امضای تفاهمنامه همكاری علمی میان وزرات علوم ایران و اقلیم كردستان عراق

اربیل- ایرنا- قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل كشورمان كه درعراق بسر می برد، روز سه شنبه یك تفاهمنامه همكاری علمی با منطقه اقلیم كردستان عراق در اربیل امضا كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این تفاهمنامه را دكتر حسین سالار آملی معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران با وزیر علوم و تحصیلات عالی دولت اقلیم كردستان در شمال عراق امضا كرد.
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل پس از امضای این تفاهمنامه به خبرنگار ایرنا گفت: امضای این تفاهمنامه، زمینه را برای همكاری علمی دانشگاه های ایران با همتایان خود در منطقه كردستان عراق فراهم می كند.
وی افزود: با توجه به حضور مسئول بخش پذیرش دانشجویان خارجی در مذاكرات امروز، قرار بر این شد كه هركدام از دانشگاه ها براساس توافق صورت گرفته زمینه های اجرای تفاهمنامه را بین یكدیگر فراهم كنند.
وی افزود: ما لیستی از دانشگاه های خود را به وزارت علوم اقلیم ارائه كردیم تا راهكارهای اجرایی هر چه سریعتر تدوین و زمینه های اجرای تفاهمنامه فراهم شود.
دكتر سالار آملی تاكید كرد: با امضای این تفاهمنامه روند ترقی علمی در اقلیم سرعت بیشتری خواهد گرفت و ما هم در كنار دوستانمان خواهیم ماند.
وزیر علوم و تحصیلات عالی حكومت اقلیم كردستان عراق نیز گفت: امروز یك روز تاریخی و خوب در روابط علمی اقلیم كردستان عراق و جمهوری اسلامی ایران است.
یوسف گوران افزود كه دو طرف در خصوص تبادل دانشجو و استاد، تقویت بخش فارسی در دانشگاه های اربیل و سلیمانیه، ‌انجام پژوهش های مشترك علمی، بازگشایی نمایندگی دانشگاه های ایران در منطقه اقلیم به توافق رسیدند.
وی گفت: ما همواره در پی توسعه روابط علمی با جمهوری اسلامی ایران بوده ایم و امروز این فرصت در اختیار ما قرار گرفت كه بتوانیم یك گام مهم برای تعمیق این روابط برداریم.
هیات علمی كشورمان متشكل از روسای 10 دانشگاه معتبر ایران به سرپرستی قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل شنبه شب گذشته وارد بغداد شدند.
این هیات همچنین در خصوص همكاری علمی میان دانشگاه بغداد با دانشگاه های ایران و نیز اجرایی كردن توافقات قبلی با طرف عراقی، بحث و تبادل نظر كرد.
خاورم*4*351*1770*1144