انصاری  از برنامه ها و سیاست های دولت برای مقابله بابحران كم آبی و خشكسالی خبر داد

یزد-ایرنا-معاون پارلمانی رئیس جمهوری گفت: دولت درصدد است برای استان هایی كه در بحران بی آبی یا كم آبی قراردارند سیاست های متنوعی اجرا كند كه بخشی از این سیاست ها انتقال آب است.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام مجید انصاری عصر دوشنبه در نشست شورای اداری شهرستان میبد یزد با اشاره به مشكل كم آبی و بی آبی در كویر مركزی ایران افزود: انتقال آب به كویر مركزی ایران بزرگترین طرح انتقال آب در تاریخ ایران با تخصیص چهل هزار میلیارد ریال است.
وی اظهار كرد: طرح انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به كویر مركزی ایران ،استان یزد و كرمان و سایر استانها در دستور كار دولت قرار دارد .
وی انتقال آب از رودخانه های مرزی و مهار آنها به داخل كشور درسایر استانهای كشور را هم جزء اولویت های دولت دانست و گفت :این طرح هم اكنون درحال اجراست و در دو سال گذشته 8میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مهار آبهای مرزی و بهبود روشهای آبیاری علاوه بر بودجه های عمرانی كل كشور برداشت و در این راستا هزینه شده است .
انصاری گام بعدی در مساله آب را ارتقای كیفیت آب عنوان كرد و گفت: آب در استان یزد و كرمان جنبه حیاتی دارد و نمی شود به شیوه های آبیاری سنتی قدیم یعنی آبیاری غرق آبی محصولات كشاورزی برداشت كنیم چرا كه از قطره قطره آب باید نهایت بهره برداری ممكن در محصولات كشاورزی داشت و باز چرخانی آب درسیستم شهرها و با تكمیل فاضلاب و تصفیه آب استفاده كنیم .
وی گفت : استان یزد می تواند بعنوان استان پایلوت در ارائه الگوی مصرف بهینه آب شرب ،صنعت و چاه كشاورزی باشد و باید دانشگاهها و پژوهشگران و كشاورزان و تبدیل الگوی كشت كمك كنند .
وی در ادامه با اشاره به موضوع برجام 2 گفت: اساس برجام 2 مبتنی بر همدلی همه ملت ایران و اقتصاد مقاومتی است.
انصاری با بیان اینكه اقتصاد مقاومتی ، اقتصادی درونزا و برونگر است كه بتواند مشكل بیكاری را برطرف و ركودی كه درصنعت وجود دارد ازسر راه بردارد افزود: اقتصاد مقاومتی مبتنی بر تعامل سازنده با دنیاست چرا كه ما نمی توانیم دور كشورحصار بكشیم .
وی با تاكید بر اینكه برجام موجب ترمیم روابط ما با جهان شده است، تصریح كرد : مسافرت روسای كشورهای اروپا در همین مدت محدود، زمینه انعقاد قراردادهای بسیار اساسی و مبتنی براقتصاد مقاومتی با شركت های معتبر دنیا را فراهم آورده است و دولت بیش از 200 میلیارد دلار طرح و پروژه های بزرگ را تعریف كرده است.
معاون پارلمانی رئیس جمهور با دعوت از سرمایه گذاران و صنعتگران در حضور قوی در عرصه های اقتصادی گفت : دولت بنا ندارد مستقیم خودش وارد تصدی گری های بیشتر اقتصادی شود بلكه سعی خواهد كرد از بخش خصوصی و سرمایه گذاران ایرانی و غیر ایرانی برای جذب سرمایه های غیر دولتی و اعتبارات دولتی در رونق اقتصادی بهره گیرد.
انصاری با اشاره به محدودیت های دولت در 2سال گذشته خاطرنشان كرد: به همت دولت و سخت كوشی مسئولان، استانداران و فرمانداران و دیگر مسئولین و در پرتو امنیتی كه نیروهای ارزشمند نظامی و انتظامی ایجاد كردند توانستیم اقتصاد را از خونریزی شدید حفظ كنیم.
