حجتی: نان برخی در واردات محصولات كشاورزی است

تهران - ایرنا - وزیر جهاد كشاورزی با بیان اینكه طبق توافق با سازمان مدیریت و برنامه ریزی قراراست رشد بخش كشاورزی تا پایان برنامه ششم توسعه به پنج درصد برسد، تصریح كرد: هرچند برخی محصولات كشاورزی در كشور تولید می شود اما نان برخی در واردات است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمود حجتی روز یكشنبه در نشست مطبوعاتی خود با در ساختمان جدید این وزارتخانه، افزود: طبق برنامه ابلاغی سیاست‌های كلی مقام معظم رهبری و چشم‌انداز 20 ساله، در 10 سال گذشته باید رشد اقتصادی به رقم قابل توجهی می رسید كه متاسفانه این اتفاق نیفتاده است.
وی اظهارداشت: طبق تفاهم با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور قرار شد سهم بخش كشاورزی در برنامه ششم توسعه پنج درصد باشد و در این زمینه تفاهم كرده ایم.
وزیر جهاد كشاورزی تصریح كرد: ‌با وجود همه محدودیت‌ها به دلیل عمده برداشت محصول در 6 ماهه نخست سال رشد سهم بخش كشاورزی 5.7 درصد بود، منتهی در 6 ماهه دوم این رقم اندكی كاهش داشته است.
وی گفت: به نظر می‌رسد رشد بخش كشاورزی تا پایان امسال بین چهار تا پنج درصد برسد كه دستیابی به این برنامه قابل تحقق است.

** صفرشدن تراز تجاری بخش كشاورزی در برنامه های اقتصاد مقاومتی
وزیر جهاد كشاورزی با بیان اینكه توسعه اقتصادی و نرخ رشد موجب افزایش درآمد سرانه می شود، افزود: در بخش كشاورزی نگاه ما به تراز غذاست كه تلاش داریم آن را از تراز منفی به صفر برسانیم.
وی اظهار داشت: در سال 1392 تراز غذای كشور 8.1 میلیارد دلار منفی بود كه پارسال این رقم به 5.5 میلیار دلار منفی رسید؛ و این بدان معناست كه تراز تجاری بخش كشاورزی 2.5 میلیارد دلار كاهش یافته است.
به گفته وزیر جهاد كشاورزی، تلاش داریم در چارچوب اقتصاد مقاومتی و طبق برنامه با كمك تولیدكنندگان و دولت این تراز را به سمت صفر برسانیم و خوشبین هستیم در یك افق قابل قبول این كار را با حفظ منابع پایه انجام دهیم.
حجتی یادآورشد: در 10 ماهه امسال تراز تجاری بخش كشاورزی به 2.7 میلیارد دلار رسیده است كه امیدواریم امسال این تراز به كمتر از چهار میلیارد دلار منفی برسد.
وی گفت: البته كاهش تراز منفی بخش كشاورزی علاوه بر افزایش تولید، به كاهش قیمت های جهانی محصولات كشاورزی نیز مربوط می شود.

** نان برخی در واردات محصولات كشاورزی است
وزیر جهاد كشاورزی در ادامه با بیان اینكه نیاز سالانه مصرفی گندم كشور برای مصارف خوراك انسانی، صنعتی و صنف بین 13 تا 13.5 میلیون تن است، افزود: امسال هشت میلیون و 70 هزار تن گندم به صورت تضمینی از كشاورزان خریداری شده است.
وی اظهارداشت: برای تامین این میزان نیاز تاكنون چهار و نیم میلیون تن گندم ثبت سفارش شده كه 2 میلیون و 500 هزار تن گندم وارد شده است؛ بنابراین برای حمایت از تولید داخل دیگر نیازی به واردات اضافی نداریم.
حجتی با بیان اینكه نان برخی ها در واردات محصولات كشاورزی است، گفت: این عده در پی واردات محصولاتی هستند كه در داخل به میزان كافی تولید می شود در حالی كه تولیدكنندگان نیز برای تولید و عرضه این محصولات هیچ مشكلی ندارند.
وی پیش بینی كرد: برای سال آینده 9 میلیون و 500 هزار تن گندم از كشاورزان به صورت تضمینی خریداری شود، كه با این میزان خرید دیگر هیچ نیازی به واردات نخواهیم داشت.

** شكر و گندم وارد نشود
حجتی با بیان اینكه نیازی به واردات شكر و گندم نداریم، گفت: با توجه به افزایش تولید چغندرقند و خرید تضمینی گندم، نیازی به واردات شكر و گندم نیست.
وی درباره وضع تولید چغندر قند و شكر افزود: میزان تولید چغندرقند امسال به پنج میلیون و 700 هزار تن رسید كه در مقایسه با پارسال 300 هزار تن افزایش داشت.
به گفته وی، بنابراین در چارچوب برنامه ریزی های اقتصادی و ضوابط كشور باید از تولیدكنندگان داخل حمایت شود؛ حمایت منطقی نیز به معنای جلوگیری از واردات است.
وی اضافه كرد: در سال 1385 حدود دو میلیون و 500 هزار تن شكر به كشور وارد شد در حالی كه فقط به 500 هزار تن نیاز داشتیم؛ این مساله سبب شد میزان تولید چغندر قند در كشور از 6 میلیون تن به دو میلیون تن كاهش یابد؛ بنابراین برای حمایت از كشاورزان مدیریت واردات مهمترین محور است.
به گفته حجتی، میزان مصرف شكر در كشور دو میلیون 100 هزار تن است و ما موظفیم تولید و عرضه شكر را مدیریت كنیم تا كسری ایجاد نشود.
وی با بیان اینكه تعرفه صادرات در كشورهای اروپایی بالاست، افزود: در تركیه تعرفه واردات شكر حدود 130 درصد است.

** كاهش 30 درصدی مصرف آب با ترویج كشت نشائی
وزیر جهاد كشاورزی در ادامه به كشت نشائی سبزیجات و ذرت اشاره كرد و گفت: ترویج كشت نشائی در كاهش مصرف آب موثر است به طوری كه با استفاده از كشت نشائی در گلخانه ها مصرف آب 30 درصد كاهش می یابد.
وی اظهارداشت: در حال حاضر بیش از یك میلیارد نشائ مقاوم به شوری و كم آبی در گلخانه ها تولید شده است.
اقتصام** 9186 ** 2023