مجتمع فناوری شماره 3 دانشگاه تربیت مدرس گشایش یافت

تهران- ایرنا- مجتمع فناوری شماره 3 دانشگاه تربیت مدرس به همت صندوق نوآوری و شكوفایی گشایش یافت.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، گشایش و تحویل این مجتمع شامگاه سه شنبه در مراسمی با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، بهزاد سلطانی رئیس صندوق نوآوری و شكوفایی، محمدتقی احمدی رئیس دانشگاه ربیت مدرس و جمعی از مسوولان این دانشگاه برگزار شد.
این مجتمع شامل 11 واحد مستقل دفتر كاری در راستای رسالت صندوق نوآوری و شكوفایی در توسعه شركت های دانش بنیان، فعالیت های پژوهشی دانشگاه های كشور، خریداری و به صورت اجاره به شرط تملیك به شركت های دانش بنیان وابسته به دانشگاه تربیت مدرس تحویل شد.

دكتر سلطانی درمراسم افتتاح مجتمع فناوری شماره 3 دانشگاه تربیت مدرس گفت: صندوق نوآوری وشكوفایی برای دانشگاه ها برنامه هایی درنظر گرفته است كه یكی از آن ها حمایت از شركت های دانشگاهی است.
وی بیان كرد: صندوق آمادگی دارد بخشی از هزینه پایان نامه ها و رساله های دكتری دانشگاه ها كه قابلیت تجاری سازی درقالب شركت های دانشگاهی دارند را با روش سرمایه گذاری خطرپذیرهزینه كند.
سلطانی گفت: چون معمولا دانشگاه ها بدهی دارند و امكان سرمایه گذاری بیشتر ندارند بنابراین مابقی هزینه را صندوق نوآوری و شكوفایی می پردازد و البته به ازاء آن سهام می گیرد.

*** راه اندازی مجتمع های فناوری در تمام استان ها
وی یادآورشد: یكی دیگر ازبرنامه های حمایتی صندوق برای دانشگاه ها، كمك به تامین دفاتر كاری شركت های دانش بنیانی است كه اساتید دانشگاه به نوعی این شركت ها را ایجاد كرده اند، در این بخش ممكن است شركت دانشگاهی و دانشگاه سهام دار آن نباشد اما مدیران یا سهامدارانش از اعضای علمی دانشگاه باشند ، این نوع شركت ها دارای ارزش زیادی هستند.
سلطانی با اشاره به اینكه فعالیت اعضای هیات علمی درشركت های دانش بنیان موجب افزایش توان شركت می شود افزود: برای رسیدن به این هدف، صندوق برای شركت های دانش بنیانی كه از طرف دانشگاه معرفی می شوند، دفاتركار درمجتمع های فناوری نزدیك دانشگاه اختصاص می دهد.
وی ادامه داد: اختصاص دفاتر كار به اعضای هیات علمی به دانشگاه ها كمك می كند فضای كار آفرینی را در دانشگاه بیشتر تقویت كنند و نیز نگاه منفی كه به شركت های دانش بنیانی كه اعضای هیات علمی در آن كارمی كنند نیز از بین برود و آن را یك مزیت ببینند.
سلطانی افزود: ارایه دفتر كار برای شركت های نوپا دانش بنیان است برای اینكه آن ها تقویت شوند، چرا كه این شركت ها در ابتدای كار هستند و نمی توانند بیشتر منابع مالی خود را برای تامین دفتر كار هزینه كنند.
وی گفت: راه اندازی مجتمع های فناوری با هدف تجمیع شركت های دانش بنیان در یك مكان انجام شده است، در سطح شهرها مجمتع های بسیاری از قبیل مجتمع های مسكونی، تجاری، وكلا و پزشكان دیده می شود كه اینها برندهایی است كه معماری شهری ما را می سازد،اما چیزی به نام مجتمع فناوری تا كنون نداشته ایم.
وی یادآور شد: در دنیا مجتمع های فناوری وجود دارد به طورمثال درشهر پكن، یك سوم شهر،پارك اداری است كه همه از برج ها و مجتمع های بزرگ كه فقط دفاتر كاری شركت های بزرگ است را تشكیل می دهد.
سلطانی بیان كرد: راه اندازی مجتمع های فناوری در تمام استان ها در حال پیگیری است .

*** ارایه وام انفرادی به شركتهای دانش بنیان برای تامین دفاتركاری
سلطانی افزود: در جهت تامین دفاتر كاری شركتهای دانش بنیان درنظرداریم در صورت تصویب هیات امناء صندوق نوآوری وشكوفایی به شركتهای دانش بنیان به صورت انفرادی نیز وامی در جهت تامین دفاتركاری مستقل از مجتمع های فناوری ارایه شود كه البته این وام از طریق بانك ها و با حمایت صندوق با درصد مناسب در صورت تصویب هیات امناء صندوق ارایه خواهد شد.
سلطانی با اشاره به اینكه صندوق نوآوری و شكوفایی یك دستگاه دولتی نیست و ردیف بودجه ندارد افزود: تا كنون 800 طرح از سوی صندوق برای دریافت تسهیلات تصویب و 500 طرح نیز رد شده است.
وی بیان كرد: صندوق یك نهاد مالی است كه بر اساس قانون سه هزار میلیارد تومان منابع مالی دارد كه باید با این پول با هدف كمك به شركت های دانش بنیان كار كند ،اما صندوق نیز باید اقتصادی باشد یعنی بتواند 3000 میلیارد تومان را به 3500 میلیارد تومان برای ارایه تسهیلات بیشتر به شركت های دانش بنیان افزایش دهد.
سلطانی افزود: از تیرماه سال 93 تا امروز دریافتی صندوق از سه هزار میلیارد تومان از مرز 1100 میلیارد تومان گذشته است و امیدواریم با عنایت دولت و رییس جمهور تا پایان دولت یازدهم 3000 میلیارد تومان به صندوق پرداخت شود. خوشبختانه مبلغ مصوب صندوق برای طرح های شركت های دانش بنیان از رقم 500 میلیارد تومان گذشته است.
وی بادآور شد: سال گذشته 103 میلیارد تومان مصوب كردیم و سال94 حدود 400 میلیارد تومان كه در حال حاضر 509 میلیارد تومان مصوب برای طرح های دانش بنیان داریم.
وی با اشاره به اینكه برای راه اندازی دفاتر كار برای شركت های دانش بنیان بودجه ای مستقل درنظرگرفته شده است گفت: مجتمع فناوری شماره 3 تربیت مدرس اولین مجتمع فناوری است كه به بهره برداری رسیده ، پیش از این دو ساختمان دیگرخریداری شده اما به دلیل عدم آماده سازی افتتاح نشده است، در این زمینه طرح های دیگری در مشهد، تبریز، شاهرود، یزد درخواست شده كه درحال بررسی است.
علمی **1311**9340**2017