هیات دانشگاهی ایران با وزیر علوم عراق دیدار كرد

بغداد-ایرنا- یك هیات دانشگاهی، علمی از ایران به سرپرستی قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، روز یكشنبه با وزیر علوم و آموزش عالی عراق در خصوص گسترش همكاری های علمی و تحقیقاتی، میان دو كشور بحث و تبادل نظر كرد. این بزرگترین هیات علمی از ایران است كه طی سال های اخیر از عراق دیدن می كند.

به گزارش ایرنا، دكتر حسین سالار آملی همراه روسای 10 دانشگاه بزرگ كشور و گروهی از مدیران ارشد وزارت علوم تحقیقات و فناوری كشورمان روز گذشته وارد بغداد شد و امروز پس از دیدار با حسین شهرستانی وزیر علوم و آموزش عالی عراق، از دانشگاه بغداد بازدید كرد.
دكتر سالار آملی در خصوص دیدار با شهرستانی به خبرنگار ایرنا گفت: در این دیدار در خصوص تبادل اساتید دانشگاه ها، حضور استادان عراقی برای گذراندن دوره های تكمیلی و فرصت های مطالعاتی در ایران و نیز برگزاری دوره های مشترك علمی و نشست سالانه روسای دانشگاه های دو كشور بحث و تبادل نظر كردیم.
وی افزود: در این دیدار همچنین درباره فعال و اجرایی كردن تفاهم نامه سال 90 شمسی میان دو كشور بحث شد و ما امیدواریم كه تمام مفاد این تفاهم نامه اجرایی شود.
قائم مقام وزیر علوم كشورمان با اشاره به تمایل طرف عراقی به بسط روابط دانشگاهی و علمی میان دو كشور گفت عراقی ها به سطح علمی دانشگاه های ایران واقف هستند و آن در سطح دانشگاه های آمریكا و انگلیس می دانند.
وی یكی از محورهای مذاكراتش در بغداد را همكاری های مشترك در پروژه های تحقیقاتی از جمله ریزگردها، معماری، صنعت نفت، كشاورزی و تربیت نیروی ماهر(تكنسین) عنوان كرد.
دكتر سالار آملی قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رئیس مركز همكاری های علمی و بین المللی كشورمان بعد از دیدار با وزیر علوم عراق، به دانشگاه بغداد رفت و ضمن دیدار با رئیس دانشگاه و مسئولان و اساتید آن، از بخش های مختلف این دانشگاه از جمله آزمایشگاه ها و كارگاه های تحقیقاتی بازدید كرد.
هیات دانشگاهی ایران همچنین قرار است از دانشگاه نهرین عراق در بغداد نیز بازدید كند و در ادامه دیدار از عراق عازم اربیل و سلیمانیه در كردستان عراق خواهد شد.
هم اكنون 15دانشگاه ایران و عراق همكاری های علمی و تحقیقاتی دارند و طرف عراقی تاكنون از میان 60 دانشگاه معرفی شده از سوی ایران، 24 دانشگاه ایرانی را مورد تایید قرار داده است.
در حال حاضر از میان 21 هزار دانشجوی خارجی در ایران، 2100 دانشجوی عراقی در دانشگاه های ایران سرگرم تحصیل هستند.
خاورم*4*353*1770*1144