهوری ضمن بر شمردن ظرفیتهای اقتصادی ایران گفت: همكاری های اقتصادی دو كشور با سرمایه گذاری مشترك برای دستیابی به فناوری های پیشرفته و بازارهای صادراتی در زمینه های مختلف، می تواند گسترش یابد و انتظار می رود كشورهای دخیل در مذاكرات اقدامات عملی خود در خصوص توافق های اقتصادی انجام گرفته را هرچه سریعتر انجام دهند.
رئیس دفتر رئیس جمهوری با بی حاصل خواندن تلاش برخی كشور ها در منزوی ساختن ایران افزود: امروز بعد از موفقیت مذاكرات هسته ای همه به خوبی متوجه شدند كه پروژه ایران هراسی برنامه ای بی حاصل و شكست خورده بوده و ایران نه تنها در صف اول مبارزه با پدیده شوم تروریسم در منطقه قرار دارد، بلكه برنامه تصویب شده رئیس جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل تحت عنوان مقابله با خشونت و افراطی گری، می تواند الگوی مناسبی برای ایجاد ثبات و آرامش در منطقه باشد.
سرمارك گرانت مشاور امنیتی نخست وزیر انگلیس نیز در این دیدار با بیان اینكه اجرایی شدن برجام یك خبر خوب برای همه طرف ها محسوب می شود گفت: انگلیس برای هر نوع همكاری در حوزه های مختلف اقتصادی بعد از احرایی شدن برجام آماده است و از هیچ اقدام عملی كه بتواند روابط دو كشور را توسعه بدهد فرو گذار نخواهد كرد.
مشاور امنیتی نخست وزیر انگلیس از اجرایی شدن برجام و رفع تحریم ها به عنوان فرصتی تازه برای همه یاد كرد و افزود: توسعه همكاریها با ایران فرصتی است كه نباید آن را از دست داد و در این مسیر تلاش خواهیم كرد تا موانع باقیمانده را هرچه سریع تر رفع كنیم.
وی با اشاره به اهمیت نقش ایران در منطقه گفت: امنیت و ثبات خاورمیانه بدون كمك و نقش آفرینی ایران غیر ممكن است و این موضوع بیش از هرچیز ما را به توسعه همكاری ها با ایران ترغیب می كند.
به گزارش ایرنا، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهوری چهارشنبه هفته جاری برای شركت در اجلاس اقتصاد ایران به لندن سفر كرده است.
وی در این سفر با وزیر خارجه انگلیس و تعدادی از مدیران ارشد موسسات اقتصادی، مالی، بیمه و بانكهای بزرگ اروپایی دیدار و گفت و گو داشته است.
سیام*9254** 1559