۲۶ بهمن ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۴۷
کد خبر: 81964916
۰ نفر
آب انبارهای پارك ملی دریاچه ارومیه سرریز شد

ارومیه- ایرنا- رئیس اداره پارك ملی دریاچه ارومیه گفت: آب انبارهای موجود در پارك ملی دریاچه ارومیه بر اثر بارش برف و باران در روزهای اخیر سرریز شده است.

بهزاد شیرپنجه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در مجموع 10 آب انبار در پارك ملی دریاچه ارومیه وجود دارد كه ظرفیت آنها 180 هزار لیتر است.
وی بیان كرد: 98 هزار لیتر از ظرفیت آب انبارهای پارك ملی دریاچه ارومیه از طریق نزولات آسمانی و بقیه از طریق چشمه های موجود و سطوح آبگیر در جزایر پر می شود.
شیرپنجه اظهار كرد: اكنون حداكثر استفاده از آب های موجود در جزیره اشك می شود به گونه ای كه حتی آب موجود در پاسگاه ها نیز جمع آوری شده و به تانكرهای پلاستیكی موجود در جزایر برای استفاده حیات وحش منتقل می شود.
وی گفت: بارندگی ها موجب شده تا در مناطق آفتاب گیر پوشش گیاهی مطلوبی به وجود آید و قوچ و میش موجود در جزایر از این پوشش گیاهی تازه استفاده كنند.
شیرپنجه اظهار كرد: برای تامین غذای گوزن زرد ایرانی نیز سه تن یونجه در جزیره اشك توزیع شده است.
دریاچه ارومیه دارای 5700 كیلومتر مربع مساحت است كه از این پهنه تنها پنج تا 10 درصد باقی مانده و بخش وسیعی از این دریاچه خشك شده است.
پارك ملی دریاچه ارومیه زیستگاه مهمی برای گوزن زرد و قوچ و میش ارمنی است.
جزیره اشك واقع در پارك ملی دریاچه ارومیه و دومین جزیره بزرگ این پارك پس از جزیره كبودان، یكی از مهمترین زیستگاه های گوزن زرد ایرانی در كشور است.
اكنون 250 راس گوزن زرد ایرانی و 1400 راس قوچ و میش ارمنی در جزایر 9 گانه دریاچه ارومیه زندگی می كنند.
2077/7125/1905