پرداخت پنج هزار و 30 ميلياردريال تسهيلات به 838 طرح دانش بنيان

يزد - ايرنا - رئيس صندوق نوآوري و شكوفايي كشور گفت: پنج هزار و 30 ميليارد ريال تسهيلات به طرحهاي شركت هاي دانش بنيان از سوي اين صندوق پرداخت شده كه چهار هزار ميليارد ريال آن در سالجاري و مابقي در سال 93 اختصاص يافته بود.

به گزارش ايرنا، بهزاد سلطاني روز يكشنبه در آستانه سفر رئيس جمهوري و كاروان تدبير و اميد به استان يزد در جمع مديران و استادان دانشگاه يزد افزود: اين صندوق در ابتدا به عنوان يك نهاد غيردولتي با سرمايه 30 هزار ميليارد ريالي راه اندازي شد و تنها وظيفه تجاري سازي نتايج تحقيق و توسعه شركتها را بر عهده دارد.
وي با اشاره به شرايط خاص اين نهاد در حمايت از طرحها گفت: هم اكنون از 9 هزار شركت موجود ، دو هزار و 163 شركت دانش بنيان در كشور وجود دارد كه 61 درصد آن شركت هاي نوپا هستند.
رئيس صندوق نوآوري و شكوفايي كشور افزود: تاكنون يكهزار و 363 طرح از سوي اين شركت ها به صندوق نوآوري معرفي شده اند كه از اين تعداد 838 طرح بر اساس ويژگي ها و شروط مرتبط مصوب شده است.
سلطاني با اشاره به اينكه معيارهاي دانش بنيان شدن شركت ها در سايت معاونت علمي رئيس جمهوي عنوان شده است، خاطرنشان كرد: ثبت شدن در اداره ثبت شركت ها، تعاوني يا خصوصي بودن، ارائه طرح هاي اقتصادي و دانش بنياني و نداشتن سابقه منفي حرفه اي از شروط استفاده شركت هاي دانش بنيان از صندوق نوآوري و شكوفايي است.
وي يادآور شد: از ابتداي تاسيس و با احتساب بودجه اختصاصي امسال اين نهاد تاكنون 11 هزار و 600 ميليارد ريال بودجه داشته ايم با اين حال هشت هزار و 320 ميليارد ريال پرداخت كرده ايم ضمن آنكه يكهزار و 900 ميليارد ريال هم طرح در دست بررسي داريم.
اين مسئول با بيان اينكه يكي از خدمات صندوق نوآوري، ارائه تسهيلات با نرخ سود 14 درصد به شركت هاي دانش بنيان است، ادامه داد: خبر خوش اينكه با توجه به پايين آمدن نرخ سود بانك ها، اين رقم به 12 درصد كاهش يافته و اين روند كاهش باتوجه به كمتر شدن سود بانك ها و متناسب با آن ادامه خواهد داشت.
وي با اشاره به ارائه تسهيلات چهار درصد براي شركت هاي نوپا اظهار كرد: براي شركت هاي نوپا اين تسهيلات سه ميليارد ريال است اما براي سرمايه گذاري و مشاركت در طرحها سقف بودجه و هزينه نداريم .
رئيس صندوق نوآوري و شكوفايي كشور يادآور شد: توانمندسازي شركت هاي دانش بنيان نيز فعاليت جديدي است كه بتازگي از سوي اين صندوق شروع شده و با استخراج نقاط ضعف شركتهاي دانش بنيان آنها را در توقيت اين مشكلات تشويق مي كنيم.
سلطاني تاكيد كرد: بايد در كشور و دانشگاهها فضايي ايجاد شود تا شعار 'هر 10 دانشجو يك شركت دانش بنيان' با همت اساتيد دانشگاهي محقق شود و از استادان مي خواهيم با تشكيل شركت و تقسيم سهام آن بين دانشگاه ، استاد و دانشجو وارد اين عرصه شوند.
وي از آمادگي صندوق نوآوري و شكوفايي كشور براي حمايت از رساله ها و پايان نامه هاي داراي شرايط تجاري سازي خبر داد تا ضمن ايجاد اشتغال زمينه درآمدزايي براي هر سه گروه فراهم شود.
اين مسئول يادآور شد: طرحها بعد از ارائه مورد بازارسنجي ، مطالعه فني ، بررسي مالي و بررسي فضاي مديريتي و سيستمي قرار مي گيرد و اگر سابقه بدهي قبلي و پرداخت نكردن تسهيلات قبلي و سابقه منفي نداشت از تسهيلات بهره مند خواهد شد.
رئيس صندوق نوآوري و شكوفايي كشور درباره وضعيت استان يزد در حوزه شركت هاي دانش بنيان نيز گفت: هم اكنون 67 شركت دانش بنيان در اين استان فعاليت دارند كه اين تعداد 3 درصد شركت هاي دانش بنيان كل كشور را به خود اختصاص داده و آمار خوبي است.
سلطاني با بيان اينكه اين آمار نسبت به نرخ جمعيتي 1.4 درصدي اين استان مطلوب است، اظهار كرد: استان هاي كمي در كل كشور وجود دارند كه از اين وضعيت مناسب برخوردار هستند.
وي درباره وضعيت يزد در تعداد شركتهاي دانش بنيان هم اظهار كرد: تاكنون 48 طرح از سوي شركت هاي دانش بنيان استان يزد به صندوق ارائه شده كه از اين تعداد 29 طرح مصوب شده و مبلغ 70 ميليارد ريال به آنها تعلق گرفته كه با توجه به آمار كشوري تنها 1.4درصد ميانگين كشور است.
اين مسئول خاطرنشان كرد: نرخ كل كشور در اين خصوص پايين است و استان يزد نبايد به اين مقدار بسنده كند چون اين استان ظرفيت بالايي براي ايجاد اشتغال دارد كه مي توان با استفاده از اين توانمنديها و حمايت مسئولان استاني شرايط فعاليت شركت هاي دانش بنيان را ايجاد كرد.
اين مسئول، استقبال از صندوق نوآوري را مطلوب ارزيابي و خاطرنشان كرد: اين نهاد در تلاش است بخشي از مشكلات فناوري و كسب و كار را حل كند و همه پژوهشگران بويژه پژوهشگران جوان مي توانند با ارائه طرحهاي دانش بنيان از مزايا و تسهيلات اين صندوق بهره مند شوند.
در اين جلسه اساتيد و پژوهشگران دانشگاه يزد نيز سئوالات خود را درخصوص اين صندوق مطرح كردند.
محمد صالح اوليا رئيس دانشگاه يزد هم در اين جلسه حمايت از اساتيد براي فعاليت در ساختمانهاي دانشگاه در قالب شركتهاي دانش بنيان را خواستار شد و افزود: در كنار اين امر بايد در تعريف شركت هاي دانش بينان تغييري ايجاد شود چون تسهيلات اين صندوق به طرحهاي دانش بنيان تعلق مي گيرد و لزومي ندارد شركت دانش بنيان باشد يا نباشد.
رئيس جمهوري به همراه برخي از اعضاي هيات دولت فردا دوشنبه 17 اسفند در سفري يكروزه ميهمان مردم يزد هستند.
1968/8068 /1596