دیدار تاریخی رهبران كلیسای ارتدوكس و كاتولیك/ رهبران دو كلیسا بیانیه تفاهم امضا كردند

مسكو - ایرنا- 'پاتریارك كریل' رهبر كلیسای ارتدوكس روس با پاپ 'فرانسیس' رهبر كاتولیك های جهان در كوبا دیدار كرد و این نخستین دیدار رهبران این دو كلیسا در یك هزار سال اخیر بود كه با امضای بیانیه تفاهم به اختلافات دو كلیسا پایان داد.

به گزارش ایرنا، پاتریارك كریل رهبر كلیسای ارتدوكس روس كه رهبری كلیساهای ارتدوكس روسیه، بلاروس و اوكراین را برعهده دارد، در هاوانا پایتخت كوبا در حضور رائول كاسترو رئیس جمهوری كوبا با پاپ فرانسیس رهبر كاتولیك های جهان دیدار كرد.
دو طرف در ابتدا به مدت دو ساعت به صورت انفرادی مذاكره كردند و سپس در جمع اسقف های اعظم و اسقف های دو كلیسا و نیز رئیس جمهوری كوبا به گفت و گو پرداخته و بیانیه تفاهم را امضا كردند.
رهبر كلیسای ارتدوكس روس گفت: كلیسای ارتدوكس روس و كلیسای كاتولیك می توانند در سطح جهانی با یكدیگر همكاری كرده و از جمله به دفاع از مسیحیان، پیشگیری از وقوع جنگ و خونریزی و احترام به حقوق انسانها و تحكیم بنیان خانواده و اصول و ارزش های اخلاقی بپردازند.
پاتریارك كریل همچنین به آمادگی كلیسای ارتدوكس روس برای همكاری با كلیسای كاتولیك در امور مذهبی اشاره كرد.
رهبر كاتولیك های جهان هم در جمع خبرنگاران گفت كه در گفت و گوی انفرادی با پاتریارك كریل مذاكرات صریح و برادرانه ای داشته و احساس می كرد كه در این دیدار روح القدس هم حضور داشت.
وی افزود: در این دیدار برخی ابتكارات كه می توان به مرور زمان اجرا كرد مطرح و مورد بحث قرار گرفت.
رهبر كلیسای كاتولیك از كوبا و حكومت این كشور به دلیل تلاش برای فراهم آوردن مقدمات این دیدار تشكر و قدردانی كرد و گفت: اگر این دیدارها ادامه بیابد كوبا پایتخت گفتمان خواهد شد.
رهبران كلیسای ارتدوكس روس و كلیسای كاتولیك روم در پایان دیدار خود در هاوانا بیانیه تفاهم امضا كردند كه در آن بر تفاهم و همكاری دو كلیسا برای حل مسایل مسیحیان منطقه خاورمیانه و اروپا تاكید شده است.
در این بیانیه بر حمایت از پناهجویان و آوارگانی كه به دلیل جنگ و خونریزی در كشورهای خاورمیانه مجبور به ترك خانه و كشور خود شده اند، تاكید شده است.
رهبران دو كلیسا در بیانیه تفاهم همچنین بر رفع اختلافات و دودستگی مذهبی در اوكراین و برقراری سازش عمومی در این كشور تاكید كردند.
در این بیانیه رهبران دو كلیسا ازدواج میان همجنس گرایان بویژه برابر كردن این ازدواج با ازدواج سنتی (مرد و زن) را غیرمجاز و غیرقابل قبول دانستند.
كلیسای كاتولیك روم و كلیسای ارتدوكس روس قرن ها با یكدیگر اختلافات شدید داشته و هیچگاه رهبران آن حاضر به دیدار با یكدیگر نشده بودند.
این اختلافات علاوه بر جنبه های مذهبی ،دلایل ژئوپلیتیكی و سیاسی داشته و كلیسای ارتدوكس روس همواره مانع نفوذ كلیسای كاتولیك در سرزمین تاریخی روس (روسیه، اوكراین و بلاروس) شده است و چنین تلاشی از سوی كاتولیك ها بر اختلافات میان دو طرف دامن می زد.
در زمان حاضر كلیسای كاتولیك روم پنج حوزه اسقف نشین در روسیه دارد و این تقسیم بندی كه از چند سال پیش اعمال شده بود با واكنش منفی و مخالفت كلیسای ارتدوكس روس مواجه شد.
كلیسای ارتدوكس روس همچنین پس از فروپاشی شوروی چند كلیسای خود را در غرب اوكراین از دست داد كه تحت كنترل كاتولیك ها در آمد و این امر بر اختلافات دو كلیسا افزود.
دیدار پاتریارك كریل و پاپ فرانسیس نخستین دیدار رهبران دو كلیسا در یك هزار سال اخیر است كه به اختلافات دو كلیسا پایان داد و به نظر می رسد این سازش كلیسایی برای حكومت روسیه كه در شرایط تنش های شدید سیاسی با غرب و اروپا قرار دارد از اهمیت حیاتی برخوردار است.
اروپام*391*1517

سرخط اخبار جهان