پنجمین دوره المپیاد زبان و ادبیات فارسی در باكو برگزار شد

باكو- ایرنا- پنجمین دوره المپیاد زبان و ادبیات فارسی روز شنبه در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باكو برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در این دوره المپیاد كه در سه سطح ابتدایی ، متوسطه و عالی برگزار شد، نزدیك به 130 نفر از دانشجویان رشته زبان فارسی دانشگاههای مختلف جمهوری آذربایجان و علاقمندان زبان فارسی حضور داشتند .
هیات داوری المپیاد زبان و ادبیان فارسی متشكل از مسئولان رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی و چند تن از استادان دانشگاههای جمهوری آذربایجان بودند .
«ابراهیم ابراهیمی» رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان گفت: اكنون زبان و ادبیات فارسی در بسیاری از دانشگاه ها و مراكز آموزشی عالی جمهوری آذربایجان تدریس می شود و دانشجوویان و مردم این كشور به زبان و ادبیات فارسی علاقه خاص دارند .
وی به برگزاری المپیاد زبان فارسی درسه سطح ابتدایی، متوسطه و عالی اشاره كرد و افزود: رایزنی فرهنگی كشورمان در باكو سال گذشته برندگان دوره چهارم المپیاد را برای طی كردن دوره دانش افزایی و تكمیلی در دانشگاه تبریز برای یك هفته به ایران اعزام كرد.
ابراهیمی توضیح داد: امسال نیز در نظر است برگزیدگان این دوره المپیاد برای دوره دانش افزایی به مركز آذربایجان شناسی دانشگاه تبریز و بنیاد سعدی تهران اعزام شوند.
به گفته رایزن فرهنگی سفارت كشورمان در جمهوری آذربایجان، باتوجه به افزایش سفرهای مردم جمهوری آذربایجان به ایران برای درمان، گردشگری و امور بازرگانی علاقه بیشتر به آموزش و فراگیری زبان فارسی در این كشور مشاهده می شود .
«توفیق جهانگیراف» استاد دانشگاه دولتی باكو نیز آموزش و فراگیری زبان فارسی را برای جمهوری آذربایجان مهم خواند .
وی گفت: با توجه به این كه در دوره های گذشته آثار بسیاری از نویسندگان و شاعران جمهوری آذربایجان به زبان فارسی تدوین شده است ، آموزش و فراگیری این زبان از اهمیت خاص برخوردار است .
جهانگیراف افزود: برگزاری المپیاد زبان فارسی در جمهوری آذربایجان نشانگر این است كه زبان فارسی دوستداران زیادی در این كشور دارد و دانشجویان نسل جوان به فراگیری این زبان علاقمند هستند .
استاد دانشگاه دولتی باكو همچنین آموزش و فراگیری زبان فارسی را برای تقویت ارتباط مردمی میان دو كشور همسایه ایران و جمهوری آذربایجان با اهمیت خواند.
خاورم **337**1010

سرخط اخبار جهان