تفاهم نامه ساخت دستگاه آب شیرین كن در كرمان منعقد شد

كرمان - ایرنا - تفاهم نامه سرمایه گذاری ساخت دستگاه آب شیرین كن بین بخش خصوصی و شركت آب و فاضلاب شهری استان كرمان منعقد شد.

به گزارش ایرنا تفاهم نامه ساخت دستگاه آب شیرین كن روز دوشنبه به منظور نصب و بهره برداری از این دستگاه در شهرستان های رفسنجان و سیرجان با حضور استاندار كرمان منعقد شد.
براساس این تفاهم نامه نصب دستگاه آب شیرین كن در استان كرمان 9 ماه زمان می برد و بهره برداری از این دستگاه تا 15 سال توسط این شركت انجام می شود.
استاندار كرمان در این آیین با اشاره به اینكه انتقال آب به كرمان زمان می برد گفت: نیاز آب آشامیدنی شهرهای بحرانی این استان در زمینه كمبود آب با روش استفاده از دستگاه های آب شیرین كن به تدریج برطرف خواهد شد.
علیرضا رزم حسینی هدف از اجرای طرح ساخت دستگاه آب شیرین كن را حذف آرسنیك از آب عنوان كرد.
وی افزود: مسئولان و بخش خصوصی باید نسبت به اطلاع رسانی در زمینه استفاده از این دستگاه تلاش كنند.
وی با بیان اینكه پروژه ساخت دستگاه آب شیرین كن طرح خوبی است تاكید كرد: دولت باید زمینه فعالیت و حضور بخش خصوصی را در بخش های مختلف فراهم كند.
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب شهری استان كرمان نیز گفت: این شركت بر اساس سیاست ‌های استاندار كرمان در قالب مثلث توسعه اقتصادی درصدد جذب سرمایه‌ گذاری بخش خصوصی است.
محمد طاهری اظهار كرد: شركت آب و فاضلاب شهری استان كرمان تاكنون دو طرح در زمینه تصفیه و ارتقاء كیفیت آب آشامیدنی شهرستان های بردسیر و كوهبنان و ریحان شهر و كیانشهر را به بهره برداری رسانده است.
وی افزود: خشكسالی‌ های سالهای گذشته كمیت و كیفیت آب استان كرمان را تحت تاثیر قرار داده است.
وی اظهار كرد: اندك بودن منابع دولتی، شركت آب و فاضلاب را به سمت استفاده از توان بخش خصوصی برای اجرای پروژه‌های آب و فاضلاب شهری سوق داده است.
طاهری تصریح كرد: 12 سرمایه گذار برای اجرای پروژه آب شیرین كن در استان كرمان اعلام آمادگی كردند كه در نهایت شركت دلتا نیروی گامرون برای اجرای این طرح انتخاب شد.
وی ادامه داد: مسائل زیست محیطی و نداشتن پساب در اجرای این طرح در نظر گرفته شده است.
مدیرعامل شركت آبفا استان كرمان ادامه داد: 50 ایستگاه آب شیرین كن طی فاز نخست در شهر رفسنجان و 50 ایستگاه آب شیرین كن در شهر سیرجان توسط بخش خصوصی با اعتبار 130 میلیارد ریال نصب‌ خواهد شد.
وی گفت: ارتقاء كیفی به روش جذب از طریق فروش ایستگاه آبی در این دستگاه انجام می شود و با ظرفیت هر كدام از دستگاه ها 20 مترمكعب آب در شبانه روز خواهیم داشت.
طاهری تصریح كرد: قرارداد سرمایه گذاری اجرا و اتمام فاضلاب كرمان را با شش هزار میلیارد ریال اعتبار در نیمه فروردین 95 امضاء خواهیم كرد.
رئیس هیئت مدیره شركت دلتا نیروی گامرون نیز گفت: پروژه دستگاه های آب شیرین كن شهرستان های سیرجان و رفسنجان نخستین پروژه خودگردان فروش آب به صورت آنلاین است و امكان اجرای خط دوم این طرح در شهرهای سیرجان و رفسنجان وجود ندارد.
فرید طراح افزود: پروسه آب شیرین كن با ظرفیت حدود 20 متر مكعب برای 18ساعت كاركرد در شبانه روز طراحی شده است.
وی بیان كرد: این طرح از دو بخش تصفیه آب و فروش آب تشكیل شده است كه برای بخش فروش برای نخستین مرتبه از كارتخوان های هوشمند استفاده می شود.
وی افزود: هزینه استفاده از هر لیتر آب دستگاه های آب شیرین كن برای مصرف كنندگان 300 ریال است.
طاهری گفت: پیش بینی شده در فاز دوم این طرح نیز با كیسه های درب دار آب بسته بندی و ارزان در اختیار مردم قرار گیرد.
7437/3029

سرخط اخبار استان‌ها