ایران از سال 95 در تولید بنزین خودكفا می شود

تهران- ایرنا- معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی به واردات روزانه هشت میلیون لیتر بنزین از ابتدای امسال اشاره كرد و گفت: ایران از سال آینده، با بهره برداری از طرح های جدید پالایشی در تولید بنزین خودكفا می شود.

عباس كاظمی درگفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت تولید و مصرف بنزین در كشور افزود: میزان مصرف بنزین در سال 1394 به طور میانگین به 70 میلیون 500 هزار لیتر در روز رسیده است.
مدیرعامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی اضافه كرد: بخش اصلی بنزین مورد نیاز كشور از محل تولید داخلی تامین می شود به گونه ای كه میزان تولید انواع بنزین معمولی و یورو4 در كشور نیز به 62 میلیون 500 هزار لیتر در روز افزایش یافته است.
كاظمی با بیان اینكه برای تامین باقیمانده بنزین مصرفی در كشور، باید از بنزین وارداتی استفاده كرد، ادامه داد: به طور میانگین امسال، روزانه هشت میلیون لیتر بنزین به كشور وارد شده است.
مدیرعامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به طرح های در دست اجرا برای افزایش تولید بنزین در كشور اشاره كرد و گفت: در سال آینده با بهره برداری از طرح های جدید پالایشی، میزان تولید بنزین كشور افزایش یافته و حتی به خودكفایی خواهیم رسید.
وی با بیان اینكه در فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه 12 میلیون لیتر بنزین یورو 4 تولید خواهد شد، اضافه كرد: فاز نخست این پالایشگاه تا پایان سال آتی به بهره برداری می رسد كه با تحقق آن، كشور از واردات بنزین بی نیاز خواهد شد.
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی افزود: همچنین قرار است در سال آینده واحدهای جدید پالایشگاه بندرعباس نیز در مدار تولید قرار بگیرد.
به گزارش ایرنا، با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس نه تنها نیاز داخلی رفع می شود، بلكه می توان بنزین تولیدی داخل كشور را صادر كرد، اما كارشناسان این بخش می گویند با وجود وعده های چندین باره توسط متولی ساخت این پالایشگاه (شركت سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین- تاپیكو) به دلیل كمبود بودجه و سوء مدیریت ها تاكنون به بهره برداری نرسیده است.
پیش از این اعلام شده بود كه فاز نخست این پالایشگاه پایان امسال افتتاح می شود، اما در تازه ترین خبر، وعده بهره برداری در سال آتی داده شده است.
پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به عنوان نخستین پالایشگاه طراحی شده براساس خوراك میعانات گازی با ظرفیت 360 هزار بشكه در روز شامل واحدهای تقطیر، تصفیه گاز مایع، تبدیل كاتالیستی، تصفیه نفتا، ایزومریزاسیون، تصفیه نفت سفید و نفت گاز با هدف تولید بنزین، گازوئیل، گاز مایع و سوخت جت در كنار پالایشگاه فعلی بندرعباس در حال ساخت است.
خوراك مورد نیاز این پالایشگاه از طریق یك خط لوله به طول بیش از 385 كیلومتر از پالایشگاه های گازی عسلویه تامین خواهد شد.
با بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه 36 میلیون لیتر بنزین و 14 میلیون لیتر گازوئیل به ظرفیت تولید فرآورده های نفتی كشور اضافه می شود.
تولید روزانه دو هزار و 100 تن گاز مایع، سه میلیون لیتر سوخت جت و 130 تن گوگرد از دیگر محصولات تولیدی این واحد پالایشی هستند.
با احداث خط لوله دوم انتقال از بندرعباس به تهران، همه بنزین تولیدی ستاره خلیج فارس كه یورو 4 و 5 است در داخل كشور مصرف می شود و در مقابل، بنزین تولیدی در پالایشگاه های آبادان و بندرعباس صادر خواهد شد.
اقتصام**2022** 2023