عرضه هنر ایرانی در نمایشگاه متفاوت صنایع دستی كرمان

كرمان - ایرنا - تفاوت های حائز اهمیت نهمین نمایشگاه صنایع دستی كرمان با عرضه بهترین های هنر ایرانی حتی در بین ازدحام بازدید كنندگان مغفول نمانده بود و همچنان خودنمایی می كرد.

به گزارش ایرنا در حالی كه نمایشگاه های صنایع دستی استان كرمان در هشت دوره گذشته همواره از جایگاه خوبی در سطح كشور برخوردار بوده اند، اما اینبار و در نهمین نمایشگاه صنایع دستی این تفاوت به طور قابل ملاحظه به چشم می خورد.
تنوع در محصولات ارائه شده، ارائه صنایع دستی به صورت زنده و حضور صنعتگران و مشاوران عرصه های مختلف صنایع دستی در این نمایشگاه از جمله تفاوت های مهم این نمایشگاه بود.
رونمایی از گلیم و پته قالی و كتاب پته كرمان نیز از دیگر تفاوت های این نمایشگاه در سال جاری به شمار می رود.
استان زرخیز كرمان با مردمانی سخت كوش از دیرباز، نبوده و نیست را به هست بدل كرده و همواره با هنر خود صنایع دستی زیبایی را با وسایل مختلف خلق كرده اند كه البته جای بسی تقدیر دارد.
و اینك در نهمین نمایشگاه صنایع دستی استان كرمان از صدای كنده كاری روی مس و تراش سنگ های فیروزه شهربابك كه حالا چند صباحی است با نام این شهرستان به عنوان زادگاهشان به بازار عرضه می شوند تا معرق كاری و سوزن دوزی های روی پته و قالی، گلیم و سبدبافی گرفته تا مواد غذایی و محصولات طبیعی و سنتی مناطق مختلف كشور حال و هوای خاصی به این نمایشگاه بخشیده است.
نویسنده كتاب پته و شركت كننده در نهمین نمایشگاه صنایع دستی استان كرمان استقبال مردم از این نمایشگاه بی نظیر عنوان كرد.
فاطمه سیدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: كرمانی ها از نگارش كتاب پته استقبال درخور توجهی داشتند.
وی اظهار كرد: كتاب و آثار ارائه شده در غرفه پته طی چند روز گذشته فروش خوبی داشته است.
وی با اشاره به اینكه كتاب پته كرمان از بخش های مختلف مقدمه، تاریخچه پته، آموزش دوخت های مختلف و تست های آزمون پته دوزی تشكیل شده است اظهار كرد: این كتاب شب سه شنبه رونمایی شد.
سیدی افزود: هنرمندان استان های مختلف كشور در بخش پته، مشتاق شركت در نمایشگاه صنایع دستی كرمان بودند كه به دلایلی میسر نشد.
یكی دیگر از شركت كنندگان در نمایشگاه صنایع دستی كرمان نیز این نمایشگاه را متفاوت دانست.
مریم قدیری كه طراحی سنتی روی چوب و چرم را انجام می دهد افزود: فضای نمایشگاه و مدیریت غرفه ها بسیار خوب و متفاوت از سالهای گذشته بود.
وی اظهار كرد: نهمین نمایشگاه صنایع دستی استان كرمان با سایر نمایشگاه ها به دلیل حضور صنعتگران تفاوت های قابل ملاحظه ای داشت.
قدیری اظهار كرد: صاحبان آثار صنایع دستی از این طریق می توانند در مورد چگونگی ارائه آثارشان با مشاوران و صنعتگران گفت و گو و نظرخواهی كنند.
وی افزود: پیاده كردن هنر ویترای روی چرم و چوب و طراحی آن به شیوه سنتی را با ایده های نو انجام داده ام كه با استقبال بازدیدكنندگان مواجه شد.
وی افزود: با توجه به مسافت نمایشگاه تا مركز شهر، باور استقبال بی نظیر مردم از نمایشگاه دشوار بود.
قدیری گفت: شركت كنندگان در نهمین نمایشگاه صنایع دستی استان كرمان از فروش خود راضی هستند.
