توجه دولت به ورزش نابینایان با اختصاص اعتبار یك میلیارد و 100 میلیون ریالی

تهران - ایرنا - معاون توسعه ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان از اختصاص اعتباری معادل یك میلیارد و 100 میلیون ریال به هیات های ورزشی فدراسیون نابینایان و كم بینایان خبر داد.

به گزارش ایرنا، نصرالله سجادی عصر یكشنبه در مجمع عمومی سالیانه فدراسیون ورزش های نابینایان و كم بینایان كه در هتل ورزش مجموعه ورزشی هرندی تهران برگزار شد،‌ گفت: با توجه به مشكلاتی كه ورزشكاران این فدراسیون در تامین اماكن ورزشی دارند، وزارت ورزش و جوانان اعتبار فوق را به صورت جدا از اعتبار كلی فدراسیون در نظر گرفته است.
وی با بیان اینكه در سال المپیك و پارالمپیك اعتبار خوبی برای فدراسیون ورزش های نابینایان و كم بینایان در نظر گرفته شده است، افزود: بودجه 22 میلیارد ریالی برای این فدراسیون در سال 95 اختصاص خواهد یافت تا بتواند عملكرد مطلوبی در بازیهای پارالمپیك 2016 داشته باشد.
رئیس مجامع فدراسیون های ورزشی ادامه داد: معاونت حقوقی و پارلمانی وزیر ورزش و جوانان اعتباری معادل 100 میلیارد ریال برای حمایت از هیات های استانی در اختیار دارد. در مذاكره ای كه با امیر رضا خادم خواهم داشت، خواستار نگاه ویژه به هیات های فدراسیون ورزش های نابینایان و كم بینایان خواهم شد.
سجادی گفت: مجامع عمومی فدراسیون ها فرصت خوبی برای طرح مشكلات هیات های استانی است و همواره تلاش می كنیم تا معضلات هیات ها را در ورزات ورزش و جوانان پیگیری و كاهش دهیم.
وی با اشاره به اینكه فدراسیون ورزش های نابینایان و كم بینایان یكی از فدراسیون های فعال است، اظهار داشت : ایران چند فدراسیون چند رشته ای دارد اما این فدراسیون با وجود مشكلاتی مالی كه با آن روبرو بوده، برنامه های فشرده و خوبی را برای ورزشكاران خود برگزار كرده است.
وی تصریح كرد: ورزش یك خانواده بسیار پر جمعیت است اما وزارت ورزش و جوانان منابع مالی محدودی دارد و تمام فدراسیون ها انتظار دارند تا این وزارتخانه بتواند مشكلات مالی آنها را برطرف كند.
سجادی درخصوص مشكلات بیمه ورزشكاران نابینا و كم بینا نیز گفت: در حاشیه مجمع فدراسیون پزشكی ورزشی كه هفته گذشته برگزار شد، هماهنگی های لازم انجام شد تا این فدراسیون همكاری های بیشتری با فدراسیون های خاص داشته باشد تا ورزشكاران این گونه فدراسیون ها بتوانند از تخفیف مشابه فدراسیون جانبازان و معلولان استفاده كنند.
وی با بیان اینكه ورزشكاران فدراسیون ورزش های نابینایان و كم بینایان موفقیت های خوبی در بازیهای پارالمپیك لندن و بازیهای آسیایی اینچون كسب كردند،‌ افزود:‌ ورزشكاران جودو، دوومیدانی و فوتبال 5 نفره سهمیه پارالمپیك 2016 را بدست آورده اند و سایر رشته های این فدراسیون نیز شانس كسب سهمیه را دارند.
سجادی ادامه داد:‌ امیدوارم فدراسیون ورزش های نابینایان و كم بینایان در حوزه استعدادیابی تلاش بیشتری داشته باشد. زیرا وزارت ورزش بودجه خاصی در این زمینه در نظر گرفته است و با ارائه برنامه از سوی ریاست این فدراسیون، می توان این بودجه را دریافت كرد.
وی خاطر نشان كرد: مشكل عمده هیات ورزشی تامین اماكن و سالن های ورزشی است كه خوشبختانه تعداد زیادی از هیات های فدراسیون ورزش های نابینایان و كم بینایان مشكل خود را با حمایت نهادها و ارگان های دولتی برطرف كرده اند.
سجادی اضافه كرد: 11 هیات ورزشی این فدراسیون همچنان با مشكل تامین اماكن ورزشی مواجه هستند كه وزارت ورزش تلاش می كند، این نقیصه هر چه سریعتر حل شود.
وی در پاسخ به پیشنهاد چند هیات استانی در خصوص ملزم كردن باشگاه های دولتی برای حمایت مالی از لیگ های برتر رشته های مختلف فدراسیون ورزش های نابینایان و كم بینایان گفت: همه فدراسیون ها و رشته های ورزشی چنین انتظارات مشابه ای دارند، اما وزارت ورزش نمی تواند با صدور بخشنامه، باشگاه ها را ملزم به اجرای این موضوع كند. البته می توان به باشگاه ها برای حمایت از رشته های ورزشی این فدراسیون توصیه های لازم را انجام داد.
در این مجمع، محمدرضا مظلومی رئیس فدراسیون ورزش های نابینایان و كم بینایان با بیان اینكه 90 درصد از مسابقه های قهرمانی ایران در تمام رشته های فعال این فدراسیون در سال 94 برگزار شده است، گفت: امیدوارم با حمایت وزارت ورزش و جوانان بتوانیم عملكرد قابل قبولی در بازیهای پارالمپیك 2016 داشته باشیم.
ورزشی (2)‌**‌ 1828 **‌9122 **‌1379