رایزن علمی ایران در شرق آسیا: جذب دانشجوی خارجی حضور  بیشتر در مجامع بین المللی را می طلبد

كوالالامپور – ایرنا - رایزن علمی ایران در شرق آسیا روز پنجشنبه با تاكید بر اهمیت حضور دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی كشور در مجامع و نمایشگاه های بین المللی، گفت كه از حضور محققان دانشگاه ها و مراكز آموزشی و تحقیقاتی ایران در نمایشگاه های بین المللی آموزش عالی كه در این منطقه جهان برگزار می شود، حمایت می كند.

'عباس قنبری باغستان' رایزن علمی ایران در شرق آسیا همزمان با شركت دانشگاه علوم پزشكی تهران در نمایشگاه بین المللی آموزش عالی مالزی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، تصریح كرد: با توجه به اهداف آموزش عالی در برنامه توسعه ششم كشور مبنی بر افزایش تعداد دانشجویان بین المللی به 75 هزار نفر، حضور در مجامع بین المللی به خصوص نمایشگاه های بین المللی آموزش عالی برای جذب دانشجو بسیار لازم و ضروری است.
دانشگاه علوم پزشكی تهران در نمایشگاه دو روزه آموزش عالی مالزی كه در دانشگاه تكنولوژی (یو.تی.ام) برگزار شد، شركت كرد. این نمایشگاه روز گذشته بكار خود پایان داد.
وی گفت: در برنامه ششم توسعه كشور، برخی از دانشگاه های بزرگ ماموریت بین المللی یافته اند تا تعداد دانشجویان خارجی را به 10 درصد كل دانشجویان خود افزایش دهند.
قنبری باغستان با اشاره به حضور 110 هزار دانشجوی خارجی در مالزی، ادامه داد: كشوری مثل مالزی با استراتژی 'حضور در همه جا و در هر زمان' توانست طی 15 سال به قطب بین المللی آموزش عالی منطقه تبدیل شود و در این مدت حدود 200 هزار دانشجوی خارجی جذب و فارغ التحصیل شدند.
وی گفت كه این استراتژی از سال 1999 میلادی اجرا شد و حضور همیشگی در مجامع بین المللی باعث شد ضمن معرفی این كشور به عنوان یك قطب دانشجویی، میلیاردها دلار سودآوری برای مالزی به همراه داشته باشد.
رایزن علمی ایران گفت كه دیپلماسی علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دوران پسابرجام می تواند عاملی برای حضور فعال دانشگاه ها و مجامع تحقیقاتی و دانشگاهی كشور در مجامع و نمایشگاه های بین المللی شده و عاملی مهم برای تحقق اهداف آموزش عالی در برنامه ششم توسعه باشد.
وی حضور دانشگاه علوم پزشكی تهران در نمایشگاه آموزش عالی مالزی را در این راستا مهم دانست و گفت كه این حضور باعث شناخت بیشتر جوانان جهان از ظرفیت های علمی و آموزشی كشور می شود.
در نمایشگاه بین المللی آموزش عالی مالزی ده ها دانشگاه از سراسر جهان حضور داشتند و دانشگاه علوم پزشكی تهران در غرفه ای ظرفیت های خود را به نمایش گذاشت.
هدف از برپایی این نمایشگاه، ترویج آموزش عالی و معرفی ظرفیت های علمی دانشگاه ها به ویژه در بخش جذب دانشجو بود.
غرفه دانشگاه علوم پزشكی تهران در این نمایشگاه كه در ایالت جوهور در جنوب مالزی برگزار شد، مورد استقبال دانشجویان و جوان مالزیایی قرار گرفت .
دانشگاه علوم پزشكی تهران از دانشگاه های بزرگ و دولتی ایران است كه بیش از 80 سال قدمت دارد. این دانشگاه بسیاری از رشته های آموزشی خود را به زبان انگلیسی نیز ارایه می كند.
در این نمایشگاه دانشگاه ها و مراكز علمی دیگری از كشورهای تركیه، تایلند، اندونزی، عراق، آلمان، اسپانیا، كانادا و فرانسه حضور داشتند.
آساق**1611

سرخط اخبار جهان