۱۷ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۲۳
کد خبر: 81993332
۰ نفر
تحلیلگر عرب: تركیه دریافته كه ایران بازیگر مهمی در منطقه است

تهران-ایرنا- 'احمد البحرانی' نویسنده و كارشناس عرب در خصوص سفر نخست وزیر تركیه به تهران گفت كه مسئولان ترك بخوبی دریافته اند كه ایران بازیگر مهمی در منطقه است وباید با آن هماهنگی صورت گیرد.

البحرانی در گفت وگو با شبكه 'بی بی سی عربی' افزود: نزدیكی جدید تركیه با ایران پس از ماهها سردی در روابط در حالی صورت می گیرد كه درخواست ترك ها برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه با مخالفت آمریكا مواجه شد ،برخی كشورهای اروپایی حاضر نشدند از دخالت نظامی در سوریه حمایت كنند وترك ها به این نتیجه رسیدند كه نقشه آنها برای سوریه پس از پنج سال تلاشهای شكست خورده به جایی نمی رسد.
البحرانی افزود: سفر داود اوغلو به تهران تلاشی بود برای دلجویی از ایران بود ولحن صحبت و انعطاف وتساهل وی كه برای پایان دادن به سردی روابط طی ماههای اخیر صورت گرفت قابل توجه بود.
وی ابراز عقیده كرد كه بدون شك چرخش آمریكا وغرب به سمت ایران موجب تغییر شیوه تعامل تركیه با همسایه شرقی خود یعنی ایران شده است؛ بنابراین می بینیم كه تركیه در برخی پرونده ها با منافع عربستان هماهنگ است اما تلاش می كند كه بی طرفی خود را در برخی دیگر موضوعات از جمله بحران بین تهران وعربستان ، جنگ تحمیلی علیه یمن وتنش بین ریاض و بیروت حفظ كند.
خاورم*1049**1566