۱۷ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۳:۵۷
کد خبر: 81993538
۰ نفر
روزانه 450هزار حمله سايبري در كشور صورت مي گيرد

اردبيل - ايرنا- معاون مركز ماهر سازمان فناوري اطلاعات ايران گفت: روزانه حدود 450 هزار حمله شامل ويروس و ساير تهديدهاي رايانه اي در فضاي سايبري به ثبت مي رسد.

به گزارش ايرنا ، محمد تسليمي روز دوشنبه در آيين افتتاح و اعطاي گواهينامه فعاليت مركز تخصصي آپا در دانشگاه محقق اردبيلي افزود: در دهه 80 رايانه به ايران وارد شد و در سال هاي 81 و 82 با افزايش حمله ها در فضاي سايبري كشور بر ايجاد مركز پاسخگويي سريع به رخدادهاي فضاي مجازي تحت عنوان مركز ماهر (مديريت ، امداد و هماهنگي رايانه اي) در كشور تصميم گرفته شد.
وي اظهار كرد: تا سال 90 هفت مركز آپا در كشور راه اندازي شده بود و با توجه دولت تدبير و اميد به توسعه اين مراكز در دانشگاه هاي مهم استان ها ، شمار مراكز آپا به 15 مركز افزايش يافت و امروز شانزدهمين مركز آپاي كشور در دانشگاه محقق اردبيلي افتتاح مي شود.
تسليمي بيان كرد: امنيت فضاي سايبري در دنياي آينده به خاطر سرشار بودن از كدهاي مختلف از اهميت زيادي برخوردار خواهد بود.
او ادامه داد: نياز آمريكا به 18 ميليون متخصص رشته فناوري و اطلاعات، آن كشور را به جذب نيروي متخصص وادار كرده و مسوولان ما نيز بايد از هم اكنون با پيش بيني مشكلات آينده فضاي سايبري به فكر تريبت نيروي انساني متخصص باشند.
معاون مركز ماهر سازمان فناوري اطلاعات ايران، آپا را از برندهاي معتبر حوزه امنيت سايبري كشور توصيف كرد و از اعمال حمايت هاي مادي و معنوي به مراكز آپا از ناحيه سازمان فناوري اطلاعات كشور خبر داد.
گودرز صادقي رئيس دانشگاه محقق اردبيلي نيز در اين آيين گفت: تامين و تقويت زيرساخت هاي فناوري و اطلاعات استان اردبيل در سفر وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات به اين استان وعده داده شده بود.
وي افزود: در دنيايي كه با انفجار اطلاعات روبرو هستيم فعاليت مراكز آپا امنيت صنايع و دانشمندان را بيمه مي كند و لازم است ضمن حفظ مصالح و منافع كشور با لحاظ امنيت كامل سايبري با مراكز علمي چهارگوشه جهان ارتباط داشته باشيم.
وي اظهار كرد: يكي از دلايل فروپاشي اتحاد جماهير شوري به رغم دارا بودن بيشترين ميزان توليد تسليحات نظامي ، دوري از فناوري اطلاعات ، كاهش ارتباطات علمي با دنيا و متمركز كردن امور به ظاهر دموكراتيك بود.
رييس مركز آپاي دانشگاه محقق اردبيلي هم گفت: سير تحول دنياي فناوري اطلاعات سريع و پيچيده است و مسائل فردي و اجتماعي بشر را تحت تاثير قرار مي دهد.
شهرام جمالي افزود: انگيزه هاي سياسي ، اقتصادي ، حقوقي و رواني برخي افراد و ضعف سياست گذاري ها از دلايل ناامني فضاي سايبري است و انواع جرم ها و تهديدها در اين فضا قابل تعريف است.
وي با اعلام اينكه سرمايه گذاري كشورهاي پيشرفته در امنيت فضاي سايبري بيشتر از ساير بخش هاست افزايش امنيت فضاي سايبري ، شناسايي تهديدها ، كشف نقاط آسيب پذير ، ارزيابي امنيتي و آموزش نيروي متخصص را از اهداف و برنامه هاي مركز آپاي دانشگاه محقق اردبيلي برشمرد.
جمالي اظهار كرد: مركز آپاي دانشگاه محقق اردبيلي از طريق ارتباط با ساير مراكز آپا و دانشگاه هاي ديگر در جهت ارتقاي عملكرد خود تلاش خواهد كرد.
در ادامه اين آيين ، گواهينامه فعاليت مركز آپاي دانشگاه محقق اردبيلي از سوي معاون مركز ماهر سازمان فناوري اطلاعات كشور به رييس دانشگاه محقق اردبيلي اعطا شد.
در سال 1978 نخستين ويروس به شبكه اينترنت وارد و تشكيل تيم پاسخگويي سريع به رخدادهاي فضاي مجازي در دستور كار مسوولان اين شبكه در دنيا قرار گرفت.
دانشگاه محقق اردبيلي در سال 57 با پذيرش 30 دانشجو در رشته كشاورزي فعاليت خود را آغاز كرد و هم اكنون در 258 رشته تحصيلي در مقاطع كارداني ، كارشناسي ، كارشناسي ارشد و دكتري بيش از 11 هزار دانشجو دارد.
7124/6016