آغاز دور جدید روابط ایران وایتالیا/ قوانین ایران برای سرمایه گذاری بسیار پیشتاز هستند

رم - ایرنا - رئیس اتاق مشترك بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران و ایتالیا و برنده جایزه 'لئوناردو' سال 2015 مهمترین جایزه اقتصادی كمیته كیفیت ایتالیا، گفت: دور جدیدی از روابط ایران و ایتالیا آغاز شده است كه باید بهبود یابد و قوانین ایران برای سرمایه گذاری بسیار پیشتاز هستند.

به گزارش ایرنا، «احمد پورفلاح» كه بتازگی جایزه مهم اقتصادی لئوناردو را از 'سرجو ماتارلا ' رئیس جمهوری ایتالیا در رم دریافت كرد، در گفت و گو با خبرگزاری 'آجی ' ایتالیا افزود: دور جدید روابط میان ایران و ایتالیا آغاز شده است كه چشم انداز بسیار خوبی دارد.
رئیس اتاق مشترك بازرگانی، صنایع، معادنو كشاورزی ایران و ایتالیا با تاكید بر روابط خوب دوجانبه با ایتالیا افزود: در چارچوب روابط عالی دولتی و تجاری میان دو كشور هنوز فضای بهبود وجود دارد. روابط اقتصادی هنوز كاملا برقرار نشده و عادی سازی كامل روابط میان ایران وغرب صورت نگرفته است.
وی اظهار داشت: قوانین ایران برای سرمایه گذاری ها بسیار پیشتاز هستند و من به كارآفرینان ایتالیایی توصیه كرده ام در ایران نه فقط در بخش هایی كه درآن قدرت بالقوه بالایی وجود دارد بلكه در سایر بخش ها مانند گردشگری نیز سرمایه گذاری كنند تا ركوردهای قبلی با ایتالیا به عنوان نخستین شریك تجاری شكسته شوند.
وی گفت: گردشگری یك علاقه متقابل است . ایران پنجمین جاذبه گردشگری جهان محسوب می شود و برای یك سرمایه گذار می تواند بسیار جذاب باشد.
پورفلاح با اشاره به سفر آتی 'متئو رنتزی' نخست وزیر ایتالیا به ایران افزود: از اینكه نخست وزیر ایتالیا به ایران سفر می كند بسیار خوشحالم اما باید نخستین سفر از یك سری سفرهای طولانی مدت به ایران باشد. ما همواره روابط خوبی با ایتالیا داشتیم و اخیرا نیز بیش از یك هزار نفر از كارآفرینان ایتالیایی به تهران سفر كردند.
وی گفت: مقامات ایتالیایی هرگز ایران را رها نكردند. پس از لغو تحریم ها، روسای جمهوری بسیاری از كشورهای غربی به ایران سفر كردند و امیدوارم كه 'سرجو ماتارلا' رئیس جمهوری ایتالیا نیز به ایران سفر كند.
پورفلاح كه برنده جایزه سال 2015 لئوناردو شده است، روز دوشنبه در مراسمی كه در محل كاخ ریاست جمهوری ایتالیا در رم با حضور 'فدریكا گوئیدی' وزیر توسعه اقتصادی ، 'جورجو اسكوئینیتزی' رئیس اتحادیه صنایع ، 'لوئیزا تودینی' رئیس كمیته لئوناردو و 'ریكاردو مونتی' رئیس آژانس تجارت خارجی 'ایچه' و جمعی از كارآفرینان ایتالیایی برگزار شد، این جایزه مهم را كه هر سال به یكی از فعالان اقتصادی در یكی از كشورهای جهان اعطا می شود، از رئیس جمهوری این كشور دریافت كرد.
اعطای این جایزه مهم اقتصادی ایتالیا به احمد پورفلاح، بخاطر كمك وی به توسعه و بهبود روابط فرهنگی و اقتصادی میان ایران و ایتالیا است.
پورفلاح مدیرعامل شركت 'سكو ایران' كه سال گذشته نیز لقب 'شوالیه كاری' در بخش صنایع را از رئیس جمهوری ایتالیا دریافت كرد ، پس از مراسم اهدا جایزه لئوناردو ضمن ابراز خرسندی به خبرنگار ایرنا در رم گفت: این جایزه متعلق به همه ایرانی ها است. من 20 سال است كه بطور داوطلبانه در اتاق بازرگانی ایران وایتالیا مسوولیت را قبول كرده ام .
وی افزود: این اتاق بازرگانی، قدیمی ترین و بزرگترین اتاق مشترك ایران با یك كشور اروپایی و جهانی است كه بیش از سه هزار عضو دارد كه بزرگترین بنگاه های اقتصادی دولتی و خصوصی است.
كمیته لئوناردو در سال 1993 به ابتكار مشترك 'سرجو پینینفارینا' ، 'جانی انیئلی'، اتحادیه صنایع 'كونفیندوستریا' و آژانس تجارت خارجی 'ایچه' شكل گرفت و امروز بیش از 150 عضو دارد . این كمیته با هدف ترویج و تقویت كیفیت ایتالیایی در جهان تشكیل شد.
رئیس جمهوری ایتالیا جایزه لئوناردو را به كارآفرینانی اعطا می كند كه توانسته اند محصولات ایتالیایی را در جهان بطور معنی دار و نوآورانه توسعه و تقویت كنند.
اروپام**461**1572

سرخط اخبار جهان