۲۴ بهمن ۱۳۹۴،‏ ۱۶:۳۵
کد خبر: 81961986
۰ نفر
حفره لایه ازن بزرگتر می شود

تهران- ایرنا- دانشمندان هشدار دادند كه بهار امسال با مستقیم شدن جهت تابش نور خورشید و به خاطر آلاینده های باقی مانده در هوا، حفره بزرگ لایه ازن در قطب شمال وسیعتر می شود.

به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی دیلی میل، در حال حاضر تصور می شود كه سوراخ لایه ازن برفراز قطب شمال در كانادا حدود 770 هزار مایل مربع (دو میلیون كیلومتر مربع) و یا در حدود مساحت گرینلند باشد.
اما طبق پیش بینی دانشمندان زیست محیطی، این شكاف در لایه محافظ اتمسفری زمین بهار امسال با به اصطلاح بازگشت نور خورشید به این منطقه بعد از زمستان طولانی تاریك، وسیعتر خواهد شد.
به نوشته مجله ساینس Science، پایین بودن كم سابقه دما در جو فوقانی زمین می تواند باعث آزادسازی مواد شیمیایی شود كه لایه ازن را تخریب می كند.
ازن گازی متشكل از سه مولكول اكسیژن است كه گرچه می تواند تهدیدی برای سلامتی انسان ها باشد، اما در قسمت بالایی اتمسفر، با جذب اشعه ماوراء بنفش از خورشید، از انسان محافظت می كند.
از سوی دیگر بدون ازن، سطح سیاره زمین در معرض سطوح خطرناك اشعه UV-B قرار خواهد گرفت كه می تواند دی ان آ DNA را تكه تكه و جهش هایی ایجاد كند كه باعث ابتلا به سرطان می شود.
در اواخر قرن بیستم مشخص شد كه ازن توسط كلروفلوروكربن ها (CFCs) كه اكنون استفاده از آنها ممنوع شده كاهش یافته است؛ كلروفلوروكربن ها در حین تجزیه با ازن واكنش می دهند.
اندازه حفره لایه ازن برفراز كانادا در سال 2011 مشخص شد، اما این حفره در دوره های طولانی سرد، مانند زمستان قطب شمال بزرگتر می شود.
سرما باعث می شود كه ابرهای اسید نیتریك حاصل از منابع طبیعی، در جو متمركز شوند و در آنجا با كلر در جو واكنش نشان دهند و ازن را از بین ببرند.
اگر میزان تخریب افزایش یابد، در آن صورت حفره بزرگتر می شود.
دانشمندان هشدار می دهند كه اگر گرداب قطبی امسال - الگوی هوای زمستانی كه گردش هوای سرد در قسمت بالایی اتمسفر را به دام می اندازد- بیش از حد معمول ادامه یابد و به بهار برسد، با تغییر جهت تابش نور خورشید از مایل به مستقیم یك واكنش زنجیره ای مواد شیمیایی ایجاد می شود كه اندازه حفره را بزرگتر می كند.
دكتر ماركوس ركس، شیمیدان جوی در موسسه آلفرد واگنر (AWI) در پوتسدام آلمان توضیح داد كه احتمالا تا هفته آینده یك چهارم ازن قطب شمال از بین می رود.
علمی**2038**2017