اخترشناسان دقیق ترین نقشه كهكشان راه شیری را منتشر كردند

تهران- ایرنا- محققان موفق شدند دقیق ترین تصویر از كهكشان راه شیری را با وضوح 178 میلیون پیكسل تهیه كنند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا، هنگامی كه به آسمان نگاه می كنید، آلودگی نوری، ابرها و سایر موانع موجب می شوند، تنها نقاطی از آنچه را كه واقعا در مقابل چشمان شما قرار دارد، ببینید. اما محققان رصدخانه جنوب اروپا (ESO) توانسته اند تصویر بسیار دقیقی از جهان واقع در ورای این موانع تهیه كنند. این تصویر دقیق از كهكشان راه شیری، حداقل چهار برابر بزرگتر از تصاویر مشابهی است كه تاكنون از كهكشان ما تهیه شده است.
محققان در جریان یك پروژه نقشه برداری از كهكشان موسوم به ATLASGAL تصویر جدیدی از كهكشان راه شیری به دست آوردند. این تصویر با استفاده از تلسكوپ APEX تهیه شده است كه در ارتفاع 5100 از سطح دریا و در كشور شیلی قرار دارد. طول این تصویر 140 درجه و عرض آن 3 درجه را پوشش می دهد و اطلاعات موجود در آن در قالب بیش از 70 مقاله و طرح پژوهشی، تشریح شده است. علاوه بر این، محققان از تجهیزات بسیار حساس مانند LABOCA كه میزان تشعشعات فضایی را از طریق ثبت افزایش دمای حاصل از آن ها در آشكارسازها اندازه گیری می كند، بهره گرفتند تا بتوانند از غبار سرد و تاریكی كه بخش ناچیزی از تشعشعات كهكشان را منعكس می كند، تصویربرداری كنند.
این تحقیقات برای اولین بار صفحه كهكشانی را كه محل وقوع بخش عمده جرم كهكشان است، براساس طول موج های كوچكتر از میلیمتر پوشش داده و امكان تصویربرداری از ابرهای غبار و گاز را كه دارای دمایی بسیار نزدیك به صفر مطلق هستند، برای محققان فراهم كرده است.
نتیجه حاصل از این مشاهدات با استفاده از اطلاعات به دست آمده از ماهواره پلانك متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA)، تقویت شد.
این تصویر امكان مطالعه دقیق تر فضای متراكم میان ستاره ای در كهكشان راه شیری را فراهم می كند تا راه اكتشاف در فضا بیش از پیش هموار شود. با توجه به این كه در پروژه ATLASGAL امكان تصویربرداری از ابرهای بسیار سرد فراهم شده است، این پروژه امكان مطالعه دقیق تر ستارگان در حال شكل گیری را نیز فراهم می كند.
با وجود سرعت بسیار زیاد نور، به دلیل فاصله فوق العاده زیادی كه بین كره زمین و سایر سیارات و اجرام موجود در كهكشان راه شیری وجود دارد، تصاویر به دست آمده از كهكشان مربوط به گذشته ای دور هستند و حتی جدیدترین تصاویر نیز احتمالا اجرامی را در فضا نشان می دهند كه در حال حاضردیگر وجود ندارند.
صرفنظر از این كه پروژه ATLASGAL تصاویر قدیمی یا جدید از كهكشان را در اختیار می گذارد، این پروژه امكان مطالعه عملكرد و جنس مواد تشكیل دهنده كهكشان را برای تمام محققان فراهم می كند.
علمی**9259**2017