۱۲ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۵:۰۶
کد خبر: 81987516
۰ نفر
ركوردهای زنان در انتخابات مجلس دهم

تهران - ایرنا- انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در روز جمعه گذشته- هفتم اسفند- در كنار همه ویژگی ها و شگفتی آفرینی هایش، تلاش كرد تا دو ركورد دیگر نیز در كارنامه تاریخ انتخابات مجلس به ثبت برساند و آن، ثبت بالاترین میزان حضور زنان در خانه ملت و نیز، تغییر كامل گرایش سیاسی زنان صاحب كرسی های سبز بهارستان است.

به گزارش ایرنا، تاكنون حضور 14 زن به عنوان نماینده در دهمین دوره مجلس قطعی شده است كه این رقم با بالاترین میزان حضور زنان در تاریخ مجلس یعنی دوره پنجم برابری می كند اما با توجه به اینكه هنوز 7 بانوی دیگر در مرحله دوم انتخابات با رقیبان مرد خود نبرد می كنند، در صورتی كه حتی اگر یكی از آنها به مجلس راه یابد، به معنای ثبت یك ركورد در تاریخ ادوار مجلس شورای اسلامی از نظر میزان حضور زنان خواهد بود.
به عقیده كارشناسان، حضور پررنگ زنان و كم رنگ شدن نگاه جنسیتی در جامعه با گذشت حدود چهار دهه از زمان پیروزی انقلاب اسلامی و 35 سال از تشكیل نخستین دوره مجلس شورای اسلامی در جمهوری اسلامی ایران (7 خرداد 1359)، نویدبخش آینده ای فعال و پویا برای زنان ایرانی در عرصه های مختلف زندگی است.

**مجلس پنجم با بیشترین نماینده زن در صدر دوره ها
تعداد كل نمایندگان زن در 9 دوره گذشته در مجلس شورای اسلامی 78 نفر بوده است.
بیشترین تعداد نمایندگان زن در یك دوره، در مجلس پنجم با تعداد 14 نفر بوده است ولی در مجالس بعدی این وضعیت با سیر نزولی مواجه شد.
از منظر دیگر، در 9 دوره مجلس شورای اسلامی، تنها 50 زن توانسته‌ اند به پارلمان راه پیدا كنند چراكه 28 نماینده از 78 نماینده زن، به صورت تكراری در مجلس حضور داشته‌ و در این میان 27 نماینده (بدون محاسبه تكرار حضور در دوره‌های مختلف)، از حوزه انتخابیه تهران بوده ‌اند.
تهران، كرمانشاه، تبریز، اصفهان، همدان، مشهد، ارومیه، شیراز، اسلام آباد غرب، زنجان، خلخال، رشت،كرج، زابل، ساوه و زرندیه، سراب و سمیرم از شهرهایی بوده كه در یك یا چند دوره از 9 دوره مجلس ، نماینده زن داشته اند.

** زنان؛ بازیگران اصلی جامعه و سیاست
اگر چه زنان به ظاهر در مجلس شورای اسلامی كرسی قابل توجهی را در اختیار نداشته اند، اما نباید از این نكته غافل ماند كه این زنان و بانوان جامعه بوده اند كه توانستند فرزندان خود را تربیت كرده و آنها را راهی بهارستان یا دیگر مناصب اجتماعی، اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی كشور كنند.
درحقیقت، بانوان بازیگران نخست نقش اجتماعی و سیاسی كشور هستند و این نقش پررنگ آنان در هر دوره ای از نظام جمهوری اسلامی ستودنی است.
زنان در همان زمان كه تلاش می كنند بطور مستقیم وارد صحنه سیاسی و اجتماعی كشور شوند، نسبت به مسائل تربیتی خانواده كه رسالت اصلی آنان است نیز توجه دارند.
تجربه نشان داده است هر جا زنان با شناخت و فكر عمیق و مستقل در صحنه اجتماع ورود پیدا كرده اند، توانسته اند در تصمیم سازی و تصمیم گیری ها نیز تاثیر گذار باشند.