وی تصریح كرد: برنامه هایی كه در خلال برگزاری نمایشگاه اجرا می شد فضای نمایشگاه را شاد و متنوع كرده بود.
وی مردم كرمان را به هنر و صنایع دستی علاقمند دانست و افزود: استقبال بی نظیر مردم بر این ادعا صحه می گذارد.
معاون صنایع دستی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان كرمان نیز از استقبال بی نظیر مردم از نهمین نمایشگاه صنایع دستی استان كرمان خبر داد.
غلامرضا فرخی به ایرنا گفت: اجرای موسیقی زنده جنوب به جذابیت این نمایشگاه افزوده بود.
وی اظهار كرد: چادرهای عشایری نیز كه در محوطه اطراف نمایشگاه برپا شده اند به ارائه محصولات تولید عشایر پرداختند.
فرخی افزود: هنرمندان در چادرهای عشایری ضمن پخت و فروش غذاهای سنتی كشور با موسیقی محلی از مراجعان این غرفه ها پذیرایی كردند.
وی از تولید زنده محصولات در محل غرفه های نهمین نمایشگاه صنایع دستی كرمان به عنوان یكی از اقدامات انجام شده در این نمایشگاه نام برد.
وی گفت: نهمین نمایشگاه صنایع دستی كرمان به مناسبت ایام الله دهه فجر از 17 تا 23 بهمن در كرمان فعالیت كرد.
وی گفت: حضور 30 استان كشور در 140 غرفه این نمایشگاه حائز اهمیت است.
وی با بیان اینكه حدود 50 غرفه نمایشگاه صنایع دستی ایران به صنعتگران برتر استان كرمان اختصاص داده شده بود گفت: 90 غرفه باقی مانده نیز در اختیار صنعتگران سایر استان ها گذارده شد.
وی اظهار كرد: هدف از برگزاری نمایشگاه صنایع دستی، حمایت از صنعتگران و تشویق آنها به هنرهای سنتی، معرفی هنرهای سایر استانها به نسل جوان، كمك به فروش آثار صنعتگران و از همه مهمتر تبادل اطلاعات و فرهنگ هاست.
وی اظهار كرد: دو سرویس رایگان نیز از اول بلوار شهید صدوقی (جاده تهران) انتقال بازدیدكنندگان را به نمایشگاه صنایع دستی استان كرمان بر عهده داشتند.
فرخی اظهار كرد: حضور پیشكسوتان صنایع دستی استان كرمان در نهمین نمایشگاه صنایع دستی كرمان نیز از جمله تفاوت های این نمایشگاه با سایر نمایشگاه های برگزار شده است.
وی به رونمایی از كتاب پته كرمان نوشته فاطمه سیدی اشاره كرد و افزود: گلیم و مبل پته نیز برای نخستین بار در این نمایشگاه رونمایی شد.
وی اظهار كرد: مدیران و مشاوران نمایندگان بانك كارآفرین و دانشگاه میراث فرهنگی، كمیته امداد امام خمینی (ره) زندان و مركز كارآفرینی استان در این نمایشگاه حضور داشتند.
وی تصریح كرد: نهمین نمایشگاه صنایع دستی استان كرمان متفاوت از سایر نمایشگاه های كشور است.
وی استقبال از نمایشگاه صنایع دستی را در سال جاری بی نظیر عنوان كرد و افزود: غرفه داران از فروش خود رضایت دارند.
وی تاكید كرد: یكی از تفاوت های این نمایشگاه با سایر نمایشگاه ها عرضه محصولات با كیفیت بالاست.
فرخی گفت: بسیاری از غرفه ها در طول برگزاری نمایشگاه به دلیل فروش زیاد چندین مرتبه اقدام به پر كردن غرفه كردند.
وی افزود: بیش از 12 غرفه این نمایشاه به پیشكسوتان صنایع دستی اختصاص داده شده بود.
نهمین نمایشگاه صنایع دستی ایران در محل سایت دائمی نمایشگاه بین المللی جنوبشرق در كیلومتر 12 جاده كرمان - باغین برپا شد.
گزارش از نجمه حسنی
3029