وضعیت نامناسب 430 هزار هكتار از اراضی شمال گلستان

گرگان - ایرنا - مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: به علت وجود خاك لسی در شمال استان 430 هزار هكتار از اراضی این مناطق از لحاظ فرسایش وضعیت مناسبی ندارد.

به گزارش ایرنا ابوطالب قزلسفلو روز دوشنبه در آیین گرامیداشت روز منابع طبیعی، حنگلبان، حفاظت و قانون در گرگان اظهار داشت: فرسایش خاك در این استان سالانه در مناطق جنگلی 6- 5 تن در هكتار است در حالی كه این رقم در خاك های لسی (خاك های حاصلخیز و دانه ریز) به ویژه در شهرستانهای كلاله و مراوه تپه به مرز 35 تن در هكتار نیز می رسد.
وی افزود: این رقم فرسایش در شمال گلستان بسیار بوده و خاك كه به عنوان سرمایه اصلی و پایه كار روستاییان این استان به شمار می رود با شتاب در حال از دست رفتن است و ضرورت دارد برای پیشگیری از فرسایش و حفظ آن بیش از گذشته تلاش شود.
قزلسفلو اضافه كرد: امكانات رفاهی مطلوبی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در مناطق روستایی كشور از جمله در استان گلستان فراهم شده است ،ولی صرف امكانات باعث ماندگاری روستاییان نیست و باید زمینه اشتغال آنان و نیز خاك حاصلخیز و آب نیز باشد كه توجه جدی به حفظ و پیشگیری از فرسایش خاك در این راستا تاثیر گذار است.
وی همچنین میزان رسوب در سدهای استان را به دلیل فرسایش بسیار بالا بیان كرد و افزود: این میزان سه برابر میانگین جهانی است.
قزلسفلو افزود: فرسایش و رسوب گیری بالا هنوز در استان به عنوان دغدغه جدی مطرح نشده است تا برای پیشگیری از آن گسترده تر عمل شود.
به گفته وی هرگاه سد سازی صورت می گیرد لازم است عملیات آبخیزداری نیز در جوار آن پیگیری شود.
وی اضافه كرد: به عنوان نمونه اكنون در این استان كار ساخت سد نرماب با 50 درصد پیشرفت در دست اجراست كه نیاز دارد به حوزه آبخیزداری بالادست آن توجه ویژه شود تا از فرسایش خاك و ورود رسوب به سد و كوتاه شدن زمان بهره برداری آن ممانعت گردد.
مدیر كل منابع طبیعی گلستان با اشاره به اینكه برای اجرای طرح های آبخیزداری در استان مطالعات انجام شده است، افزود: طبق مطالعه انجام شده طرح در حوزه آبخیزداری استان در سطح 933 هزار هكتار و طرح تفضیلی در سطح 730 هزار هكتار آماده است.
وی اضافه كرد: این اداره كل طبق مطالعه و متناسب با مناطق استان اقدام به اجرای طرح های آبخیزداری در جهت مقابله با فرسایش خاك كرده یا در دست اجرا دارد.
قزلسفلو گفت: به عنوان نمونه در منطقه كلاله و مراوه تپه حدود 300 بند خاكی كوچك و بزرگ با هدف كنترل سیل و فرسایش خاك اجرا شده است.
به گفته وی در سایر مناطق استان در عرصه های كوهستانی و جنگلی نیز طرح های آبخیزداری اجرا یا در دست برنامه برای اجرا وجود دارد.

*اثرات زیانبار زراعت در اراضی شیب دار گلستان
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: امروز كمتر در نشست ها به اثرات زیانبار زراعت در اراضی شیب دار استان و تخریب آن كه سطحی بالا را شامل است، پرداخته می شود.
وی با اشاره به فرسایش شدید خاك به دلیل زراعت در این اراضی افزود: باید این موضوع جزو دغدغه های اصلی استان قرار گرفته و از زوایای مختلف به صورت كارشناسی برای استفاده بهینه از این اراضی بررسی و اقدام اجرایی صورت گیرد.
قزلسفلو اضافه كرد: رفع مشكل تخریب و حفظ عرصه های منابع طبیعی گلستان نیازمند مشاركت همه برای حفظ است.

