نامزد هاي انتخابات اقلام غير مجاز تبليغاتي را داوطلبانه جمع آوري نمايند

شيراز - ايرنا - رئيس كل دادگستري و رئيس ستاد پيشگيري از تخلفات و جرائم انتخاباتي استان فارس از تشكيل 23 پرونده تخلف نامزد ها در دادگستري استان خبر داد و باتوجه به برخي تخلفات و تبليغات غير مجاز به كانديداها توصيه كرد براي جمع آوري اين تبليغات غير مجاز داوطلب شوند.

به گزارش ايرنا از روابط عمومي دادگستري استان فارس ، در اين نشست كه امشب برگزار شد ، علي القاصي رئيس كل دادگستري استان فارس نتيجه برگزاري نشست هاي ستاد پيشگيري از تخلفات انتخاباتي در سراسر استان را مثبت و بازدارنده ارزيابي كرد و افزود: در اين ستاد تصميم گرفته شده است تا در برخي شهرستان ها علي رغم اقدامات پيشگيرانه اوليه ، اقدامات ويژه اي در دستور كار قرار گيرد.
وي با اشاره به اينكه عدم رعايت قوانين انتخابات از سوي هيچ يك از كانديداهاي انتخاباتي قابل توجيه نيست افزود: در گردهمايي فرمانداران و كانديداهاي تأييد شده كه پيش از آغاز فعاليت هاي تبليغاتي در استانداري فارس تشكيل شد؛ كليه قوانين و مقررات تبليغاتي و خطوط قرمز براي داوطلبين نمايندگي مجلس شوراي اسلامي تشريح گرديد و بسته هاي حاوي كليه اطلاعات و مقررات به آنان تحويل شد كه با اين وجود شاهد عبور برخي از نامزدهاي انتخابات از خطوط قرمز نظام و همچنين تخلفات تبليغاتي بوده ايم.
نماينده عالي قوه قضائيه در استان فارس با ابراز تأسف از عدم قانون پذيري برخي از نامزد هاي انتخاباتي، عدم رعايت قانون توسط برخي افراد سرشناس را باعث تجّري ساير كانديداها خواند و خاطر نشان كرد: تا آخرين لحظه ستاد پيشگيري از جرائم و تخلفات انتخاباتي نتيجه و خروجي گزارشات خود را در راستاي تجديد نظر در صلاحيت نامزدها به هيأت نظارت بر انتخابات ارسال خواهد كرد.
القاصي با ابراز تأثر از اظهارات برخي از نامزد ها در جلسات تبليغاتي و همچنين انتخاب شعار هاي تبليغاتي غير متعارف توسط آنان گفت: متأسفانه در برخي از اين گردهمايي ها به اركان نظام و نهادهاي قانوني از سوي نامزدهاي انتخاباتي حمله شد كه اين امر به عنوان تضعيف اركان نظام در دستور كار بررسي نهاد هاي ذيصلاح قرار گرفته است.
وي از تشكيل 23 پرونده قضايي بر اساس گزارشات واصله از سوي دستگاه هاي امنيتي و انتظامي در دادگستري استان خبر داد و افزود: اكثر تخلفات رخ داده در خصوص عدم رعايت خطوط قرمز نظام ، تخلفات تبليغاتي ، تجمعات غيرقانوني و درگيري هوادارن، تشويش اذهان عمومي و افتراء بوده است.
در اين نشست همچنين روند برخورد فرمانداري و شهرداري با تخلفات تبليغاتي نامزدها در سطح شهر شيراز مورد بررسي قرار گرفت و تأكيد گرديد: در روزهاي آتي تا پايان مهلت قانون تبليغات اكيپ هاي برخورد و جمع آوري اقلام غير مجاز تبليغاتي تقويت و با شدت بيشتري در دستور كار قرار گيرد.
رئيس شوراي قضايي استان ضمن بر شمردن صفات كانديداي اصلح از جمله صداقت در گفتار و عمل ، درد آشنا، التزام به قانون و عدم وابستگي به منابع ثروت در هزينه هاي انتخاباتي مجدداً بر شفافيت عملكرد كانديداهاي مجلس شوراي اسلامي نسبت به اعلام منابع مالي تبليغات خود تأكيد كرد و افزود: بايد رسانه ها به خصوص رسانه ملي نسبت به آگاه سازي مردم نسبت به عملكرد كانديداهاي فعال و شفاف سازي فعاليت مالي آنان اقدام نموده تا رأي دهندگان ضمن تكميل شناخت خود نسبت به نامزد هاي داوطلب نمايندگي، ميزان صداقت آنان را مورد سنجش قرار دهند.
القاصي تأكيد كرد: براي اجراي دقيق و قاطعانه قانون نيازمند عزم و اراده جدي تر همه ارگان هاي عضو ستاد مي باشيم و قطعاً اين اراده نيز در دستگاه قضايي در راستاي برخورد با تخلفات در دستور كار مي باشد و كليه تخلفات مستد سازي و به هيأت نظارت بر انتخابات استان اعلام مي گردد.
رئيس ستاد پيشگيري از تخلفات و جرائم انتخاباتي استان همچنين به نامزد هاي انتخاباتي توصيه كرد تا در اسرع وقت نسبت به جمع آوري اقلام غير مجاز تبليغي اقدام نمايند در غير اين صورت پس از جمع آوري اقلام غير مجاز توسط اكيپ هاي اختصاصي و مستند سازي، پرونده تخلف تشكيل خواهد شد.
وي در پايان از پيش بيني تمهيدات ويژه در روز برگزاري انتخابات و اشراف كامل اطلاعاتي و امنيتي و اختصاص قضات ناظر ويژه در سراسر استان خبر داد و خاطر نشان كرد: در راستاي حفظ حقوق و صيانت از آراء مردم دستگاه قضايي با تخلفات احتمالي در روز برگزاري انتخابات به شدت برخورد خواهد كرد.
در اين نشست احمد رنجبر مسئول هيأت نظارت بر انتخابات استان فارس نيز با اشاره به از تخلفات و جرائم انتخاباتي رخ داده در ايام تبليغات از امكان رد صلاحيت كانديداهايي كه قوانين و مقررات را رعايت نكرده و از خطوط قرمز نظام عبور كرده اند؛ خبر داد و تأكيد كرد كانديداهايي كه از خطوط قرمز نظام عبور كنند در صلاحيت آنان تجديد نظر مي شود.
دهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي و پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري به طور همزمان هفتم اسفند 94 برگزار مي شود.
6113/

سرخط اخبار استان‌ها