۱۷ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۳:۳۸
کد خبر: 81993498
۰ نفر
پره توربین نیروگاه فولاد مباركه تعویض شد

اصفهان- ایرنا- كارشناسان داخلی برای اولین بارموفق به تعویض پره توربین نیروگاه فولاد مباركه شدند.

روابط عمومی فولاد مباركه روز دوشنبه به نقل ازكارشناس تعمیرات مكانیك نیروگاه این مجتمع فولادی اعلام كرد: نیروگاه فولاد مباركه دارای سه توربین بخار 67 مگاواتی است و با اجرای این طرح علاوه بر بالا بردن دانش فنی كاركنان، بیش از سه میلیارد ریال برای فولاد مباركه صرفه جویی اقتصادی بدست آمد.
سید علی بشاتیان افزود: انجام این فرآیند علاوه برافزایش دانش فنی نیروی انسانی، بیش ازسه میلیارد ریال كاهش هزینه تعمیراتی و پنج ماه كاهش زمان توقف تجهیز را نیز به همراه داشت.
وی افزود: تعویض این پره‌ها دارای پیچیدگی فنی بالایی است و بر اساس تعمیرات برنامه ریزی شده، مقرر بود تعمیرات اساسی توربوژنراتور واحد شماره یك از ابتدای آبان ماه 94 انجام و در این تعمیرات روتور توربین دمونتاژ و تستهای NDT بر روی آن انجام شود كه در مراحل اجرا بر روی دو عدد از پره‌های ردیف 18 توربین ترك و شكستگی مشاهده شد.
كارشناس تعمیرات مكانیك نیروگاه در ادامه با اشاره به مشكلات اجرای این طرح گفت: انجام تعویض پره توربین در محل نیروگاه، دارای ریسك بالایی بود كه احتمال دمونتاژ مجدد توربین را به‌همراه داشت.
وی افزود: با توجه به سوابق قبلی و پیگیری واحد نیروگاه و حمایت مدیر ناحیه انرژی و سیالات و همچنین مدیرارشد خدمات فنی و پشتیبانی، با ارزیابی همه ریسك‌ها و احتمالات، تعویض پره در محل نیروگاه در دستوركار گروه‌های تعمیراتی قرار گرفت.
بشاتیان تصریح كرد: از ابتدا با انجام كار گروهی و اخذ نظرهای كارشناسی گروه‌های مختلف عملیات تعویض پره توسط مجموعه شركت تابان نیرو به گونه‌ای انجام شد كه در مراحل برشكاری شرود رینگ‌ها و دمونتاژ پره‌ها و تایرادها، انتخاب پره‌های جایگزین و مونتاژ مجدد، سوراخكاری و تراشكاری شرودرینگها و در نهایت مونتاژ توربین حداقل تغییر جرم برروی روتور توربین به‌وجود آمد.
وی با اشاره به نظارت فولاد مباركه در كلیه عملیات اجرای این پروژه، افزود: این پروژه در مدت حدود یك ماه انجام شد و پس از دور دادن توربین تا دور سه هزار و انجام آنالیز ارتعاشات در دوره های مختلف، شرایط ارتعاشی توربین به گونه ای بود كه نیازی به اضافه كردن وزنه بالانس برروی روتور توربین نبود و تعمیرات روتور توربین با موفقیت به پایان رسید.
فولاد مباركه بزرگترین مجتمع صنعتی كشور و بزرگترین تولیدكننده فولاد تخت در خاورمیانه است.
این مجتمع فولادی بعنوان بزرگترین تولیدكننده ورق های فولادی تخت در خاورمیانه با سهم بیش از 50 درصدی در كشور با ارزش فعلی 200 هزار میلیارد ریال است.
هم اكنون سه مجموعه فولاد مباركه، فولاد صبا و فولاد هرمزگان مشغول به فعالیت هستند كه سایرشركت های فولادی نیز متعلق به این شركت ها هستند.
علاوه بر این، شركت فولاد مباركه با داشتن حدود 12 میلیون تن ظرفیت آهن اسفنجی بزرگ ترین تولید كننده آهن اسفنجی در جهان است.
مجتمع فولاد مباركه واقع در 75 كیلومتری جنوب غرب اصفهان، دارای 35 كیلومتر مربع وسعت و 17 كیلومتر مربع سالن تولید است.
7150/ 6022

سرخط اخبار استان‌ها