دو سال از سرگذشت پرواز اسرار آمیز ام.اچ 370 گذشت / خانواده قربانیان در انتظار پاسخ

كوالالامپور – ایرنا – پس از گذشت دو سال از ناپدیدشدن پرواز اسرارآمیز ام.اچ 370 خطوط هوایی مالزی كه با 239 سرنشین از جمله دو مسافر ایرانی در مسیر كوالالامپور به پكن از صفحه رادارها محو شد، خانواده قربانیان این حادثه همچنان منتظر یافتن پاسخی مبنی بر سرنوشت این پرواز هستند.

به گزارش ایرنا، دو سال از ناپدیدشدن پرواز ام.اچ 370 خطوط هوایی مالزی می گذرد و سرنوشت این پرواز به معمایی تبدیل شده كه تیم های بین المللی نیز نتوانسته اند تاكنون پاسخی برای آن بیابند و خانواده قربانیان را قانع كنند.
به رغم تلاش تیم های بین المللی كه تمركز خود را بر آبهای جنوب اقیانوس هند قرار داده اند، مرداد ماه امسال بخش های از بال این هواپیما در جزیره دور افتاده 'ریونیون' در نزدیكی ماداگاسكار در قاره آفریقا پیدا شد. این قطعه هواپیما و اشیاء دیگر در سه هزار و 700 كیلومتری غرب منطقه جستجوی اولیه در سواحل جنوب غرب استرالیا پیدا شد.
تیم های بین المللی بر اساس مستنداتی كه نشان می داد سرنوشت این پرواز در آب های جنوبی اقیانوس هند و در نزدیكی استرالیا به پایان رسیده، همه تلاش خود را در آب های این منطقه متمركز كردند و با زیرورو كردن اعماق اقیانوس اثری از بوئینگ 777 در این منطقه بدست نیاوردند.
امروز (دوشنبه) درست یك روز پیش از فرارسیدن دومین سال وقوع این سانحه هوایی، بار دیگر اخبار پیدا شدن قطعه دیگری كه احتمالا به این هواپیما تعلق دارد توسط فردی كه سال گذشته بخش هایی از بال هواپیما را یافته بود، در صدر توجه اخبار رسانه های جهانی قرار گرفت.
این فرد قطعه دیگری كه احتمالا متعلق به این پرواز است را پس از یافتن در ساحل به پلیس ارائه كرد.
یافتن این قطعه توسط این فرد در حالی گزارش شده كه سه روز پیش از آن نیز یك آمریكایی قطعاتی كه احتمالا مربوط به این پرواز است را در 'موزامبیك' كه حدودا در فاصله دو هزار و 100 كیلومتری غرب جزیره 'ریونیون' واقع شده است، پیدا كرد.
پیدا شدن قطعاتی كه احتمال می رود به بوئینگ 777 خطوط هوایی مالزی تعلق داشته باشد، اكنون توجه رسانه ها، افكار عمومی جهان و خانواده قربانیان این حادثه را به خود جلب كرده، شاید اخبار موثق تری از سرنوشت این پرواز كسب كنند.
با توجه به زیاد بودن فاصله بین محل عملیات جستجو (در آبهای اطراف استرالیا) تا جزیره ریونیون و كشور موزامبیك می توان گفت كه حتی یافتن این قطعات در دو نقطه بسیار دور افتاده شاید كمك چندانی به محلی كه این هواپیما در آن پنهان شده است، نكند.
از روزی كه این پرواز از مدار خارج شود و علامت سئوال بزرگی در مقابل سرنوشت آن قرار گرفت، سرنوشت دولت 'نجیب تون رزاق' نیز با علامت سئوال بزرگی جهت ادامه حیات خود مواجه شد.
اقتصاد مالزی پس از این پرواز، در سراشیب سقوط قرار گرفت و وضعیت اقتصادی آن روز به روز بدتر شد. شاید برخی آمار مالزی نشان دهنده بهبود وضعیت باشد، اما واقعیتی كه در این كشور در حال حاضر وجود دارد، افزایش بهای زندگی و نامساعد شدن وضعیت اقتصادی را نشان می دهد.
این نكته كه نابسامانی عرصه سیاسی و اقتصادی دولت مالزی، تا چه میزان در طولانی شدن فرایند جستجوی پرواز ام.اچ370 موثر بوده، شاید تاكنون مورد توجه قرار نگرفته و یا اینكه اكنون زمان مطرح شدن آن نیست. اما به یقین می توان گفت در صورتی كه مالزی با تنش های سیاسی و اقتصادی فعلی مواجه نبود، دستیابی به سرنوشت این پرواز در مسیر متفاوت تری پیش می رفت.
آساق**241**1611

سرخط اخبار جهان