۱۹ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۲۶
کد خبر: 81996669
۰ نفر
9 شهر خوزستان روي گسل زلزله

اهواز - ايرنا - معاون بازسازي و بازتواني سازمان مديريت بحران كشور با بيان اينكه 9 شهر خوزستان روي گسل زلزله قرار دارند، خواستار شناسايي مناطق پرخطر شهرها و برنامه ريزي شهرداري هاي استان براي مقابله با حوادث غيرمترقبه احتمالي شد.

به گزارش ايرنا محمدفريد لطيفي روز چهارشنبه در كارگاه آموزشي مديريت شهري با رويكرد حوادث غيرمترقبه كه در سرسراي شهيد هاشمي استانداري خوزستان برگزار شد، اظهار كرد: در خوزستان گسل بزرگي از ايذه تا مسجدسليمان گسترده است و شهرهاي ايذه، مسجدسليمان، اهواز، شوشتر، رامهرمز، دشت آزادگان، آبادان، خرمشهر و ماهشهر روي ضلع جنوبي گسل قرار دارند.
وي تاكيد كرد: شهرداري ها بايد براي شناسايي اين مناطق پرخطر اقدام و آن را مديريت كنند به طور مثال تا فاصله يك هزار متري در اطراف گسل زلزله نبايد اجازه ساخت و ساز داده شود و ساختمان هاي موجود در آن نيز بايد جابه جا شوند.
لطيفي افزود: در سال هاي 1350 تا 1368 در خوزستان 12 زلزله قوي رخ داده كه بزرگترين آنها در مسجدسليمان با 6.3 ريشتر در سال 1357 بود و 76 كشته در پي داشت.
وي اضافه كرد: شهرداري ها مكلف هستند همه ابنيه خود را زير پوشش بيمه ببرند تا پس از حادثه بتوانند خسارت وارده را دريافت كنند.
به گفته وي، سازمان شهرداري هاي كشور در بودجه شهرداري ها يك بند تعريف كرده كه بر اساس آن مي توان از محل اعتبارات اين سازمان واحدهاي مسكوني را زير پوشش بيمه قرار داد.
لطيفي با اشاره به بستر و حريم رودخانه ها و احتمال تخريب ناشي از سيلاب نيز گفت: سواحل رودخانه ها محل هاي پرخطري است و نبايد شهرداري ها مجوز ساخت و ساز را در اين مكان ها بدهند.
وي همچنين با تاكيد بر شناخت و اولويت بندي آسيب پذيري شهرها، بافت فرسوده را يكي از مهمترين تهديدها عنوان كرد و افزود: خوزستان 6 هزار هكتار بافت فرسوده دارد كه يك هزار و 500 هكتار آن در اهواز است و شهرداري ها بايد براي كاهش آسيب در آنها برنامه ريزي كنند.
معاون سازمان مديريت بحران كشور با بيان اينكه شناسايي توانمندي هاي شهرها از ديگر اقدام ها براي كاهش آسيب است، گفت: شهرداري ها بايد سند مديريت بحران را تدوين كنند تا تغيير مديريت ها عاملي براي رفتار سليقه اي نباشد.
وي اظهار كرد: نگهداري اجساد قربانيان و تدفين اموات و تشخيص هويت آنها پس از حوادث نيز از مشكلاتي است كه برخي شهرداري ها با آن روبه رو بوده اند و نياز است پيش از وقوع حوادث پيش بيني لازم درباره آنها صورت بگيرد.
لطيفي افزايش تاب آوري مردم را نيز در مديريت بحران موثر دانست و گفت: بيمه و مشاركت دادن مردم در تصميمات مي تواند به افزايش تاب آوري كمك كند.
وي در ادامه مراحل مديريت حادثه را شامل مديريت پيش از حادثه، مديريت حين حادثه و مديريت پس از حادثه عنوان كرد.
بر اساس اين گزارش، از 34 حادثه طبيعي، 24 مورد در خوزستان به وقوع مي پيوندد.
در 50 سال گذشته، 307 مورد زلزله بين سه تا پنج ريشتري و 39 مورد زلزله پنج تا هفت ريشتري در خوزستان به وقوع پيوسته كه نشان مي دهد اين استان در معرض آسيب هاي ناشي از وقوع زلزله قرار دارد.
در سال هاي اخير وقوع پديده گرد و غبار، خشكسالي و توفان هاي بي سابقه اي نيز در خوزستان اتفاق افتاده است.
آغاز سال 93 نيز با وقوع سيل در شمال خوزستان همراه بود.
2077/7151/6037