نوبخت: دولت با برداشتن زنجیر تحریم از پای اقتصاد ملی، خدمت بزرگی كرد

رشت - ایرنا - رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: برداشتن زنجیر ظالمانه تحریم از پای اقتصادی ملی، خدمت بزرگی بود كه دولت انجام داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدباقر نوبخت روز جمعه در مراسم افتتاح ساختمان جدید دانشكده معماری و هنر دانشگاه گیلان افزود: دولت تدبیر و امید همین كه توانست تحریم های ناجوانمردانه و سخت را از پای ملت ایران بردارد، خدمت بزرگی كرده است.
وی اظهار داشت: رفع تحریم ها یكی از دو رویداد امیدبخش، اثربخش و شادی آفرین در كشور است كه دولتمردان برای آن زحمات زیادی كشیدند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اشاره به سختی های مالی سال 94 بیان كرد: در سال 1390، درآمدهای نفتی كشور بالغ بر 119 میلیارد دلار بود، اما امروز كمتر از 20 میلیارد دلار است.
وی تصریح كرد: اما دو رخداد شیرین سال 94 در كشور، همه سختی ها را قابل تحمل كرد.

* مردم در انتخابات هفتم اسفند، نشان دادند كه خواهان اصلاحات در كشور هستند
نوبخت در ادامه سخنان خود، انتخابات هفتم اسفند را دیگر رخداد امیدبخش سال 94 در كشور عنوان و اضافه كرد: مردم در این روز نشان دادند كه خواهان تحول، تغییر و اصلاحات در كشور هر چند با گام های حساب شده، هستند.
وی با اشاره به حضور پرشور مردم از سراسر كشور در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری اظهار كرد: با حسن اعتمادی كه مردم در انتخابات هفتم اسفند نشان دادند، باز هم خدمتگزاران ملت، از آن برای سرافرازی كشور استفاده می كنند.

* روند فزاینده نرخ تورم تقلیل یافت
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور با بیان این كه روند فزاینده نرخ تورم در كشور تقلیل یافته، گفت: هر چند كه ممكن است آحاد جامعه، این مهم را در زندگی خود احساس نكنند، زیرا آنها به دنبال ارزانی هستند.
وی اظهار داشت: همین كه به جای افزایش 40 درصدی قیمت ها، آن را به 10 تا 12 درصد افزایش رساندیم، از نظر ما اقدام مناسبی بود.
نوبخت ارزان كردن هزینه درمان را از دیگر اقدامات دولت عنوان و خاطر نشان كرد: با اجرای طرح تحول نظام سلامت، بیماران روستایی سه تا چهار درصد و در شهرها شش تا هفت درصد هزینه ها را پرداخت می كنند و بقیه را دولت می دهد.

* بالغ بر 120 هزار میلیارد ریال در بودجه 95 برای تحقیقات در نظر گرفته شد
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور گفت: در بودجه سال 95 ، بالغ بر 120 هزار میلیارد ریال برای امر تحقیقات در نظر گرفته شده است.
وی اظهار داشت: اگر قرار است كه اقتصاد مقاومتی بر پایه دانش باشد، باید به تحقیقات و پژوهش های بنیادی توجه شود و در این بخش سرمایه گذاری كنیم.
وی با بیان این كه فعالیت های فرهنگی برای دولت مهم است، خاطرنشان كرد: افزون بر اعتباراتی كه در نظر گرفته می شود، در یك اقدامی برای اولین بار در طول تاریخ كشور، یك درصد تولید ناخالص داخلی برای تحقیقات و پژوهش اختصاص داده خواهد شد.

* پرداخت 34 هزار میلیارد ریال یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی از پرداخت 34 هزار میلیارد ریال یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوارها خبر داد و گفت: این مبلغ شب گذشته یك هفته زودتر، واریز شده است.
نوبخت اظهار كرد: مبلغ 455 هزار ریال یارانه نقدی برای هر نفر در ماه، برای برخی از خانواده ها عدد تعیین كننده ای است.
وی یادآور شد: مبلغ 130 هزار میلیارد ریال نیز برای حقوق اسفندماه پرداخت كرده ایم.

*حق هیچ دانشگاهی را به دانشگاه گیلان نخواهم آورد
نوبخت در ادامه سخنان خود گفت: حق هیچ دانشگاهی را به دانشگاه گیلان نخواهم آورد، چراكه دانشگاه گیلان، حقی دارد.
وی افزود: دانشگاه گیلان، بستر مردان بزرگی است كه در اینجا تربیت و وارد جامعه می شوند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی اظهار داشت: كمترین وظیفه ما، احقاق حقوق دانشگاه گیلان است.
وی به اقدامات خوب انجام شده در گیلان نیز اشاره و اظهار كرد: هفته آینده یك بخش از تونل آزاد راه رشت قزوین پذیرای عبور خواهد بود.
ساختمان جدید دانشكده معماری و هنر دانشگاه گیلان در زمینی به مساحت 10 هزار و 500 مترمربع با مبلغ 95 میلیارد ریال در چهار طبقه به بهره برداری رسید.
همچنین عملیات اجرایی ساخت پژوهشكده حوضه آبی خزر دانشگاه گیلان امروز (جمعه) آغاز شد.
دانشگاه گیلان دارای 9 دانشكده و یك پردیس دانشگاهی است.
بر اساس آخرین اطلاعات، دانشگاه گیلان به عنوان دانشگاهی جامع و بزرگترین دانشگاه شمال كشور با 500 عضو هیات علمی و 18 هزار دانشجو در بیش از یكصد و 90رشته فعال است.
7286/2007