دانمارك براي حل مشكل آب شرب در ايران اعلام آمادگي مي كند

زنجان - ايرنا - سفير دانمارك در ايران گفت: دانمارك با همكاري يكي از شركت هاي فعال در حوزه تامين آب شرب در ايران، آماده حل اين مشكل است.

داني عنان روز دوشنبه در ديدار با اعضاي اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي استان زنجان افزود: دانمارك در بخش آب مشكلي ندارد و گاه بيش از حد نيز بارندگي دارد.
وي يادآورشد: اين كشور طي سال هاي اخير توانسته است تكنولوژي هاي بسياري را در حوزه آب به وجود آورد كه مي تواند مشكلات كمبود آب ايران و زنجان را با استفاده از اين فناوري حل كند.
عنان اظهار كرد :يكي از شركت ها به نام كمپاس سال هاي بسياري است كه در ايران حضور دارد.
سفير دانمارك در ايران گفت: نقشي كه نمايندگي وزارت امور خارجه در زنجان بازي خواهد كرد، براي آنكه سفارت هاي خارجه در تهران از استان هاي ايران اطلاعات بيشتري كسب كنند، نقش بسيار مهم و اساسي است.
وي يادآورشد: اين نخستين ملاقات اقتصادي من در خارج از شهر تهران بود و من در اين سفر مطالب بسياري آموختم، در خصوص فرصت هاي بسيار زياد معادن نيز صحبت كرديم.
عنان اظهار كرد: به نظر مي رسد فرصت هاي بسياري باشد كه در بخش معدن از طرف شركت هاي دانماركي و طرف ايراني ارتباطات بيشتري برقرار شود.
سفير دانمارك در ايران گفت: در بخش كشاورزي، با برخي شركت هاي بزرگ ايراني همچون ميهن و پگاه ارتباطات بسيار نزديكي داريم.
وي خاطر نشان كرد: اين همكاري ها در بخش كشاورزي و صنعتي بايد در ايران و همچنين در زنجان بيشتر و قوي تر شود.
عنان ادامه داد: شايد بخش دارو، بخشي باشد كه بيشترين فرصت ها در آن وجود داشته باشد، نيروي كار بسيار متخصصي در اين زمينه در ايران وجود دارد، ارائه ها و توانمندي بسيار خوبي را براي سرمايه گذاران خارجي دارند.
سفير دانمارك در ايران گفت: اين موضوع يك شركت دانماركي را مي تواند مجاب كند كه 80 ميليون دلار در ايران سرمايه گذاري كند تا يك واحد صنعتي توليد دارو را در ايران راه اندازي كند.
وي با بيان اينكه اين سرمايه گذاري، مي تواند يك بازي دو سر برد بين ايران و دانمارك باشد، افزود: فكر مي كنم سرمايه گذاري بيشتري براي آينده هم در ايران از سوي طرف دانماركي انجام شود كه بتواند سود دو طرف را تامين كند.
عنان يادآورشد: اين سود دو طرفه موضوعي است كه در هر ارتباط تجاري، هدف نهايي محسوب مي شود.
سفير دانمارك در ايران گفت: اشاره شد كه زنجان در بخش نساجي دومين قدرت ايران محسوب مي شود، دانمارك نيز در بخش نساجي بسيار قوي است و در اين بخش نيز فرصت هاي بسياري براي تعامل و برقراري ارتباط وجود دارد.
وي اظهار كرد: سرمايه گذاران دانماركي كه علاقه مند به سرمايه گذاري در ايران باشند، در مورد زمان سرمايه گذاري صحبت نخواهد كرد، براي ورود به ايران ابتدا بايد اهداف مربوط به محصولات و بازار توليدها در ايران را ببينند.
عنان خاطر نشان كرد: شركت هاي دانماركي به بازار ايران نگاه دارند ولي با يك چالش به نام ارزيابي بازار و تعرفه هاي بالا مواجه هستند.
سفير دانمارك در ايران گفت: نحوه ورود به بازار ايران و اينكه بتوانند جذابيتي ايجاد كنند، يك مشكل جدي است.
وي ادامه داد: توليد محصولات تحت ليسانس با مشاركت سرمايه گذار و واحد صنعتي ايراني و تجهيزات و دانش فني دانماركي، مي تواند يك راهكار خوب براي رفع چالش بازار باشد.
عنان افزود: در صورتي كه به اين موارد بهتر نگاه كنيم، به حتم خيلي از شركت هاي دانماركي علاقه مند خواهند بود كه وارد ايران شوند و با شركت هاي ايراني مشاركت كنند.
سفير دانمارك در ايران گفت: بحث مربوط به تجهيزات و مواد اوليه مطرح است و از همين رو فرصت هاي بسياري را در زنجان براي ورود به سرمايه گذاري مي بينم.
وي تاكيد كرد: به حتم در زمان بلند تر فرصت هاي بيشتري براي سرمايه گذاري خواهيم داشت.
عنان به تلاش روسيه براي استفاده از ظرفيت توليد محصولات لبني زنجان اشاره و اظهار كرد: روسيه يك تعداد تحريم عليه اتحاديه اروپا وضع كرده است كه گوشت، محصولات لبني و بسياري اقلام ديگر را نمي توانند از دانمارك وارد كنند.
سفير دانمارك در ايران گفت: اين تحريم ها فرصت هاي بسياري را براي بقيه به وجود آورده است.
وي تصريح كرد: اگر دانمارك و ايران شانس همكاري با همديگر را داشته باشند مي توانند محصولات لبني متناسب با ذائقه روس ها را توليد كنند.
عنان خاطر نشان كرد: به حتم اين موضوع براي ايران و دانمارك سود بخش است و مبحثي قابل پيگيري به شمار مي آيد.
سفير دانمارك در ايران به پيشنهاد رئيس اتاق بازرگاني زنجان مبني بر انتقال تكنولوژي گفت: تبادل تكونولوژي موضوعي است كه دانمارك نيز نسبت به آن اشتياق دارد.
وي ادامه داد: برخي از شركت هاي ماشين آلات دانماركي، مي توانند كمك كنند كه توليد محصولات ايراني ارتقا پيدا كند.
عنان افزود: با اين تكنولوژي ها وو ماشين آلات نه فقط 500 هزار تن كه بتوانيم بيش از آن در زنجان فرآوري كنيم كه آن موجب ارزش افزوده خواهد شد و براي زنجان و به حتم تجارت ايران نيز سودده خواهد بود.
سفير دانمارك در ايران گفت: جلسه اي كه به پيشنهاد زنجان مطرح شد كه در آن برخي از تجار دعوت شوند و يك تعداد تجار دانماركي علاقه مند در آن حاضر شوند، بسيار فكر خوبي است.
داني عنان سفير دانمارك در ايران طي سفر دو روزه خود به زنجان از مراكز تجاري، صنعتي و علمي اين استان بازديد كرد، نشستي با استاندار داشت و در آخرين برنامه خود در جمع اعضاي هيات مديره اتاق بازرگاني حاضر شد.
در پايان اين مراسم تفاهم اي براي افزايش تعاملات اقتصادي ميان دانمارك و زنجان بين سفير دانمارك در ايرن و رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي زنجان امضا شد.
3001/6085