امیدوارم شفافیت موردنظرتان رابیان كرده باشم

تهران - ایرنا - نشست خبری رئیس جمهوری، در شرایطی برگزار شد كه یك هفته از انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و كمتر از دو ماه از اجرای برجام می گذرد؛ این نشست، حاشیه هایی به همراه داشت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، نشست خبری حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران با خبرنگاران و نمایندگان رسانه های داخلی و خارجی امروز (یكشنبه) دومین نشست خبری رئیس جمهوری پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) بود و به همین دلیل بخش عمده ای از پرسش های خبرنگاران به موضوع برجام مربوط می شد.
مسائل مرتبط با سیاست خارجی، سیاست داخلی و همچنین مسائل اقتصادی، از جمله حوزه هایی بود كه در میان پرسش های خبرنگاران بیشترین فراوانی را به خود اختصاص داده بود.
در ادامه، بخش های متفاوتی از نقطه نظرات رئیس جمهوری را می خوانید:
** ممكن است برخی از انتظارات (در انتخابات) برآورده نشده باشد اما از زمان ثبت نام نامزدها تا روز انتخابات، دولت هیچ شب آرامی را نداشت و همه توان خود را به كار گرفت تا امید را به جامعه برگرداند، و تعداد افرادی كه می توانند در رقابت انتخاباتی شركت كنند، افزایش یابد.
** از همه كسانی كه برای ترغیب مردم به انتخابات تشویق كردند، از رهبر معظم انقلاب تا همه فرهیختگان و بزرگان سیاسی جامعه ما كه با پیام كتبی یا صوتی شان، مردم را به انتخابات تشویق كردند و خواستند مردم پای صندوق آرا بشتابند و همچنین از همه گروه های مرجع، مراجع، بزرگان، هنرمندان، دانشگاهیان، ورزشكاران و همه اصحاب رسانه تشكر می كنم.
** من بسیار خوشحالم كه در میان همه جناح ها، همه احزاب و همه گروه ها عمدتا معتدلین انتخاب شدند و این بسیار مهم است، به این معناست كه مردم ما میانه روی را برگزیده و انتخاب كرده اند، معنای آن، این است كه راهی كه مردم ما در 92 انتخاب كردند، همان مسیر را ادامه دادند.
** از اصحاب رسانه ای كه هم در دوران توافق هسته ای بار سنگینی بر دوش كشیدند و هم در دوران انتخابات كار بسیار بزرگی انجام دادند تشكر می كنم.
** ما مجلس شورای اسلامی تابع دولت را نمی خواهیم و مجلس تابع دولت نداریم، مجلس و دولت در كنار هم، البته تابع اصول مشابه و واحد هستند و اهداف ملی واحد را دنبال می كنند.
** بسیار امیدوارم كه همكاری ما با مجلس دهم بیش از مجلس نهم باشد، گرچه در مجلس نهم هم ما همواره تلاش كردیم روابط بسیار خوبی با مجلس شورای اسلامی داشته باشیم، نه سوالات فراوان نمایندگان ما را عصبانی كرد، نه استیضاح ها ما را عصبانی كرد، نه رد بعضی از لوایح ما را عصبانی كرد، نه تاخیر آن ها.
** مردم در هفتم اسفند پاسخ بداخلاقی ها را دادند؛ در هفتم اسفند گفتند كه تهمت، افترا و شعارهای غلط نتیجه معكوس می دهد.
** دلمان نمی خواهد طبق اعلام وزیر راه در هیات وزیران، مردم ایران سالیانه حدود 4.5 میلیارد دلار پول هواپیمای خارجی را برای خرید بلیط به شركت های خارجی برای هواپیماهای خارجی پرداخت كنند و می خواهیم این پول به شركت های هواپیمایی ایرانی برگردد. البته فكر نمی كنم كسی ناراحت شود كه پول مردم ایران به جیب ایرانی برود.
** خبرنگار شبكه خبر از رئیس جمهوری پرسید كه سخنگوی دولت اعلام كرده است وزرای كابینه به ویژه وزرای اقتصادی ملزم به تدوین برنامه كوتاه مدت برای بهبود وضعیت معیشت مردم و اشتغال جوانان شدند، جزییات این برنامه چه زمانی اعلام می شود و فكر می كنید نتایج فوری آن چه خواهد بود؟ كه رئیس جمهوری با لبخند پاسخ داد: چرا از خود سخنگوی دولت نپرسیدید؟
** خبرنگاری دیگر سوال كرد 40 روز از اجرای برجام گذشته است؛ اخیرا دكتر صالحی از تاخیر طرف مقابل در اجرای تعدات خود در برجام گفته است، از سوی دیگر دكتر لاریجانی هم این موضوع را اعلام كرده و سفیر آلمان هم به این مساله اشاره كرده است. آیا تاخیر در اجرای تعهدات طرف مقابل را تایید می كنید؟ كه رییس جمهوری پاسخ داد: آقای دكتر صالحی هر چه در زمینه اتمی بگوید صاحب نظر است، وی مسوول انرژی اتمی است. سپس با مزاح و لبخند ادامه داد: می گویند چرا هنگامی كه از علما و مراجع سوال می كنید به دو شكل پاسخ می دهند، پاسخش این است كه به دو شیوه سوال می شود. این موضوع وابسته به این است كه شما چگونه سوال را مطرح كنید.
