فن بازار و نمایشگاه محصولات سلول های بنیادی برگزار می شود

تهران- ایرنا- رئیس ستاد توسعه سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از برگزاری فن بازار و نمایشگاه محصولات دانش بنیان سلول های بنیادی در نخستین جشنواره ملی و كنگره سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی كشور خبر داد.

دكتر امیرعلی حمیدیه روز یكشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: برای اولین بار برگزاری این فن بازار در حوزه سلول های بنیادی طراحی شده است.برپایی این فن بازار و نمایشگاه در حاشیه نخستین جشنواره ملی و كنگره سلول های بنیادی وپزشكی بازساختی كشور كه روزهای 30 ، 31 اردیبهشت و یكم خرداد ماه سال 95 برگزار می شود، برنامه ریزی شده است.
وی با بیان این كه این جشنواره از بخش های مختلف تشكیل شده است و در واقع می توان آن را یك فستیوال برشمرد، اظهاركرد: در یك فراخوان، از شركت های دانش بنیان فعال در حوزه سلول های بنیادی جهت حضور در جشنواره دعوت خواهد شد.
وی گفت: در این فن بازار، ایده های برتر در حوزه سلول های بنیادی به صنایع و صنعتگران معرفی خواهد شد.
به گفته دكتر حمیدیه، در جشنواره سلول های بنیادی، برندگان جایزه ملی سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی، دانش آموزان فعال در حوزه سلول های بنیادی، محققان و شركت های دانش بنیان فعال در حوزه سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی حضور دارند و در بخش كنگره این جشنواره از سخنرانان خارجی برای انتقال فكر و فناوری استفاده شده است.
وی گفت: این جشنواره، شامل كنگره محققان كشور در این حوزه است كه آخرین دستاوردهای خود را در این زمینه ارایه خواهند كرد، در حال حاضر وب سایت این كنگره طراحی و راه اندازی شده است و علاقه مندان درحال ثبت نام و ارسال مقالات خود برای ارایه در كنگره هستند.
وی با بیان این كه برگزاری كارگاه های مختلف آموزشی در كنگره دیده شده است، در خصوص میهمان های خارجی این رویداد گفت: تعداد زیادی از مهمانان خارجی علاقه مند برای حضور در این كنگره هستند اما به دلیل مصوبه مجالس نمایندگان و سنای آمریكا كه ورود سفركنندگان به ایران، عراق، سوریه و سودان به خاك آمریكا را محدود می كند، اختلالاتی در این زمینه ایجاد شده است.
رئیس ستاد توسعه سلول های بنیادی ادامه داد: در این جشنواره، با حضور محققین از برندگان المپیاد ملی دانش آموزی در حوزه سلول های بنیادی و همچنین از برندگان جایزه ملی سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی كه برای افراد زیر 35 سال در نظرگرفته شده و شامل ایده برتر، اختراع برتر، مقاله و پایان نامه برتر است و همچنین از پیشكسوتان این حوزه تقدیر خواهد شد،
حمیدیه ادامه داد: این نمایشگاه اولین جایی است كه شركت های دانش بنیان كشور، محصولات حوزه سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی را در آن به نمایش می گذارند و در فن بازار نیز محققان در كنار صاحبان صنایع كشور قرار می گیرند تا ایده خود را به فروش برسانند و با صنایع تعامل برقرار كنند.
حمیدیه شمار شركت های دانش بنیان ثبت شده در حوزه سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی را افزون بر 30 شركت اعلام كرد و گفت: اما این كه چه تعداد از این شركت ها در نهایت به محصول سلولی برسند، اهمیت دارد، شاید این شركت ها در هم ادغام شوند و یا ایده های شركت های دانش بنیان كوچك را ، شركت های صنایع دارویی بزرگ كشور خریداری كنند كه به هر حال، یك اصل است كه در دنیا اتفاق می افتد و در كشور ما نیز هم رخ می دهد.
علمی (4) ** 9340**1440