۱۷ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۴۴
کد خبر: 81993641
۰ نفر
صادرات فرش دستبافت ايران به 80 كشور دنيا

بوشهر-ايرنا- رئيس مركز ملي فرش ايران گفت: هم اكنون فرش دستبافت ايران به 80 كشور دنيا صادر مي شود.

حميد كارگر روز دوشنبه در حاشيه بازديد از نمايشگاه فرش و گبه استان بوشهر در گفت و گو با ايرنا افزود: دو سوم از ميزان فرش توليدي كشور صادر مي شود تا جايي كه در 10 ماه سالجاري چهار هزار تن فرش دستبافت به ارزش بيش از 230 ميليون دلار از كشور صادر شده است.
وي اضافه كرد: انتظار مي رود در گزارش آماري ماههاي بهمن و اسفند شاهد رشد اين ميزان صادرات و رسيدن به ميزاني مطلوب باشيم.
كارگر بيان كرد: پيش بيني مي شود در سال 95 با لغو تحريمهاي اعمال شده عليه ايران و بويژه بازگشايي بازار آمريكا صادرات فرش دستبافت كشور رونق بيش از پيش داشته باشد.
وي يادآور شد: ايران صدرنشين بازار تجارت جهاني در حوزه فرش دستبافت است و با وجود كاهش ميزان صادرات و تحريم هاي چند ساله اخير در بين كشورهاي رقيب مانند چين، پاكستان، هند و تركيه، ايران همچنان بالاترين رتبه در حوزه تجارت فرش دستبافت را داراست.
وي بيان كرد: فرش دستبافت ايراني يراث بزرگ و گرانبهاي اين مرز و بوم است و درعرصه فرهنگ و هنر سفير هنرورزي ايران در اقصي نقاط دنياست.
كارگر ادامه داد: از لحاظ تاريخي نيز فرش دستبافت گواهي بر تاريخ و تمدن ايران اسلامي است و در حوزه اشتغال زايي نيز هميشه كمك معيشت خانوار بوده است.
وي بيان كرد: علاوه بر اين هميشه به عنوان يك صادرات مهم غيرنفتي ايران نيز مطرح و ارز آوري بسياري در عرصه اقتصاد كلان كشور را داشته است.
كارگر، درارتباط با شمار بافندگان فرش و گبه در كشور گفت: هم اكنون شمار بافندگان فرش و گبه در سطح كشور يك ميليون نفر است كه 700هزار نفر آنها قاليباف پاره وقت و تمام وقت هستند.
وي افزود: هم اكنون 420 هزار نفر بافنده فرش در كشور زير پوشش بيمه قرار دارند.
7212/6043

سرخط اخبار استان‌ها