۴ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۰:۴۱
کد خبر: 81975406
۰ نفر
اعتماد: حمایت هاشمی از« لیست ‌امید»

تهران- ایرنا- روزنامه اعتماد در شماره سه شنبه چهارم اسفند در تشریح تیتر یك، نوشت: هاشمی‌رفسنجانی پیش از ظهر دیروز در دیدار نامزدهای اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرای «لیست امید»، به همراه مسوولان ستادهای انتخاباتی آنان در شهرهای تهران، ری و شمیرانات، ائتلاف سیاسی را یكی از شیوه‌های مرسوم در همه دنیا خواند.

این روزنامه با انتخاب عنوان مسئولیت امروز ما تلاش‌برای بازگشت عقلانیت‌است، آورد: «چرا رای می‌دهیم؟» این پرسش شاید عنوان برنامه‌ای بود كه روز گذشته انجمن اسلامی دانشگاه پلی تكنیك اعلام كرده بود اما به واقع پرسشی مهم است كه چهره‌های سرشناس اصلاحات همچون سعید حجاریان، جعفر توفیقی و الهه كولایی سعی كردند تا پاسخی صحیح به آن بدهند. سعید حجاریان در پیام خود با پوزش از دانشجویان كه نتوانسته بود به دلیل مشكلات عدیده جسمی در جمع آنان حاضر شود، نوشته بود: می‌دانیم كه انتظار دانشجویان آرمان‌گرای ما آزادی، عدالت و حاكمیت قانون بر جامعه است اما می‌گویم كه مسوولیت امروزمان تلاش برای بازگشت اداره جامعه به سمت عقلانیت و باز‌سازی تخریب‌های دهه گذشته است.
روزنامه اعتماد با درج عنوان بدانیم؛ رای‌دادن بهتر از رای‌ندادن‌است، می نویسد: وزیر كشور اصلاحات دعوتنامه انتخاباتی صادر كرد؛ دعوتی برای رای دادن به «لیست كامل». عبدالله نوری در بیانیه‌ای كه به توضیح نواقص انتخابات پیش‌رو پرداخته گفته كه برای بهتر شدن شرایط هیچ راهی جز شركت در انتخابات برای امید به «بهبود نسبی» شرایط وجود ندارد. نوری در شرایطی این بیانیه را صادر كرده كه طی هفته‌های اخیر طیف‌ها و چهره‌های موثر جریان اصلاحات و اعتدال تمام تلاش خود را برای تشویق هواداران تغییر به رای دادن به كار گرفته‌اند. نوری اما در بیانیه‌اش سعی كرده تا با پرهیز از بزرگنمایی درباره افق‌های روشن آینده بیشتر خطر رای ندادن را به مخاطبانش گوشزد و البته در كنار آن حس «امید» را نیز در یك توصیف واقع‌بینانه ترسیم كند. از همین روست كه او در بهترین شرایط تنها از «گشایش نسبی» در مشكلات كشور سخن می‌گوید و توضیح می‌دهد كه همین گشایش نسبی نیز حاصل رای دادن مردم در هفتم اسفند خواهد بود.
این روزنامه با انتشار عنوان همه پیش‌به‌سوی صندوق‌های رای، می نویسد: الهه كولایی، غلامحسین كرباسچی و عده ای دیگر از اصلاح طلبان در یادداشت هایی از مردم برای حضور در انتخابات دعوت كردند.
این روزنامه در گفتارها و یادداشت های امروز عنوان های «حضور انتخاباتی مشروط به نتیجه نشود»، «دولت روحانی ماهانه 8833 شغل ایجاد كرده است»، «برای جلوگیری از حاكمیت تفكرات مخرب رای دهید»، «مجلس مددرسان دولت نیاز است»، «حضور گسترده مردم كمك دیپلماسی است» و «لازمه توسعه، مجلس كارآمد است» را به ترتیب به قلم عباس عبدی، مسعود نیلی، بهزاد نبوی، سعید شیركوند، محمدجواد ظریف و جواد اطاعت منتشر كرد.
روزنامه اعتماد همچنین ضمیمه خود را با عنوان «كرگدن» به چاپ رساند.
*گروه اطلاع رسانی
پژوهشم**9370**2002

سرخط اخبار پژوهش