طرح موبایل دانش آموزی بدون پیوست فرهنگی نتیجه نمی دهد

تهران - ایرنا - عضو هیات علمی دانشكده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران با بیان اینكه طرح ها و برنامه های مرتبط با فناوری های نوین، بدون پیوست فرهنگی محكوم به شكست است، تاكید كرد: اجرای طرح موبایل دانش آموزی هم بدون پیوست فرهنگی و غنای روابط عاطفی، جواب نمی دهد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر غلامعلی افروز روز سه شنبه در افتتاحیه همایش نسلی سالم در پرتو فناوری های نوین اظهار داشت: بچه های امروزی با فناوری های جدید به خوبی آشنا هستند و ما نمی توانیم سر آنها كلاه بگذاریم و در موردی مانند موبایل دانش آموزی، آنها سیم كارتهایشان را عوض خواهند كرد و ما قادر به كنترل آنها نیستیم.
وی مصونیت عاطفی نوجوانان و جوانان را موثرترین راه پیشگیری از آسیب های روانی و اجتماعی در آنها دانست و گفت: گسست نسل ها به خاطر بریده شدن و سستی پیوندهای عاطفی رخ می دهد و كودكان و نوجوانان در خانواده هایی با پیوندهای عاطفی محكم و قوی، از آسیب ها مصون می مانند ولی خانواده هایی كه تعاملات انضباطی بر آنها حاكم است به محیطی ملال آور و خسته كننده تبدیل می شوند.
افروز ادامه داد: بچه ها در خانواده های دارای تعاملات انضباطی، بیشتر مستعد آسیب های اجتماعی و روانی هستند و ارتباطات مجازی را جایگزین خلاهای عاطفی خود می كنند و از آنجا كه ماهیت فناوری های نوین، زیاده خواهی است بچه ها به دام اعتیاد اینترنتی می افتند و بیش از پیش، دچار انزوا می شوند.
وی با بیان اینكه استفاده از فناوری های نوین به یك بخش اصلی خانواده های امروزی تبدیل شده است، تصریح كرد: این فناوری ها باید برای ما نقش یك وسیله را ایفا كنند كه از آنها برای تعالی بهره بگیریم نه اینكه یك زمینه باشند زیرا در اینصورت، فناوری ها ما را كنترل می كنند و به پیش می برند.
عضو شورای سیاستگذاری همایش نسلی سالم در پرتو فناوری های نوین به خانواده ها پیشنهاد كرد استفاده از این فناوری ها را به محیط های مشترك منزل، محدود كنند و از انتقال ابزارهای فناوری نوین به اتاق های خصوصی اعضای خانواده بپرهیزند زیرا این امر به انزوا و فاصله گرفتن افراد از یكدیگر می انجامد.
همایش نسلی سالم در پرتو فناوری های نوین با حضور صاحبنظران دانشگاهی و آموزش و پرورش به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف درحال برگزاری است و تا فردا 28 بهمن ماه ادامه دارد.
این همایش در محورهای اصلی 'فناوری، خلاقیت، استعداد یابی و استعداد پروری كودكان و نوجوانان'، 'فناوری و رشد و تكامل همه جانبه كودكان (Early Child Development)'، 'سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی كودكان و نوجوانان در پرتو فناوری های نوین'، 'فناوری و سبك زندگی كودكان و نوجوانان' و 'آموزش و پرورش، فناوری و نسل آینده' تدارك یافته است.
'خانواده، فناوری و نسل سالم'، 'فرهنگ سازی كاربری فناوری در نسل سالم'، 'فناوری و كارآفرینان آینده' و 'بررسی تجارب دنیا در كاربری فناوری های نوین در پرورش نسل آینده' از دیگر محورهای این همایش است.
در این همایش، سخنرانی های تخصصی با موضوعات 'فناوری های نوین و كاهش شكاف بین نسل ها'، 'خانواده، فناوری و نسل سالم'، 'فناوری و سبك زندگی كودكان و نوجوانان' ، 'رسانه، كودك و سلامت خانواده'، 'فناوری های نوین و شكاف نسل ها'، 'عدالت در پرورش نسل آینده در پرتو فناوری های نوین' و 'اعتیاد اینترنتی و علل روانشناختی آن' ارائه می شود.
علمی**1055**1440