۱۵ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۸:۰۱
کد خبر: 81989956
۰ نفر
استرس مزمن سوهان جسم و روح

تهران - ایرنا - مطالعات اخیر، اثرات مخرب استرس مزمن بر حافظه و سیستم ایمنی را بیش از پیش تایید می كند و نشان می دهد تاثیر استرس بر جسم و روح غیر قابل جبران است و استرس بدون تردید سبب گسترش سرطان در بدن می شود.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا، بخش اول این مطالعات كه توسط محققان دانشگاه ایالتی اوهایو صورت گرفته نشان می دهد استرس مزمن به التهاب مغز و از دست دادن حافظه منجر می شود. این مطالعه با بررسی موش ها نشان می دهد استرس مزمن سبب كاهش حافظه كوتاه مدت در این موجودات می شود. كاهش حافظه مرتبط با استرس مزمن، به دلیل پاسخ ایمنی بدن است. در ادامه این مطالعه آمده است 10 تا 28 روز پس از اتمام دوره پر استرس برای موش ها، سلول های عصبی مجدد در هیپوكامپ مغز موش ها رشد می كنند.
این مطالعه نشان می دهد استرس سبب آزاد كردن سلول های ایمنی از مغز استخوان می شود. تجمع این سلول ها سبب ایجاد ترافیك در ناحیه ای از مغز می شود كه با فعالیت نورون ها در پاسخ به استرس مرتبط است و همین امر منجر به كاهش حافظه می شود.
مطالعه دیگری كه توسط محققان دانشگاه موناش در استرالیا صورت گرفته نشان می دهد سیستم لنفاوی بر اثر استرس مزمن دستخوش تغییرات فیزیكی می شود كه به گسترش سرطان در بدن كمك می كند. سرطان از دو طریق خون و سیستم لنف در بدن گسترش می یابد؛ به همین دلیل درك عملكرد سیستم لنفاوی در گسترش سرطان حائز اهمیت است.
علاوه بر سرطان و كاهش حافظه، استرس مزمن در بروز بیماری های قلبی، دیابت، چاقی و اضافه وزن، آسم، سردرد، افسردگی، اختلالات گوارشی، پیری و مرگ زودرس موثر است.نتایج این تحقیقات در نشریه Journal of Neuroscience منتشر شده است.
علمی (6) ** 9259**1440