** خبرنگاری دیگر سوال كرد كه قوه قضائیه قانونی گذاشته كه كسانی كه بدهی مالی دارند بتوانند در منزل این دوران را پر كنند كه نقش مهمی در بهبود فضای كسب و كار خواهد داشت، دولت از این قانون قوه قضائیه حمایت می كند یا خیر؟ كه رئیس جمهوری پاسخ داد: ما با زندان اصلا خیلی موافق نیستیم؛ هر چه شود دوران زندان را كم كنیم و زندانیان بتوانند از فضای زندان راحت شوند و در فضای دیگری باشند، استقبال می كنیم.
** كار اصلی را (در انتخابات) مردم انجام داده اند؛ مرم سراسر ایران و بویژه مردم تهران عملكردشان جای تشكر دارد. به این دلیل كه مردم تهران دو كار مهم كردند و 46 اسم روی ورقه نوشتند؛ روی یك ورقه 30 اسم و روی یك برگه 16 اسم؛ و این مهم است و با حوصله كار كردند ؛ كار تهرانی ها حتی نسبت به شهرهای بزرگ دیگر نیز سخت تر بود. مردم تهران با هوشمندی كار را یكسره كردند و نگذاشتنند به دور دوم برسد.

**امیدوارم شفافیت مورد نظر شما را بیان كرده باشم
خبرنگاری دیگر از رئیس جمهوری پرسید روسیه طرحی برای فدرال كردن در سوریه را مطرح كرده است و در مقابل آن، آمریكا طرحی را برای تقسیم سوریه دارد. ارزیابی شما نسبت به این دو مساله چگونه است؟ آیا تهران همچنان به تحركات روسیه در سوریه اطمینان دارد یا خیر ؟ كه روحانی با خنده پاسخ داد: بین ما و روسیه كه همسایه هستیم دعوا درست نكنید.
**خبرنگاری از رییس جمهوری پرسید بیش از یكسال است سید محمد خاتمی رییس جمهوری پیشین ایران كه در انتخابات سال 92 نیز از حامیان شما بود و شما در نطق تلویزیونی نیز از ایشان تشكر كردید، ممنوع تصویر است؛ سخنگوی قوه قضاییه هم گفته است حكم دادستانی براساس تصمیم دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بوده است، به طور شفاف بفرمایید به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی اقدامی برای حل و فصل این موضوع كرده اید؟ كه روحانی پاسخ داد: طرف گفت دروغ گفتن حرام است ولی راست گفتن كه واجب نیست.
روحانی در این زمینه تاكید كرد كه «من قبلا نیز در یك مصاحبه اعلام كردم و گفتم هیچ مصوبه ای در شورای عالی امنیت ملی نسبت به حضرت آقای خاتمی رییس جمهوری دوران هفتم و هشتم كشور ما وجود نداشته است. من از روز اول در شورای امنیت ملی عضویت داشتم، در آن مدت نماینده رهبر معظم انقلاب در شورا بوده ام و الان نیز رئیس این شورا هستم، هیچ زمانی، در هیچ دوره ای مطرح نبوده و دبیرخانه نیز حق ندارد، به فرض هم اگر دبیرخانه چنین مصوبه ای داشته باشد، غیرقانونی است، البته من از آقای شمخانی پرسیدم گفت در دبیرخانه مصوبه ای در این زمینه نیست. این حرف ها به شوخی بیشتر شباهت دارد تا واقعیت. امیدوارم شفافیت مورد نظر شما را بیان كرده باشم.'
** خبرنگاری دیگر از رئیس جمهوری پرسید در دوران پساتحریم به نظر می رسد هنوز هم شركت های بزرگ چینی به دنبال سرمایه گذاری در ایران هستند اما هراس دارند كه توافق هسته ای عملیاتی نشود و سرمایه آن ها هدر برود كه رئیس جمهوری پاسخ داد فكر نمی كنم اینگونه باشد؛ روحانی خطاب به خبرنگار چینی گفت: ممكن است یك شركت خاص چینی مورد نظر شما باشد كه هنوز تردید دارد، اما من هیچ تردیدی در میان شركت های چینی، هندی، كره ای، آسیایی، اروپایی و غیراروپایی نمی بینم.
** رییس جمهوری درباره این پرسش كه با توجه به حوادث سال گذشته فاجعه منا، برای انجام سفرهای حج تمتع در سال 95 چه تضمینی می دهید كه مشكلاتی نظیر سال قبل رخ ندهد؟ گفت: امسال هنوز هیات ایرانی كشورمان برای بحث حج تمتع به عربستان نرفته است؛ حج عمره ما اكنون تعطیل است و قبل از حوادث حج تمتع سال قبل عمره را به دلایلی تعطیل كردیم؛ در حج تمتع هم فاجعه منا اتفاق افتاد و بسیار تاسف بار بود.
9189 /1449