وزیر دفاع لبنان: ایران آماده تسلیح ارتش لبنان است

بیروت – ایرنا - « سمیر مقبل» معاون نخست وزیر و وزیر دفاع لبنان گفت: سردار «حسین دهقان» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در تماسی با من بر آمادگی ایران برای ارسال هرگونه سلاحی كه ارتش لبنان نیاز داشته باشد، تاكید كرد.

به گزارش ایرنا، مقبل بعداز دیدار با « نبیه بری» رئیس مجلس لبنان در گفت وگو باخبرنگاران افزود: جواب من روشن بود، گفتم كه بلافاصله بعداز رفع تحریم های ایران، آماده هستیم پیشنهاد ایران را برای اتخاذ تصمیم مناسب در هیات دولت لبنان بررسی كنیم.
اعلام آمادگی ایران در حالی است كه رژِیم سعودی اخیرا اعلام كرد كه به اصطلاح هبه های تسلیحاتی سه و یك میلیارد دلاری به ارتش و نیروهای امنیتی لبنان را متوقف می كند.
اگرچه رژِیم سعودی مواضع حزب الله و وزیر خارجه لبنان را بهانه این تصمیم خود اعلام كرده ، ناظران معتقدند كه این تصمیم در اثر بحران اقتصادی و مالی سعودی ناشی از سقوط قیمت نفت، هزینه های سرسام آور آن در جنگ شكست خورده علیه ملت یمن ، كمك های مالی و تسلیحاتی نامحدود به تروریست های تكفیری در سراسر جهان به ویژه سوریه وعراق و اختلافات داخلی آل سعود بیش از یك سال قبل اتخاذ شده است.
دریادار«علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای امنیت ملی ایران در سفری كه به لبنان داشت بر آمادگی غیرمشروط ایران برای تسلیح ارتش لبنان به منظور مبارزه با تروریست های تكفیری و دفاع ازخاك و ملت لبنان تاكید كرد.
متعاقب این اعلام آمادگی ، سمیر مقبل وزیر دفاع لبنان در سفری به ایران از نزدیك در جریان توانمندی های نظامی ایران و سطح كمك های تسلیحاتی ایران به ارتش لبنان قرار گرفت.
دولت لبنان تاكنون ناشی از بازی های سیاسی و فشارهای رژیم های سعودی و صهیونیستی تاكنون نتوانسته است در باره این كمك های غیرمشروط ایران تصمیم گیری كند در حالی كه ارتش لبنان به سلاح برای مبارزه با تروریست های تكفیری به شدت نیاز دارد و آل سعود هم به تعهدات خود پایبند نبوده است.
سمیر مقبل به سئوالی در خصوص توقف معامله تسلیحاتی با فرانسه بر مبنای هبه سه میلیارد دلاری سعودی پاسخ نداد و تنها گفت كه آمریكایی ها ارسال سلاح به لبنان را متوقف نكرده اند.
آمریكا به رژیم سعودی هشدار داده است كه باید هزینه های فروش شش و یا هفت فروند هواپیما به ارتش لبنان را بپردازد.
رژیم سعودی پذیرفته بود كه هزینه های ساخت و فروش این هواپیماها را تامین كند اما گفته می شود كه از این تعهد خود هم خودداری كرده است.
خاورم ** 1324

سرخط اخبار جهان