همه زندانیان ایران ازحقوق كامل شهروندی برخوردار هستند

تهران- ایرنا- رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی كشوردرحاشیه نشست عالی رتبه سی و یكمین اجلاس شورای حقوق بشرسازمان ملل متحد گفت: احترام به حقوق انسانی و رعایت حقوق شهروندی دو ویژگی مهم در زندان های ایران است.

به گزارش ایرنا ازپایگاه اطلاع رسانی سازمان زندانها و اقدامات تامینی وتربیتی، علی اصغر جهانگیردرجمع خبرنگاران اظهاركرد: امروز زندان های ایران از نظر رعایت حقوق زندانیان درسطح بسیار بالایی قرار دارد و نه تنها در منطقه خاورمیانه بی نظیر است بلكه در سطح دنیا نیز كم نظیر است.
وی افزود:در راستای ارتقاء سطح استانداردهای زندان، رعایت مسائل حقوقی، انسانی وهمچنین آموزش، بهداشت ودرمان ، در اختیار تمامی زندانیان قرار دارد.

**50 درصد زندانیان ایران مجرمین مواد مخدرهستند
رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی كشور گفت: حدود50 درصد زندانیان ما را مجرمین مواد مخدر تشكیل می دهند و اگر زندانیانی را كه به طور غیر مستقیم مرتبط با مواد مخدر هستند به این جمع اضافه كنیم این رقم به حدو 70 درصد خواهد رسید.
جهانگیر افزود: از آنجایی كه ایران در مسیر ترانزیت مواد مخدر به اروپا قرار دارد كشور جمهوری اسلامی ایران هزینه های زیادی را برای جلوگیری از این ترانزیت متقبل می شود كه بخشی از آن وجود زندانیان و آمار آنها است.

** زندانی سیاسی به تعریفی كه در زندانهای جهان ارایه شده در ایران وجود ندارد
جهانگیر در پاسخ به سوالی در مورد زندانیان سیاسی گفت: در كشور ما زندانی سیاسی به تعریفی كه در زندان های جهان ارائه می شود وجود ندارد.
به گفته وی، ما تعداد ناچیزی زندانی امنیتی داریم. یعنی كسانی كه امنیت كشور را به خطر انداخته اند و بحث هایی مثل ناامن كردن جامعه، اغتشاش، و مسائل ضد امنیتی را شامل میشود. هر چند آمار این عده از زندانیان بسیار ناچیز است.
وی افزود: بدیهی است كه این گروه از زندانیان نیزمانند سایر زندانیان ازحقوق كامل برخوردارند و تقریبا همه حقوقی كه برای یك شهروند در شرایط عادی فراهم هست برای تمامی زندانیان از جمله زندانیان امنیتی نیز فراهم هست.
رئیس سازمان زندان ها دسترسی به وكیل، مددكار،پزشك، تلفن،كتابخانه و سیستم آموزشی را از جمله حقوق تثبیت شده در تمام زندان های ایران عنوان نمود.
مشاور رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر انتشار اخباری در خصوص اعتصاب غذای برخی از زندانیان و عدم دسترسی آنها به وكیل گفت: عدم دسترسی به وكیل به هیچ وجه درست نیست.این مساله از حقوق عادی در تمام زندان ها و برای تمامی زندانیان است.
جهانگیر ادامه داد: آن كسانی كه گاها اقدام به اعتصاب غذا می كنند از این موضوع استفاده ابزاری می كنند و عمدتا كسانی هستند كه می خواهند از این طریق در فضای رسانه ای قرار بگیرند و از نظر تبلیغی فضایی را برای خود فراهم كنند.
جهانگیر درپایان با تاكید مجدد به حفظ حقوق شهروندی تمام زندانیان گفت: علیرغم همه دستورالعمل ها و آموزش ها برای رعایت حقوق زندانیان، سیستم های نظارتی ما به طورمداوم درحال رصد كردن وضعیت زندان ها و زندانیان است و اگر درجایی تخلفی مشاهده شود قطعا احقاق حقوق زندانی اولویت ما خواهد بود.
هیات عالی رتبه حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی محمد جواد لاریجانی، به منظور شركت در نشست عالی رتبه سی و یكمین اجلاس شورای حقوق بشرسازمان ملل متحد كه با حضورمقامات سازمان های بین المللی، روسای دولت ها، وزرای مختلف و مقامات حقوق بشری كشورها از ۱۰ تا ۱۲ اسفندماه برگزار می شود، در مقر اروپایی این سازمان در ژنو حضور دارد.
اجتمام/1724/1193

سرخط اخبار جامعه