بهره مندی 80 نفر از بانك های اهدای سلول های بنیادی خونساز و بانك خون بندناف

تهران- ایرنا- مدیر بانك اهداكنندگان سلول های بنیادی خونساز ایران گفت: در سال های اخیر 80 نفر از بانك های اهدای سلول های بنیادی خونساز و بانك خون بند ناف كشور، سلول های بنیادی دریافت كرده اند.

دكتر امیرعلی حمیدیه روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: در كشور علاوه بر شش مركز اهدا كنندگان سلول های بنیادی خونساز، سه بانك خون بند ناف عمومی شامل سازمان انتقال خون ایران، بیمارستان شریعتی تهران و رویان، فعال است.
وی با اشاره به این كه در سال های اخیر80 نفر از بیماران نیازمند توانسته اند از بانك های سلول های بنیادی خونساز داخل كشور اعم از مراكز پذیره نویسی اهداكنندگان سلول های بنیادی و بانك های خون بند ناف استفاده كنند، بیان كرد: در حال حاضر در مجموع بانك ها، نمونه خون 10 هزار داوطلب جمع آوری شده است.
حمیدیه با اشاره به اینكه شبكه شدن بانك های سلول های بنیادی خونساز نیاز كشور است، گفت: در همین زمینه دفتر شبكه ملی اهدا كنندگان سلول های بنیادی خونساز ایران و بانك های خون بند ناف راه اندازی شده است، با راه اندازی این شبكه و با استفاده از نرم افزار تمامی مراكز فعال در این زمینه به طور متمركز با هم متصل شده و اطلاعات آن در سرور وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ذخیره و نگهداری خواهد شد.
وی یادآور شد: سالانه هزاران نفر دچار بیماری های كشنده ای از جمله انواع سرطان ها می شوند كه برای عده زیادی از این بیماران، تنها درمان نجات بخش، پیوند سلول های بنیادی خونساز است.
حمیدیه گفت: نیاز كشور قطعا در این زمینه بیشتر است كه با كمك های بیشتر مسئولان و مردم، تعداد داوطلبین این بانك ها گسترش پیدا كرده و شاهد راه اندازی این بانك ها در استان های مختلف كشور برای بهره مندی از اهدای همه اقوام ایرانی باشیم.
علمی (4) **9340**2017