شكستن سكوت هفت سالهٔ محمدجليل عندليبي با انتشار هفت آلبوم

تهران- ايرنا- محمدجليل عندليبي، آهنگساز موسيقي ايراني به زودي هفت آلبوم موسيقي را هم زمان، با صداي خوانندگاني چون استاد رضوي سروستاني، سالار عقيلي، رسول شريفي، احمد كاميار و علي اسماعيلي روانهٔ بازار خواهد كرد.

به گزارش روز يكشنبهٔ خبرنگار موسيقي ايرنا، محمدجليل عندليبي، آهنگساز سرشناس موسيقي ايراني و نوازندهٔ سنتور، در گفتگوي اختصاصي با خبرنگار موسيقي ايرنا، از انتشارِ شماري از آلبوم هاي خود خبر داد.
محمدجليل عندليبي در اين باره گفت: هفت آلبوم جديد براي انتشار در دست دارم، كه اين آلبوم ها حاصل شش، هفت سالي است كه من كار نكردم؛ و اين هفت آلبوم ان شاءالله در اوايل سال 95 منتشر خواهد شد.
وي افزود: يكي از اين آلبوم ها،‌ با صداي زنده ياد رضوي سروستاني ضبط شده و يك اثر را هم سالار عقيلي خوانده است كه «صبوحي زدگان» نام دارد. پنج آلبومِ ديگر، با صداي خوانندگان تازه اي مانند رسول شريفي، احمد كاميار و علي اسماعيلي است كه اين كارها را خوانده اند، كه البته نحوهٔ اركستراسيون هر يك از اين آلبوم ها با هم متفاوت است.
اين آهنگساز برجستهٔ موسيقي ايراني گفت: اين هفت آلبوم، پاسخ هفت سال سكوتي است كه در اين سال ها داشته ام و اميدوارم بتوانم اين سكوت هفت ساله را با دست پر بشكنم.
آهنگساز آلبوم «امان از جدايي» با اشاره به اينكه آلبوم مشترك وي با صداي مرحوم سيد نورالدين رضوي سروستاني، ضبط صحنه اي يكي از كنسرت هاي مشتركشان است، گفت: اين كار مربوط است به كنسرتي كه در سال 1356 در مجموعهٔ تئاتر شهر برگزار شد. در آن كنسرت براي نخستين بار در اركستر ايراني دو نوازندهٔ دف حضور داشتند و اولين بار دف به آنسامبل (همنوازي) اركستر ايراني اضافه شد؛ از اين رو نام آن اجرا را «تولد دف» گذاشته ام.
آهنگساز آلبوم «تازه به تازه» گفت: مجوز اين آلبوم ها، به جز آلبوم هايي كه با صداي سالار عقيلي و رسول شريفي ضبط شده، گرفته شده است و با صادر شدن مجوز اين دو آلبوم نيز، مي خواهم تبليغات هر هفت اثر را با هم انجام دهم و اين هفت آلبوم را هم زمان با هم منتشر كنم.

** دلمويه هاي عرفاني با صداي آقاي آهنگساز
عندليبي همچنين گفت: من كار موسيقي را با خوانندگي آغاز كردم، اما هيچ گاه خود را خواننده نمي دانم؛ با اين توضيح، اثر تازه اي را هم قرار است منتشر كنم كه «دل مويه ها» ي من است با صداي خودم؛ و اين آلبوم جداي از آن هفت آلبومي است كه گفته شد.
وي افزود: اين آلبوم، كاري است خاص كه احساس كرده ام خودم بهتر از ديگران مي توانسته ام اين ديدگاهم را بيان كنم؛ از اين رو خود، آن را خوانده ام. در واقع اين اثر، توصيفي است از بينشِ من نسبت به موسيقي عرفاني كردي و فارسي. در اصل پيدايش اين آلبوم برمي گردد به سفر مكه كه چند سال پيش رفتم و با الهام از آن سفر، ‌قطعه اي را ساختم به نام «طواف»؛‌ همين موجب شد كه چند سال براي ساخت اين اثر كار كنم تا اين آلبوم را بسازم.
سرپرست گروه موسيقي «مولانا» با اشاره به اينكه هنوز نامي براي اين اثر برگزيده نشده، گفت: كار ضبط اين آلبوم به پايان رسيده؛ اين اثر، فرمي خاص دارد و برگرفته از موسيقي تكايا است كه افزون بر بنده، سالار عندليبي هم در آن خوانندگي كرده است.
محمدجليل عندليبي تاكنون آلبوم هاي خاطره انگيزي را با صداي عليرضا افتخاري، شاپور رحيمي، شهرام ناظري و پيام عزيزي منتشر كرده است.
فراهنگ**3067**1569