*ریزگردها در گلستان تحت تاثیر بیابان تركمنستان
قزلسفلو گفت: وجود ریزگردها در استان گلستان تحت تاثیر بیابان قره قوم كشور تركمنستان است كه از طریق تصاویر ماهواره ای نیز اثرات زیانبار آن را در عرصه های منابع طبیعی استان دریافت كرده ایم.
وی افزود: خاك مراتع استان گلستان كه در همسایگی كشور جمهوری تركمنستان قرار دارد بیشتر به صورت ریز دانه است و اگر در حفظ و اجرای طرح های پیشگیری از فرسایش آن از جمله بوته كاری و مدیریت چرای دام اقدام نشود،در آینده نه چندان دور آثار زیانبار ریزگردها را در استان شاهد خواهیم بود.
وی وجود علف های شور در شمال گلستان را موهبتی برای مقابله با ورود ریزگردهای بیابان قره قوم كشور تركمنستان در استان برشمرد و گفت: متاسفانه برخی وجود این علف ها را آسیب رسان می دانند و تاكید برنابودی آن دارند.
مدیر كل منابع طبیعی گلستان بر هوشیاری و مشاركت در مقابله با عوامل تخریب منابع طبیعی استان تاكید كرد و افزود: باید این مهم از حاشیه درآمده و به عنوان مطالبه عمومی در جامعه در آید و در این راستا به توصیه های رهبر معظم انقلاب در حفظ منابع طبیعی توجه و عمل كنیم.
وی همچنین از مدیریت در اجرای طرح های عمرانی در استان با لحاظ حفظ عرصه های منابع طبیعی قبل از اجرا و ممانعت از خسارت ناشی از آن تاكید كرد.

* آگاهی دادن به مردم در خصوص فواید منابع طبیعی
رئیس دادگستری كل گلستان گفت: آگاهی مردم از فواید منابع طبیعی بیشتر از تلاش های انتظامی و قضایی در حفظ این عرصه ها از سوی آنان موثر است.
هادی هاشمیان افزود: صرف تلاش های انتظامی و قضایی و منتهی به صدور حكم برای حفظ عرصه های منابع طبیعی و افزایش مشاركت مردم در این زمینه، اثر بخشی ندارد یا تاثیر آن كم است.
وی اضافه كرد: امروزه برای حفظ منابع طبیعی، سرمایه گذاری در حوزه پیشگیری باید در اولویت قرار گیرد و با عمل به آن می توان همه را تشویق به حفظ این عرصه كرد.
رئیس دادگستری كل گلستان از دستگاه های مرتبط و رسانه های همگانی نیز خواست كه روی این موضوع مهم در استان بیشتر سرمایه گذاری شود.
هاشمیان افزود: دستگاه قضایی استان نیز بحث پیشگیری از تخریب و حفظ و توسعه عرصه های منابع طبیعی را در دستور كار دارد.
گلستان با افزون بر 21 هزار كیلومتر مربع وسعت در شمال ایران قرار دارد و با كشور تركمنستان، دریای خزر و استانهای مازندران ، سمنان و خراسان شمالی همسایه می باشد.
حوزه منابع طبیعی استان گلستان شامل یك میلیون و 397 هزار هكتار اراضی ملی، 452 هزار هكتار جنگل، 862 هزار هكتار مرتع، 26 هكتار بیابان، 20 هزار هكتار اراضی ساحلی و 62 هزار هكتار موات است.
در استان گلستان یك میلیون و 850 هزار نفر جمعیت زندگی می كنند كه در 29 نقطه شهری و هزار و هشت روستا سكونت دارند و بیشتر از طریق كشاورزی و دامپروری امرار معاش می كنند.
امسال شعار هفته منابع طبیعی و آبخیزداری، مدیریت جامع منابع طبیعی با مشاركت مردم نامگذاری شده است.
15 تا 21 اسفند به عنوان هفته منابع طبیعی و آبخیزداری نامگذاری شده است.
6204/1648

سرخط اخبار استان‌ها