بازگشت به خانه بعد از 33 سال / شهيد محمدرضا طبايي در شيراز به خاك سپرده مي شود

شيراز- ايرنا- پيكر مطهر شهيد محمدرضا طبايي پس از 33 سال دوري از وطن و خانواده و گمنامي، به خانه خود در شهر شيراز سومين حرم اهل بيت(ع) بازگشت.

به گزارش خبرنگار ايرنا شهيد محمدرضا طبايي متولد 25 خرداد سال 1345 است كه در آذرماه سال 1361 در عمليات محرم و در سن 16 سالگي به درجه رفيع شهادت نائل شده است.
صديقه طبايي، مادر شهيد محمدرضا طبايي داراي شش فرزند است كه محمدرضا نخستين فرزند او است.
شهيد محمدرضا طبايي يكي از شهداي گمنام دوران دفاع مقدس بوده كه آبان ماه امسال در ارتفاعات 175 تفحص و پس از انجام آزمايش هاي DNA هويت آن شناسايي شده است.
سرانجام دوشنبه 17 اسفند 94 خانواده شهيد طبايي با حضور در محل كنگره سرداران و 15 هزار شهيد استان فارس پس از 33 سال با شهيد خود ديدار كردند و پدر و مادر اين شهيد فرزند خود را به آغوش كشيدند.
اين ديدار شامل لحظه هاي ناب و وصف ناشدني بود كه به دليل احساسات خانواده شهيد طبايي موفق به مصاحبه و هم صحبتي با اعضاي خانواده به ويژه پدر و مادر شهيد نشديم.
مسئولان استان از جمله فرمانده سپاه فجر با حضور در خانواده اين شهيد خبر تفحص و شناسايي اين شهيد را به خانواده شان اعلام كرد.
در ديداري كه فرمانده سپاه فجر و معاونان وي، همه خانواده طبايي پدر، مادر، خواهرها و برادرها براي شنيدن خبر شناسايي شدن شهيد، گردهم جمع شده بودند تا بعد از 33 سال انتظار و بي خبري، خبري از گمگشته خود بگيرند.
خانواده شهيد طبايي مي گويند: محمدرضا عليرغم داشتن سن كم، دو بار 14 فروردين و 28 شهريور سال 61 راهي جبهه شد و سپس آذرماه همان سال در عمليات محرم در منطقه عين خوش و تپه 175 به شهادت رسيد و پيكر او مفقود بود.
همه اعضاي خانواده كه از سالها دوري از عزيز خود سخن مي گفتند، اضافه كردند: خيلي تلاش كرديم تا اثري از او بيابيم اما در همه اين سالها هيچ خبري از شهيد ما نبود و بعد از گذشت هفت سال از مفقود شدن محمدرضا به يقين رسيديم كه او شهيد شده است.
به گفته خانواده شهيد طبايي، در همه اين سالها هر لحظه نام شهيد و شهيد گمنام در كشور بود منتظر بوديم تا خبر شناسايي محمدرضا را به ما بدهند و خوشحاليم سرانجام اين انتظار پايان يافت.
رئيس كنگره سرداران و 15 هزار شهيد استان فارس در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: اين شهيد شناسايي شده جزو كاراون 94 نفري شهداي گمنام دوران دفاع مقدس با عنوان' شاهدان بصير' بوده كه پس از آزمايش هاي DNA هويت آن شناسايي و مشخص شد كه اين شهيد متعلق به شيراز است.
جواد قناعتي افزود: با حضور مسئولان استان از جمله فرمانده سپاه فجر خبر تفحص و شناسايي اين شهيد را به خانواده شان اعلام كرديم.
وي بيان كرد: پيكر مطهر اين شهيد روز يكشنبه 23 اسفندماه جاري همزمان با شهادت حضرت زهرا(ع) ساعت 9:30 صبح از آستان مقدس حضرت سيد علاالدين حسين(ع) با حضور مردم شهر شيراز به سمت گلزار شهداي اين شهر تشييع مي شود.
قناعتي اظهارداشت: آيين وداع با شهيد طبايي شامگاه شنبه، 22 اسفندماه جاري در مسجد النبي(ص) واقع در خيابان قاآني شيراز برگزار مي شود و اين مسجد پايگاه انجام كارهاي فرهنگي و مذهبي شهيد در دوران حيات بوده است.
او ضمن دعوت اقشار مختلف مردم جهت حضور در مراسم‌هاي وداع، تكريم و تشييع شهيد طبايي ادامه داد: همچنين مراسم يادبود اين شهيد نيز در ساعت 14:30 تا 16 روز دوشنبه، 24 اسفندماه جاري در حسينيه عاشقان ثارالله(ع) شيراز برگزار مي‌شود.
پيكرهاي مطهر 94 شهيد گمنام دوران دفاع مقدس كه روز بيست و نهم دي ماه 94 با عنوان كاروان ' شاهدان بصير' وارد شيراز و روز يكم بهمن در اين شهر تشييع شد، پس از آيين تشييع براي انجام آزمايش هاي DNA به تهران انتقال داده شد.
رئيس كنگره سرداران و 15 هزار شهيد استان فارس همچنين گفت: 21 شهيد گمنامي كه در ايام فاطميه در استان فارس تشييع و تدفين مي‌شوند، در عمليات‌ها و مناطق مجنون، شرق دجله، ابوغريب، شرهاني و ام الرصاص تفحص شده‌اند.
قناعتي بيان كرد: اين شهدا در عمليات‌ها و مناطق مجنون، شرق دجله، ابوغريب، شرهاني و ام الرصاص تفحص شده‌اند كه در محورهايي است كه رزمندگان فارس در آن محورها حضور داشته‌اند.
وي با بيان اينكه پيكر مطهر اين 21 شهيد گمنام دوران دفاع مقدس در سه مرحله در فارس تشييع و تدفين مي شود افزود:مرحله نخست در دانشگاه‌هاي فارس است كه براي آن‌ مراسم‌هاي وداع در 17 اسفند و مراسم تشييع روز 18 اسفند برگزار خواهد شد.
قناعتي اضافه كرد: در هر كدام از دانشگاه هاي علوم قرآني شيراز، دانشگاه فرهنگيان شيراز، دانشگاه علوم پزشكي جهرم، دانشگاه آزاد كازرون و دانشگاه آزاد لامرد دو شهيد تشييع و به خاك سپرده مي شود.
او ادامه داد: دو شهيد نيز 20 اسفند در پادگان دريايي بعثت، يك شهيد در روز 22 اسفند در پادگان نهسا و در تاريخ 23 اسفند نيز در تيپ زرهي شيراز، شهرستان گله ‌دار و اشكنان هر كدام دو شهيد تشييع و تدفين مي‌شوند.
قناعتي عنوان داشت: همچنين در روز 22 اسفند در اداره‌ كل اطلاعات استان، شهرك گلستان شيراز و شهرستان فراشبند نيز هر كدام يك شهيد تشييع و تدفين مي‌شوند.
3002/ 1876

سرخط اخبار استان‌ها