ورودنخستین كارت‌های بین‌المللی به ایران ازسال95/مكاتبه بانك مركزی برای «ویزا و مستر كارت»

تهران- ایرنا- مدیر اداره نظام های پرداخت بانك مركزی از ورود نخستین كارت های بین المللی در نظام بانكی كشور در سال آینده خبر داد و گفت: براساس مذاكرات انجام شده با بانك جی.بی.سی (JBC) ژاپن قرار است كارت های بین المللی این شركت از سال آینده وارد نظام بانكی ایران شود.

داوود محمد بیگی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا درباره ورود كارت های بین المللی همچون «ویزا كارت و مستر كارت» و دیگر كارت های بین المللی به بازار ایران، افزود: هر چند محدودیت های برای بهره گیری از این كارت ها وجود دارد اما برای پاسخ گویی به نیاز مشتریان بعد از برجام، مذاكراتی با دو بانك جی.بی.سی (JBC) ژاپن و سی.یو.پی (CPU) چین انجام شده است.
وی ادامه داد: بر همین اساس در دو هفته گذشته جلساتی با مسئولان این بانك ژاپنی برگزار و قرار شد كارت های این شركت در كشورمان عملیاتی شود.
وی پیش بینی كرد: كارت های ژاپنی در 6 ماه نخست سال آینده در نظام بانكی كشور عملیاتی و برای مشتریان ایرانی صادر شود.
این مقام مسئول در بانك مركزی گفت: كارت های جی.بی.سی در 130 كشور دنیا پذیرندگی دارد ضمن اینكه 30 میلیون فروشگاه در دنیا زیرپوشش آن قرار دارند؛ البته این میزان پوشش دهی نصف شبكه ویزا كارت است.
به گفته وی، دارندگان كارت های جی.بی.سی می توانند در كشورهای جنوب شرقی آسیا و اروپا استفاده كنند اما پوشش دهی این كارتها در آمریكای شمالی ضریب نفوذ بالایی ندارد.
به گفته وی، كارت های جی.بی.سی تا حدود زیادی حمل پول به كشورهای آسیای و اروپایی را آسان می كند.
محمد بیگی با تاكید بر اینكه بانك مركزی به طور قطع برای ورود كارت های بین المللی برنامه هایی را در دستور كار دارد، افزود: با توجه به شرایط ایجاد شده در پسابرجام، مشتریان بانك ها انتظاراتی را برای بهره گیری از كارت های بین المللی دارند.
این مقام مسئول با بیان اینكه، بانك مركزی از پنج ماه گذشته اقداماتی را در این زمینه انجام داده است، اظهارداشت: در همین زمینه برنامه ریزی هایی برای اتصال شبكه شتاب با شبكه های خارجی همانند ویزا و مستر (كارت) انجام شده است.
وی با یادآوری وجود شبكه های پرداخت بین المللی در دنیا، افزود: بزرگترین این شبكه ها مربوط به ویزا، مستر، JBC ژاپن و cup چین است اما برای برقراری ارتباط با این شبكه های بین المللی به انجام تغییرات در شبكه های داخلی نیز نیاز هست.
مدیر اداره نظام های پرداخت بانك مركزی گفت: بعد ازعملیاتی شدن برجام مكاتباتی با این چهار شبكه پرداخت بین المللی انجام شد؛ اما به دلیل آمریكایی بودن شركت های ویزا و مستر كارت، محدودیت برای ورود آنها به بازار ایران وجود دارد.
وی افزوود: البته بخش حقوقی بانك مركزی درنظر دارد با بهره گیری از فرصت های برجام، این مشكلات و محدودیت ها را رفع كند و اقداماتی را در این زمینه انجام داده است.
محمد بیگی تصریح كرد: البته منظور بانك مركزی اتصال رسمی با شبكه های پرداخت بین المللی است اما برخی از بانك ها به صورت غیررسمی از طریق بانك های ارمنستان و آذربایجان این كارت ها را صادر می كنند كه مورد نظر بانك مركزی نیست زیرا در این صورت مشتریان ایرانی به عنوان مشتریان بانك های ارمنستانی و آذربایجانی محسوب می شوند.
وی با تاكید بر اینكه، بانك مركزی تلاش دارد به صورت رسمی به شبكه های بین المللی پرداخت متصل شود، اظهارداشت: طبق اخبار منتشر شده، برخی از بانك ها بهره گیری از این كارت ها را برای مشتریان خود امكان پذیر كرده اند اما این امر از طرق غیررسمی انجام می شود.

** چانه زنی بانك مركزی برای كاهش هزینه خدمات كارت های بین المللی
مدیر اداره نظام های پرداخت بانك مركزی به هزینه پردازش توسط شركت های بین المللی نیز اشاره كرد و گفت: بانك مركزی در تلاش است تا تخفیف های مناسبی را از این شركت ها برای مشتریان ایرانی دریافت كند زیرا شركت های بین المللی بابت پردازش هزینه هایی را دریافت می كنند و بر همین اساس در حال چانه زنی با آنها هستیم.
وی، «پرداخت نكردن هزینه توسط مشتریان این كارت ها برای انجام تراكنش های داخلی» را خط قرمز بانك مركزی اعلام كرد و افزود: نباید مشتریان ایرانی برای بهره گیری از خدمات داخلی هزینه ای را پرداخت كنند و فقط در صورت خروج از كشور این خدمات شامل هزینه خواهد بود.
اقتصام** 9141 ** 2023

سرخط اخبار اقتصاد