توافق دانشگاه های یزد وعلم وصنعت با دانشگاه بغداد برای همكاری های علمی، تحقیقاتی

بغداد-ایرنا- هیات بزرگ علمی دانشگاهی ایران كه وارد عراق شده است، روز یكشنبه مذاكرات را با دانشگاه بغداد معتبرترین دانشگاه این كشور آغاز كرد و دو دانشگاه 'یزد' و 'علم و صنعت' پیرامون همكاری های علمی و پژوهشی با این دانشگاه عراقی به توافق رسیدند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، هیات دانشگاهی ایران متشكل از روسای 10 دانشگاه معتبر ایرانی به سرپرستی قائم مقام وزارت علوم و تحقیقات و فناوری روز یكشنبه در مذاكراتی كه با ریاست دانشگاه بغداد با حضور قائم مقام وزارت علوم و آموزش عالی عراق داشت، پیرامون گسترش همكاری های علمی و تحقیقاتی به توافق رسیدند.
این همكاری ها در مرحله اول میان دانشگاه بغداد با دانشگاه های یزد و علم وصنعت خواهد بود و در مرحله بعد به همكاری این دانشگاه با سایر دانشگاه های ایران گسترش خواهد یافت.
'حسین سالاری آملی' در گفت وگو با ایرنا به پایان مذاكراتش در دانشگاه بغداد اشاره كرد و افزود: عراق و ایران دو كشوری هستند كه به واسطه همجواری و مشتركات مختلف فرهنگی ، اجتماعی و دینی دارای سرنوشت واحدی هستند و گسترش روابط علمی، می تواند مناسبات بین دو طرف را بیش از پیش تقویت كند و تعمیق بخشد.
وی به زیرساخت های علمی مناسب در عراق اشاره كرد و توضیح داد: هرچند تصور اولیه از عراق وجود نابسامانی و ناامنی است، اما این كشور در عین حال دارای ظرفیت های علمی مناسبی است.
قائم مقام وزارت علوم تاكید كرد: نمی توان عراق را به دور از محور توسعه علم و فناوری در منطقه بدانیم و بر همین اساس همكاری در زمینه های علمی و دانشگاهی علاوه بر پایدار كردن مناسبات فی ما بین، درعین حال به نفع دو كشور و ثبات و تقویت منطقه نیز است.
رییس دانشگاه بغداد نیز در گفت وگو با ایرنا از روند مذاكرات و جدیت دو طرف در گسترش مناسبات علمی و پژوهشی بین دانشگاه های دو كشور ابراز خرسندی كرد.
'علاء عبدالحسین عبد الرسول' افزود: در مذاكرات امروز بر گسترش همكاری های علمی و تحقیقاتی و تبادل فرصت های مطالعاتی در بخش های مهندسی ، ارتباطات و بخش های علوم توافق و مقرر شد كه در وهله اول مبادله 20 فرصت مطالعاتی بین دو كشور صورت گیرد.
وی گفت: رفت و آمد اساتید دانشگاه های دو طرف و اجرای پژوهش های علمی مشترك و مبادله دانشجو و دعوت از استادان ایرانی برای سخنرانی های كوتاه علمی در دانشگاه بغداد و ارتباط مستمر بین طرفین از جمله مذاكرات امروز بود.
عبدالرسول ادامه داد: مقرر شد ظرف سه ماه روند این همكاری ها به منظور ارتقا بیشتر و بهتر مناسبات بین دو طرف مورد ارزیابی قرار گیرد و در مرحله بعد این همكاری ها گسترش و ارتقا یابد.
دانشگاه بغداد در بین یكصد دانشگاه معتبر در كشورهای عربی جزو 18 دانشگاه ممتاز به شمار می رود و تنها دانشگاه عراقی است كه در رده بندی دانشگاه های جهان قرار گرفته است.
دانشگاه بغداد متشكل از 24 دانشكده در رشته های مختلف علمی و 4 دانشكده در سطح تحصیلات عالیه است كه در سطوح اولیه بالغ بر 68 هزار دانشجو و در سطوح عالیه بالغ بر 8 هزار و 400 دانشجو دارد و بیش از 7 هزار كارمند در این دانشگاه فعالیت می كنند.
دانشگاه بغداد كه نماد علمی عراق نیز محسوب می شود، بر اساس گفته های رییس دانشگاه بغداد، دارای مقالات علمی در سطح دنیا و پژوهش های علمی و اختراعاتی است كه به نام این دانشگاه در سطح جهان به ثبت رسیده است.
اكنون دانشگاه بغداد در بخش سطوح مقدماتی به دانشگاه های آمریكا و انگلستان دانشجو اعزام می كند و در سطح عالی با دانشگاه های استرالیا همكاری دارد.
دانشگاه بغداد در سال 1957میلادی تاسیس شد، اما قدیمی ترین دانشكده های آن ، حقوق ، در 1906 ، پزشكی و مهندسی در دهه 20 و دانشكده داروسازی در دهه 30 قرن گذشته تاسیس شده اند.
در پایان مذاكرات امروز هدایای یادبودی بین هیات ایرانی و دانشگاه بغداد مبادله شد.
روسای دانشگاه های علم و صنعت، الزهرا، یزد، علمی كاربردی، فنی و حرفه ای، ارومیه، صنعتی اصفهان، كردستان، پیام نور و آزاد (كردستان) در این هیات كه اولین و بزرگترین هیات علمی ایرانی در عراق است، حضور دارند.
هیات علمی ایرانی كه با پیگیری و هماهنگی های رایزنی فرهنگی ایران در عراق، به ریاست قائم مقام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، شامگاه دیشب شنبه وارد بغداد شده بود، صبح امروز با 'حسین الشهرستانی' وزیر آموزش عالی عراق دیدار و گفت وگو كرد.
قرار است این هیات فردا از دانشگاه های علوم و فناوری بغداد و دانشگاه 'النهرین' در بغداد بازدید كرده و پیرامون همكاری دیگر دانشگاه های ایرانی با این نهادهای علمی بحث و مذاكره كنند.
خاورم *4*353*1770*1010