رئیس اتاق ایران خواستار حضورجدی فعالان اقتصادی در انتخابات پیش رو شد

تهران- ایرنا- رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران ضمن درخواست از فعالان اقتصادی برای حضور جدی در انتخابات پیش رو، تاكید كرد نمایندگانی باید انتخاب شوند كه در مجلس آینده تصمیم های خردمندانه ،علمی و كارشناسی می گیرند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محسن جلال پور امروز (یكشنبه) در نهمین جلسه هیات نمایندگان دوره هشتم اتاق بازرگانی صنایع، معادن و كشاورزی ایران، با اشاره به نزدیك بودن برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: حضور نمایندگانی با این خصوصیت ها مستلزم حضور یكپارچه مردم در پای صندوق های رای است.
وی با بیان اینكه درخواست ما از فعالان اقتصادی، حضور جدی در انتخابات و مطالبه مسایل اقتصادی از نامزدهای مجلس شورای اسلامی است، اولویت امروز كشور را مسایل اقتصادی و حل آن را نیازمند اجماع دانست.
وی با بیان اینكه جمهوری اسلامی ایران ثمره اجماع را یك بار در دفاع مقدس و یك بار نیز در برنامه هسته ای تجربه كرده است، گفت: در موضوع اشتغال و محیط زیست دولت به تنهایی نمی تواند كاری پیش ببرد و در این زمینه باید اجماع و وحدت بین تمامی بخش های كشور ایجاد شود.
جلال پور گفت: دو دیدگاه برای طی كردن مسیر اقتصادی كشور وجود دارد؛ نخستین مسیر ادامه روند 80 سال گذشته با تكیه بر بنگاه ها و پروژه های بزرگ دولتی است كه نتیجه آن توسعه ای ناپایدار است.
وی افزود: این دیدگاه معتقد است نباید معطل جان گرفتن بخش خصوصی بود؛ این دیدگاه شرایط امروز كشور را سخت تر و غیرقابل برگشت خواهد كرد.
رئیس اتاق ایران ادامه داد: دیدگاه دوم مبتنی بر توسعه كشور در فضای آزاد و رقابتی است؛ براساس آن همه برای جذاب كردن سرمایه گذاری باید دست به دست هم دهند. این دیدگاه توسعه كشور و حل معضلات اقتصادی را در گرو توجه به بنگاه های اقتصادی، كسب و كارهای خلاق، شركت های پیشرو و صادراتی و از این قبیل راهكارها می داند.
جلال پور نمونه كشورهایی كه اقتصاد خود را براساس پروژه های دولتی پیش برده اند 'كره شمالی' و نمونه كشورهایی كه توسعه خود را براساس بخش خصوصی پیش برده اند 'كره جنوبی' نام برد.
رئیس اتاق ایران مبارزه با فساد، رقابتی كردن بازار، اصلاح نظام یارانه ای، رفع قوانین مزاحم، اصلاح نظام تعرفه ای، اصلاح نظام مالیاتی و ارتقای شاخص فضای كسب و كار را از اولویت هایی عنوان كرد كه در اقتصاد كشور باید در دستور كار قرار گیرد.
وی گفت: پیشنهاد داده ایم در برنامه پنج ساله ششم توسعه ارتقای رتبه ایران در فضای كسب و كار از 118 به 50 هدف گذاری شود.
وی با تاكید بر اینكه مسایل اقتصادی باید در مجلس آینده به عنوان اولویت اصلی دیده شود، گفت: دو معضل اقتصاد و محیط زیست از مهم ترین مسایل پیش روی كشور است. در حوزه محیط زیست كشور در شرایطی بحرانی قرار دارد و امروز ایران در شاخص اضافه برداشت از منابع زیرزمینی در رتبه نخست جهان است یعنی كشور آبستن معضلات محیط زیستی است.
وی یكی از مشكلات 25 سال آینده كشور را سونامی ریزگردها عنوان كرد.
اقتصام**9189** 9132 **1561