نخستین نمایشگاه توانمندی‌های صنعت خودروی ایران آغاز به كار كرد

تهران - ایرنا - نخستین نمایشگاه توانمندی‌های صنعت خودروی ایران بعداظهر امروز(یكشنبه) با حضور محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران گشایش یافت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، در این نمایشگاه 212 شركت داخلی در فضای نمایشگاهی با وسعت 35 هزار مترمربع آخرین محصولات مرتبط با خودرو كه در داخل كشور تولید شده است و همچنین خودروهای تولید داخل را به معرض نمایش گذاشته‌اند.
این نمایشگاه تا روز چهارشنبه (12 اسفندماه) برقرار است و علاقه‌‌مندان و متخصصان و فعالان صنعت خودرو می‌توانند از ساعت 12 تا 20 با حضور در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در این نمایشگاه حضور پیدا كنند.
به گزارش ایرنا، قرار است در كنار این نمایشگاه، سومین همایش بین المللی صنعت خودروی ایران نیز روزهای دهم و یازدهم اسفندماه با رویكرد رقابت پذیری و همكاری های بین المللی برگزار شد.
پیش از این دبیر این همایش گفته بود كه در این دو رویداد بین المللی خودرو، شركت های داخلی و شركای خارجی آنها كه برنامه تولیدی در ایران دارند، اجازه حضور دارند.
به گفته سامان قربانی، شركت هایی كه فقط قصد فروش خودرو به بازار ایران دارند، اجازه حضور در سومین همایش بین المللی صنعت خودروی ایران و نخستین نمایشگاه توانمندی های صنعت خودرو نخواهند داشت.
گفته شده كه قرار است در زمان برگزاری این دو رویداد، قراردادهایی بین شركت های ایرانی و شركای خارجی منعقد شود.
19 كشور نخست اقتصادی دنیا دارای صنعت خودروسازی قدرتمندی هستند؛ بین سه تا هفت درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) این كشورها به صنعت خودرو اختصاص دارد.
پارسال 90 میلیون دستگاه خودرو در جهان تولید شده است؛ اكنون یك میلیارد و 200 میلیون خودرو در جهان وجود دارد (به ازای هر 6 نفر یك خودرو) و ارزش فروش سالیانه خودرو در دنیا دو میلیارد و 670 میلیون دلار برآورد شده است.
گفته شده، صنعت خودرو در ایران 400 هزار شغل بطور مستقیم و 200 هزار شغل بطور غیرمستقیم ایجاد كرده و 2.7 درصد تولید ناخالص داخلی كشور را به خود اختصاص داده است.
اقتصام ** 9189 ** 3053 ** 2023