وی با بیان اینكه ركود موجود ریشه در مشكلات بزرگ سنوات گذشته دارد تصریح كرد : تورم بالای 40 درصدی سال 91 با سیاست های درست اقتصادی دولت تدبیر و امید و شخص ریئس جمهور به كمتراز 15درصد در پایان امسال رسیده است و رشد منفی حدود6 درصد درسال 91 موجب شد كه درسال 93 با رشد اقتصادی مثبت دست پیدا كنیم .
وی افزود:درهمین وضعیت بسیار شدید اقتصادی كه قیمت نفت از 120 دلار در هر بشكه به زیر 30 دلار رسیده بود ؛دولت توانست بسته سلامت را اجرا كند و همه شهروندان ایرانی ازسیاست بسته سلامت برخوردار شدند و درهمین مدت دولت درعرصه مهار آب های مرزی نفت و پترو شیمی سرمایه گذاری های بزرگی انجام داده است.
معاون پارلمانی رئیس جمهور یكی از سیاست های محوری دولت درعرصه اقتصاد را ارتقای سطح توان وام دهی بانك ها بیان كرد و بدهی دولت به بانك ها ،بانك ها به بانك مركزی و مطالبات موقات را سه عامل عمده در عدم تحرك بانك های كشور برشمرد.
وی گفت : دولت بسته سیاستی منسجمی را برای حل این مشكل در پیش گرفته است و برخی اجرا شده است و برخی درحال نهایی شدن است تا با كاهش بدهی های دولت به بانك ها و بانك ها به بانك مركزی و افزایش سرمایه بانك ها و استفاده از برخی دارایی های آزاد شده در پرتو لغو تحریم ها توان وام دهی بانك ها را درعرصه تولید ارتقا دهد.
وی با اشاره به ركود بازار صنعت كاشی و سرامیك هم گفت : به دلیل ركود ساخت و ساز دركشور و طرح های عمرانی شاهد دپوی بیش از حد مصالح ساختمانی تولید شده از تیرآهن ،میلگرد،كاشی و سرامیك و سیمان دركشور مواجه هستیم و چاره ایی جز تحركی در بخش مسكن نیست و باید با افزایش تسهیلات بانكی به به رونق اقتصادی بپردازیم .
انصاری در ادامه با بیان اینكه خوشبختانه استان یزد صنعت گردشگری با توجه ویژه ای كه به بازسازی بافت تاریخی و بومی كرده است نمایشگاه عمومی از معماری سنتی و قدیمی است گفت : دولت از سرمایه گذاران درعرصه گردشگری با اهدا تسهیلات حمایت می كند و برنامه های خوبی در برنامه ششم توسعه تنظیم شده است.
وی در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به تخصیص مبلغ بیش از 950 میلیارد تومان اعتبارات سفر هیئت دولت به استان یزدگفت: این مبلغ در مجموع به طرح های مختلف بهداشتی و درمانی ،فرهنگی ،عمرانی و غیره اختصاص پیدا كرده است و مربوط به طرح هایی است كه از محل اعتبارات دولتی طی سال 95 و 96 اجرا خواهد شد.
معاون پارلمانی رئیس جمهور افزود: استان یزد بعنوان چهار راه ارتباطی راه آهن كشور در ِآینده توسعه زیادی خواهد داشت و در زمینه توسعه معادن و صنایع معدنی هم دولت سیاست های خوبی مد نظر قرار داده است .
انصاری با اشاره به فراهم شدن زمینه بسیار مناسبی بر استفاده از فاینانس با كشور چین و كره جنوبی و هم خط اعتباری كه به مبلغ 5 میلیارد دلار باز كردند، گفت : قراردادهای كه تا سقف 15 میلیارد دلار آماده شده و همچنین با كشور ایتالیا ،فرانسه قراردادهای وسیع تر با كشور چین و ظرفیت های فایناس و دریافت اعتبارات از آنها به وجود آمده كه فرصت مناسبی است اگر سرمایه گذاران هر استان زودتر وارد عرصه شوند زمینه رشد و توسعه خود را فراهم خواهند آورد .
شبك **7548/ 6197 **1917

سرخط اخبار سیاست