** بانوان و خیز بلند انتخاباتی در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی
با افزایش رشد حضور زنان در مراكز عالی تحصیلی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مشاركت سیاسی زنان نیز مفهوم گسترده تری پیدا كرده است.
نمایندگی مجلس شورای اسلامی ، معاونت رییس جمهوری، حضور در هیئت دولت و مدیریت در سطوح مختلف جامعه، بیانگر عرصه هایی از مشاركت سیاسی زنان در سطح كلان است.
از اهمین رو، در انتخابات اخیر نیز نامزدی زنان برای نمایندگی محلس و انتخاب آنها از سوی مردم نه تنها دور از انتظار نبود بلكه امید می رود زنان در همین دوره بیش از گذشته صندلی های بهارستان را در اختیار بگیرند و در عین حال افرادی فعال، پویا و تاثیرگذار در مجلس باشند.
حضور 586 تن از زنان در عرصه رقابتهای انتخابات مجلس دهم، نشانگر خیز بلند آنها برای كنشگری فعال در نهادهای تقنینی و نظارتی كشور است. این در حالی است كه در دوره نهم تنها 249 نفر زن در میان مجموع نامزدها حضور داشتند و اكنون آمار گویای نزدیك به 2 برابر شدن تعداد زنان در انتخابات دهم است.
بعد از هفتم اسفند و حضور وصف ناشدنی مردم در پای صندوق های رای، حالا حضور 14 خانم برای راهیابی به مجلس دهم قطعی شده و با جود هفت نامزدی كه به دور دوم راه یافته اند، انتظار می رود مجلس دهم ركورد جدیدی از حضور بانوان در مجلس از خود به جا بگذارد.

** پوست اندازی بانوان در مجلس
یكی از نكات تامل برانگیز دیگر انتخابات مجلس دهم، دگرگونی كامل در تركیب زنان نماینده آن نسبت به دوره گذشته است. به عبارت دیگر، در حالی كه همه زنان مجلس در دوره نهم وابسته به فراكسیون اصولگرایان بودند، برای دوره دهم، همه آنها از گردونه رقابتها خارج شده و به جای آنان، زنان وابسته به ائتلاف اصلاح طلبان به خانه ملت راه یافته اند.
آمارها نشان می دهد از مجموع 14 بانوی بهارستان نشین در دوره دهم مجلس فقط سه نفر بطور مستقل در عرصه رقابتهای انتخاباتی حضور یافته بودند و 11 تن دیگر، همگی اصلاح طلب هستند.
از میان هفت نامزد زن كه در دور دوم رقابت می كنند، نیز چهار نامزد مستقل، 2 نامزد اصولگرا و یك نامزد اصلاح طلب هستند كه در صورت كسب رای لازم، از شهرستانهای مختلف كشور وارد مجلس خواهند شد.

** نمودار سنی زنان نماینده
نمودار سنی نمایندگان زن مجلس دهم نیز درخور توجه است. در میان این افراد از خانم 58 ساله و متولد 1336گرفته تا خانم 30 ساله و متولد 1364 مشاهده می شود. با این حال، در مقایسه با نمایندگان مرد، میانگین سنی زنان در دوره دهم پایین است و اختلاف سنی میان آنها نیز حداكثر از 30 سال تجاوز نمی كند.
ورود بانوان جوان به مجلس از نظر برخی كارشناسان، نویدبخش فردایی بهتر برای بانوان كشور در صحنه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است و انتظار می رود آنها با استفاده از دانش و انرژی خود و بهره بردن از تجربه نمایندگان مسن تر بتوانند از پس مسئولیت بزرگ و خطیر نمایندگی مردم سربلند بیرون بیایند و وكلایی شایسته و لایق در مجلس باشند.
بسیاری از كسانی كه رای داده اند، انتظار دارند نمایندگان زن نقشی موثر و پویا در تدوین و تصویب قوانین و نظارت بر اجرای آنها ایفا كنند و زنانی شجاع و تاثیرگذار در مجلس باشند؛ كسانی كه بتوانند خواسته ها و مطالبات همه اقشار جامعه بویژه بانوان را با صدایی رسا در خانه ملت مطرح كنند.
شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در این زمینه گفته است: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دوره دهم باید قوانینی متناسب با واقعیت های خانواده های ایرانی تصویب كنند.
وی در این زمینه از زنانی كه به مجلس شورای اسلامی راه یافته اند، خواسته است بیشترین تلاش را برای استیفای حقوق زنان داشته باشند.
مولاوردی گفته است:« بانوانی كه وارد مجلس می شوند چون با وضعیت جامعه آشناترند و با بدنه جامعه زنان در برنامه های خود ارتباط دارند، فقط به حضور در جلسات و پشت درهای بسته اكتفا نكنند، بلكه با حضور در میان زنان و گرفتن بازخورد از نظرات و دیدگاه های آنان متناسب با مطالبات و خواست ها و اقتضائات زمانه، برای رفع مشكلات این قشر بكوشند.»


گزارش: لیلا اسماعیل نژاد
اجتمام ** 7329 ** 1551