۲۸ بهمن ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۴۰
کد خبر: 81967746
۰ نفر
زیكا مقصر نیست

تهران - ایرنا - محققان احتمال می دهند آفت كش های مورد استفاده برای نابودی پشه ناقل زیكا عامل شیوع میكروسفالی هستند و این بیماری نادر به ویروس زیكا مربوط نیست.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از واشنگتن پست، آفت كش مورد بحث در این تحقیق، پیریپروكسیفن نام دارد كه پشه ناقل ویروس زیكا را مورد هدف قرار می دهد.
محققان با بررسی موارد ابتلا به زیكا در برزیل و كلمبیا كه به ترتیب بیشترین موارد ابتلا را گزارش كرده اند، دریافتند كه ویروس زیكا در برزیل با میكروسفالی همراه است، در حالی كه در كلمبیا، ویروس زیكا منجر به میكروسفالی نمی شود؛ بنابراین احتمال دادند كه میكروسفالی نتیجه استفاده از آفت كشی است كه در برزیل استفاده می شود.
ادامه تحقیقات نشان داد تمام موارد ابتلا به میكروسفالی در برزیل، به ویروس زیكا مرتبط نیست؛ از طرفی بیشتر افرادی كه گزارش شده است میكروسفالی دارند، میكروسفالی نداشته اند و به اختلالات عصبی دیگر مبتلا بوده اند. در پاسخ به این مطالعه، مقامات برزیل استفاده از آفت كش پیریپروكسیفن را تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآورده اند.
قسمت اعظم این حشره كش از طریق آب آشامیدنی برزیل وارد بدن ساكنین می شود؛ این درحالیست كه سازمان جهانی بهداشت بر اضافه كردن این آفت كش به آب آشامیدنی برای كاهش شیوع زیكا اصرار دارد.
اخبار منتشر شده مبنی بر ارتباط آفت كش ها و شیوع میكروسفالی و نظر سازمان جهانی بر بی خطر بودن این آفت كش، سبب بروز ترس و سردرگمی در برزیل شده است. محققان در حال بررسی بیشتر برای روشن شدن مطلب هستند، زیرا هنوز ارتباط میكروسفالی با زیكا یا آفت كش به طور قطعی تایید یا تكذیب نشده است.
ویروس زیكا در سال 1952 در اوگاندا و تانزانیا برای اولین بار در انسان مشاهده شد. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، شیوع اصلی بیماری در آفریقا بود ولی پس از آن به طور پراكنده در آسیا دیده شد، تا اینكه در سال 2007 در جزیره ای به نام 'یاپ' Yap در میكرونزی واقع در اقیانوس آرام غربی شیوع گسترده ای یافت و نزدیك به 75 درصد ساكنین این منطقه را آلوده كرد.
به دنبال شیوع گسترده این عفونت در پلینزی (منطقه ای در اقیانوس آرام مركزی) و بزریل به ترتیب در سال های 2013 و 2015 میلادی، متخصصان بهداشت، اطلاعات مربوط به عوارض عصبی و خودایمنی ناشی از بیماری را منتشر كردند.
در حال حاضر، برزیل میزبان اصلی این ویروس است و سازمان جهانی بهداشت به تازگی در مورد شیوع این ویروس هشدار داده است و پیش بینی می كند كه در سال جاری میلادی، سه تا چهار میلیون نفر در سراسر آمریكا به زیكا مبتلا خواهند شد.
در سال 2014 میلادی، شیلی اولین مورد انتقال ویروس در جزیره ایستر را تایید كرد و در ماه مه سال 2015، اولین مورد انتقال در ناحیه شمال شرق برزیل تایید شد. همراه با شیلی و برزیل، ویروس در كشورهای دیگر آمریكا از جمله باربادوس، بولیوی، كلمبیا، اكوادور، السالوادور، گوادلوپ، گواتمالا، گویان، هائیتی، هندوراس، مارتینیك، مكزیك، پاناما، پاراگوئه، پورتوریكو، سنت مارتین، سورینام و ونزوئلا گزارش شد.
زیكا از طریق یك پشه به نام Aedes كه عامل انتقال تب دانگ و تب زرد نیز به شمار می آید، منتقل می شود. تب خفیف، خارش پوست و ورم ملتحمه، اولین علایم بیماری هستند كه معمولا دو تا هفت روز طول می كشند.
درحال حاضر هیچ درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد و بهترین شكل پیشگیری، محافظت در برابر نیش حشره است.
تب، سردرد، قرمزی چشم ها، خارش و درد مفاصل و عضلات، مهمترین نشانه های ویروس زیكا به شمار می آیند و معمولا این نشانه ها از هر چهار بیمار، در یك تن ظاهر می شود. بسیاری از افرادی كه به این ویروس آلوده هستند، به دلیل عدم مشاهده علایم اولیه، از بروز عفونت آگاهی ندارند.
علمی (6) ** 9259**1440