۱۹ اسفند ۱۳۹۴، ۱۴:۵۵
کد خبر: 81996748
T T
۰ نفر
ولایتی: مانع جدی در انتقال امكانات دفاعی از روسیه به ایران نمی بینم

تهران - ایرنا - رییس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مانع جدی در خصوص انتقال امكانات دفاعی از روسیه به ایران نمی بینم و روسیه مصمم است قراردادهایی كه با ایران در این زمینه امضا كرده را اجرا كند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، علی اكبر ولایتی روز چهارشنبه پس از دیدار ماسیمو دالما نخست وزیر سابق ایتالیا در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص انتقال موشك های اس 300 از روسیه به ایران اظهارداشت: در ملاقاتی كه دو هفته پیش با وزیر دفاع روسیه داشتم، گفت كه روسیه مصمم است به این كه قراردادهایی كه با ایران امضا كرده كه از جمله آنها موشك ضد هوایی و سایر اقلامی كه مورد موافقت ایران و روسیه قرار گرفته را اجرا كند.
ولایتی در پاسخ به سوالی درباره آینده ایران و اروپا گفت: روابط ایران و اروپا آینده‌ای نسبتا امید بخشی است برای این كه اروپا سعی می‌كند سیاست خود را در مسایل مختلف خصوصا در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا متمایز از سیاست آمریكا كند برای این كه در طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر افراد مختلفی به صورت مقامات رسمی و مقامات دیگر در حوزه‌های مطالعاتی به ایران آمده‌اند.
وی افزود: همگی بر این اعتراف دارند كه ایران به‌عنوان مقتدرترین كشور منطقه می‌تواند نقش ارزشمندی در ایجاد صلح و آرامش در منطقه ایفا كند.
رئیس مركز تحقیقات استراتژیك همچنین با اشاره به ملاقات خود با ماسیمو دالما گفت:‌ وی از حزب سوسیالیست است و در راس اهداف سوسیالیست اروپا مجموعه‌ای را در بروكسل تشكیل داده‌اند كه در رابطه با مسایل مهم بین‌المللی به‌خصوص منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا فعالیت دارند.
ولایتی با اشاره به تبادل نظر به عمل آمده با دالما درخصوص مسایل و مشكلات منطقه تصریح كرد:‌ نخست وزیر سابق ایتالیا قبول داشت كه باید با تروریست‌هایی كه در منطقه هستند مقابله كرد و در عین حال به‌دنبال یك صلح عادلانه در سوریه هستند.

**خواب تجزیه سوریه تعبیر نخواهد شد
رییس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به گفت‌وگوی خود در موارد مختلف با دالما گفت: حفظ تمامیت ارضی سوریه كه مهم‌ترین موارد است تا آنجایی كه مربوط به ایران است، ایران از حكومت قانونی و مردم سوریه دفاع می‌كند.
ولایتی ادامه داد: من برای دالما تشریح كردم كه چرا ایران از سوریه دفاع می‌كند. سوریه یك كشور دوست با سابقه دوستی 37 ساله برای ماست و رابطه استراتژیك با این كشور داریم كه مورد تهاجم كشورهای بیگانه و تروریست‌های دست‌پرورده بیگانگان قرار گرفته و از ایران درخواست كمك می‌كند.
وی با تاكید بر این كه امنیت سوریه؛ امنیت منطقه و امنیت ایران است اظهار داشت: دفاع از امنیت سوریه، دفاع از امنیت ایران است و باتوجه به آتش‌بس برقرار شده كه از سوی معارضین مورد نقض قرار گرفته، ‌امیدواری زیادی نسبت به برداشته شدن گام‌های بعدی نیست.
رئیس مركز تحقیقات استراتژیك اضافه كرد: علی‌الخصوص كه آمریكایی‌ها گویی این آتش‌بس را به بهانه‌ نقض شدن كه نوعا هم كسانی كه مورد حمایت آمریكا هستند آن را نقض می‌كنند، به‌دنبال طرح ب هستند و برای این كه دخالت بیشتری در سوریه بكنند در حال ساختن پایگاه نظامی در این كشور هستند.
ولایتی تصریح كرد: در نهایت اگر بتوانند كه مردم سوریه اجازه آن را نخواهند داد، می‌خواهند این كشور را تجزیه كنند كه این در نهایت به نفع صهیونیست‌ها تمام خواهد شد.
وی تاكید كرد: این خواب آنها تعبیر نخواهد شد و سوریه متحد باقی خواهد ماند.
سیام**6084**3070**9132**1429