هند سالانه 440 میلیون دلار در بخش هسته ای سرمایه گذاری می كند

دهلی نو-ایرنا- وزیر اقتصاد هند گفت:این كشور در نظر دارد سرمایه گذاری خود در بخش هسته ای را سالانه به 440 میلیون دلار افزایش دهد.

به گزارش ایرنا ،خبرگزاری هندی پی تی آی روز سه شنبه درگزارشی اعلام كرد ،دولت هند در حال نوشتن پیش‌نویس طرح‌ جامع هسته‌ای است كه قرار است در مدت 15 تا 20 سال آینده انجام شود.
در سال 2002، هند و روسیه یك پروژه‎ مشترك همكاری را برای ساخت نیروگاه هسته‌ای «كودانكولام» هند كه چندین سال به تعویق افتاده بود را آغاز كردند.
واحد 1 این نیروگاه در سال 2014 به حداكثر ظرفیت خود رسید و در حال حاضر با توان تولید 1000 مگاوات برق، قوی‎ترین راكتور هسته‌ای هند است، قرارداد ساخت نیروگاه هسته‌ای «كودانكولام»، ابتدا در سال 1988 توسط هند و شوروی به امضا رسیده بود.
در دسامبر 2015، مسكو و دهلی‌نو تصمیم گرفتند كه 12 راكتور هسته‌ای با طراحی روسیه در نیروگاه هسته‌ای كودانكولام هند ساخته شود.
یك مقام دولتی هند چندی پیش گفته كه این كشور به توافق با شركت هسته‌ای «وستینگ هاوس» برای آغاز ساخت 6 راكتور هسته‌ای در هند در نیمه نخست سال 2016 نزدیك شده است.
ساخت این نیروگاه هسته‌ای با شش راكتور در ایالت گجرات هند، بخشی از برنامه هند برای ساخت 60 راكتور هسته‌ای جدید است كه این كشور را پس از چین به دومین كشور بزرگ استفاده كننده از انرژی هسته‌ای تبدیل خواهد كرد.
هند در برنامه خود در راستای كاهش آلاینده‌های كربنی، استفاده كمتر از سوخت‌های فسیلی و تأمین انرژی مورد نیاز این كشور، قصد افزایش ظرفیت‌ هسته‌ای خود از 5780 مگاوات به 63 هزار مگاوات دارد.
كشور پرجمعیت و نیازمند انرژیِ هندوستان اكنون برای تولید دو سوم از برق خود، از ذغالسنگ استفاده می كند و بر اساس آمار بانك جهانی، 400 میلیون نفر در هند به الكتریسیته دسترسی ندارند.
'مودی' در ژوئیه سال جاری، به سازمان انرژی اتمی هند دستور داد كه تولید برق هسته ای را تا سال 2024، سه برابر افزایش دهد و به 17 گیگاوات برساند.
'فدراسیون اتاقهای بازرگانی و صنایع هند' نیز خواستار سرمایه گذاری یكصد میلیارد دلاری در یك بازه زمانی 25 ساله روی صنایع اتمی شده است.
با این حال، هندی ها ناچارند روی زیرساختهای انرژی خود بیشتر سرمایه گذاری كنند. ضعف زیرساخت در هند، ژوئیه سال 2012 و زمانی آشكار شد كه بهره برداری فراتر از ظرفیت شبكه، باعث شد برق 600 میلیون هندی در 22 ایالت این كشور، به مدت یك روز قطع شود.
هند اینك 21 رآكتور اتمی در شش ایالت خود دارد كه در مجموع، تنها قادر به تولید سه درصد از برق این كشور است . دولت می خواهد این مقدار را تا سال 2050 به 25 درصد افزایش دهد.
*آساق*1600

سرخط اخبار جهان