نمايش توانمندي هاي دفاعي و نظامي ايران در نمايشگاه بغداد

بغداد-ايرنا- وزارت دفاع و شركت هاي تابعه براي اولين در نمايشگاه امنيتي، دفاعي عراق به صورت چشمگيري مشاركت كردند، به طوري كه غرفه جمهوري اسلامي ايران به لحاظ فضاي نمايشگاهي بعد از چين در جايگاه دوم قرار گرفت و در اولين روز با استقبال بالايي روبه رو شد.

به گزارش ايرنا، اين نمايشگاه صبح امروز شنبه با حضور مقامات عراقي ، سفرا و نمايندگان خارجي مقيم بغداد به ويژه وابسته هاي نظامي در سالن همايش هاي نمايشگاه بين المللي بغداد آغاز شد.
در مراسم افتتاحيه، معاونان وزير كشور و دفاع عراق ضمن ارائه گزارش هايي از آخرين وضعيت امنيتي عراق و نيز ضرورت همكاري كشورهاي مختلف و حمايت از بغداد در جنگ عليه داعش صحبت و در ضمن آن نمايشگاه بغداد را بهترين بستر براي اين همكاري ها توصيف كردند.
حاضران سپس به سالن اصلي نمايشگاه رفتند، جايي كه مقابل در ورودي آن يك تانك خودنمايي مي كند كه بر بدنه آن آرم توليد عراق ثبت شده است.
در اين نمايشگاه 108 شركت داخلي وخارجي از عراق و 23 كشور جهان از جمله ايران، چين، آمريكا، كانادا و ساير كشورها حضور دارند.
سفير ايران نيز ضمن شركت در مراسم افتتاحيه، نزديك به 3 ساعت از غرفه ايران بازديد كرد و در عين حال بسياري از سفرا، نمايندگان خارجي و مقامات نظامي عراق را هم ميزباني كرد.
معين الكاظمي از فرماندهان ارشد نيروهاي مردمي (الحشدالشعبي) و عضو شوراي استان بغداد، هادي عذاب سلمان مدير تسليح و تجهيز وزارت دفاع عراق و استاد عبدالزهرا مدير مالي وزارت دفاع اين كشور و نيز برخي سفراي خارجي از جمله شخصيت هايي بودند كه از غرفه ايران بازديد كردند.
اين اولين بار است كه شركت هاي ايراني سازنده تسليحات و تجهيزات نظامي در نمايشگاه امنيتي دفاعي بغداد شركت مي كنند و در اولين حضور خود توانمندي هاي دفاعي ايران در حوزه هاي زميني، دريايي و هوايي را عرضه كردند.
براساس گزارش مسئولان غرفه ايران در نمايشگاه امنيتي دفاعي بغداد، طيف وسيعي از محصولات فناوري تسليحاتي ايران در حوزه هاي دريايي از جمله شناورهاي نظامي و غير نظامي، انواع ناو و ناوچه، زيردريايي، انواع شناور و سيستم هاي رانش، موتورهاي قدرتمند ويژه شناورها و نيز توانمندي هاي ايران در تعميرات انواع دستگاه ها و سيستم هاي نظامي عرضه شده است.
سيستم هاي آشكارسازي و مقابله با عوامل شيميايي، لباس هاي ضد شيميايي، مواد و محصولات دارويي مختلف و كيسه هاي طبي براي مصدومين شيميايي و انواع غذاهاي نظامي با ماندگاري بالا و نيز سامانه هاي كنترل اغتشاشات از ديگر توانمندي هاي نظامي ايران است كه در نمايشگاه بغداد به نماش درآمده و معرفي شده است.
در حوزه هاي دفاع هوايي نيز انواع موشك ها و موشك هاي ضد زره و نيز توانايي هاي شركت هاي ايران در حوزه تعمير انواع رادار نمايش داده شده است.
يكي از مسئولان غرفه گفت شركت هاي تابعه وزارت دفاع و سازمان صنايع هوايي با هدف جذب بازارهاي جديد در اين نمايشگاه شركت كرده اند و توانمندي هاي ايران را در حوزه هاي بالادستي مانند ساخت انواع بالگرد، هواپيما و هواپيماهاي بدون سرنشين و نيز تعمير انواع جنگ افزارها و سيستم هاي نظامي و آموزش در حوزه هوايي معرفي مي كنند.
در روز افتتاحيه به اذعان اكثر مديران نمايشگاه، غرفه ايران از شلوغ ترين و پر مراجعه ترين غرفه هاي اين نمايشگاه بوده است.
عراق كه در جنگ عليه داعش بسر مي برد، تلاش زيادي دارد تا عرصه همكاري هاي نظامي خود را گسترش دهد، به ويژه آنكه به اعتقاد كارشناسان عراقي، آمريكايي ها كه تا پيش از اين بر بازار اسلحه عراق اشراف داشتند، در تعهدات خود خوب عمل نكردند و همين امر منجر به آن شد كه بغداد به دنبال بازارهاي جايگزين باشد.
در همين خصوص، مدير تسليح و تجهيز وزارت دفاع عراق، جمهوري اسلامي ايران را يكي از مناسب ترين منابع همكاري هاي نظامي و تامين سلاح عراق معرفي كرد.
خاورم*4*1770*1144

سرخط اخبار جهان